Blog / İş Kurmak

İş Kurmak

İş kurmak istiyorum diyenler için çeşitli kategorilere ayrılmış iş fikirleri ve bu işletmeleri kurmak için sahip olmanız gereken minimum gereksinimler.

İş Kurmak İçin 6 Farklı Kategoride 25 Gerçekçi Fikir Image

İlgili Diğer Kategoriler

İş Kurmak

Herkes kendi işine sahip olmak ister. Ne kadar iyi bir maaşa sahip olursa olsun, hangi mevkide çalışıyor olursa olsun, herkes küçük de olsa kendine ait bir işletmenin hayalini kurar. Kendi işini kurmak hepimizin rüyası.

Kendimizi yetenekli hissettiğimiz bir alanda, işlerin yanlış yürüdüğünü düşündüğümüz bir sektörde kendi işimizi kurmak anlaşılabilir bir hayal. Ama ne yazık ki şartlar her zaman müsait değil. Dilediğimiz gibi karlı ve bize özel bir iş kurmak için gerekli sermayeye bazıları sahip, bazıları değil. Bu noktada işin içine alternatifler girmeli. Biz de iş kurma hayaline sahip girişimciler için alternatifleri bir araya topladık. Bu listede hem yeni çağın iş fikirleri var hem de bayilik veren firmaların teklifleri. Yüksek bütçeler için, daha mütevazi sermayeler için, internet ve tarım tabanlı fikirler ile iş kurma imkanları var. Herkesin hayalinde işe sahip olmasını dileyerek listemize başlayalım.

Ne İş Yapabilirim Diyenler İçin Düşük Bütçeli İş Fikirleri

Düşük sermaye ile İş kurmak

Ne kadar düşük bütçeli? Düşük bütçe biraz sübjektif bir kavram. Kimi için birkaç milyon bile düşük bir bütçe sayılırken, kimi için birkaç bin lira bile büyük olabilir. Bu kısımda bulunan fikirler ile iş kurmak için tanınmış bir soyadına ya da yüklü bir mirasa sahip olmanıza gerek yok. Küçük bir birikim ya da orta vadeli bir kredi ile kurabileceğiniz işleri bu kısımda topladık.

Çiğ Köfteyi Yabana Atmayın

Çiğ Köfte Bayilikleri

Çiğköfte her ne kadar bayilik veren firmalar ve yatırımcılar tarafından karikatürize ediliyor olsa da her sokakta en az bir çiğköfteci bulunması bu işin ne kadar karlı bir iş olduğunun göstergesi. Çiğköfte hem kendi başına bir işletme olabilmesi hem de hemen her işletmeye eklenebilme yeteneği ile belki de en kolay kurabilecek iş. Sadece çiğ köfte üzerine bir dükkan kurulabileceği gibi, tost ya da benzeri aperatif dükkanlarının, büfelerin önüne küçük bir stant ile hemen eklenebilir.

“Dükkan açmak istiyorum” diyen, “ne dükkanı açmalı” diye düşünen herkesin aklına mutlaka en az bir kez aperatif üzerine iş kurmak gelir. Bu sektördeki tüm iş kurma fikirlerine çiğ köfte ilave edilebilir. Yüksek kar marjı ve kolay servis işçiliği ile çiğ köfte iş kurmak üzerine fikirlerden oluşan her listenin olmazsa olmazıdır.

Ülkede çiğ köfte bayilikleri konusunda birçok teklif bulmak mümkün. Bayilik yatırım maliyeti neredeyse sıfırdan başlıyor. Bazı firmalarda açılışınıza özel bedelsin ürün almak bile mümkün. Bayilik veren çiğköfte markaları tarafından girilmiş bayilik ilanlarını görüntülemek için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: İyi insan ilişkileri. Hijyen Anlayışı.
 • Personel İhtiyacı: En az bir servis personeli.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Stant ve tezgah ürünleri bir çok bayilik teklifinde ücretsiz olarak sunuluyor. Servis için kullanacağınız araç ve dekorasyon ile 10.000 TL

Altın Yumurtlamasa Bile Yumurta ve Tavuk Üretimi Yapmak Karlı Bir İş

Yumurta üretim tesisi kurmak

Bill Gates’e “Bugün yeniden iş hayatına atılıyor olsanız ve sadece 20 dolar sermayeniz olsa nasıl bir yatırım yapardınız” diye sorduklarında, “Yumurta üretimi yaparım” demişti. Tavuk, hayatı boyunca yumurtlaması, etinin ve yavrularının ürün niteliği taşıması açısından gerçekten iyi bir ticari yatırım aracı. Tavuk altın yumurtlamasa da para kazandırıyor.

Toplumda her geçen gün artan organik beslenme bilinci yumurta üzerinden geniş Pazar kurulmasına sebep oldu. Özellikle çocuklarının beslenmesi konusunda hassas olan ebeveynler, hem çok tüketilen hem de kolay ulaşılabilen bir ürün olan yumurta üzerinde hassaslaşıyorlar. Yumurta üretimi yapmak isteyen girişimcilerin dikkat etmesi gereken konu iste yumurtalar üzerindeki sınıflandırmalar. “Çiftlik Yumurtası” “Gezen Tavuk Yumurtası” ve “Organik Yumurta” isimlendirmeleri direk ürettiğiniz yumurtanın fiyatını ve karlılığınızı etkileyecektir. Bu açıdan bahsi geçen isimlendirmeleri almak için gerekli şartları titizlikle incelemeniz gerekiyor.

Yumurta üretimi üzerine bir çiftlik kurup yumurtalarınızı elinize aldıktan sonra sıra satma işinde. Satış ağı konusunda marketler ile anlaşabilir, çevrenize perakende olarak satabilir ya da paketleme firmaları ile iş yapabilirsiniz. Ayrıca internette giderek yayılan bir iş modeli olan “Abonelik Usulü E-ticaret” ile birlikte düşünüldüğünde yeni satış fikirlerine açık bir ürün.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Bilmediğiniz işi yapmayın! Bir köy geçmişine, köy tecrübesine sahip olmak yumurta üretim tesisi kurmak isteyen girişimciler için avantaj sağlayacaktır. En azından sevip öğrenecek kadar ilgili olmalısınız.
 • Personel İhtiyacı: En iyi personelleriniz tavuklarınız olacaktır. Onlara iyi bakın.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Arazı çevrilmesi, kümes, donanım ve tavuklar ile birlikte 50.000 TL civarında bir yatırım başlamak için yeterli olacaktır. Bu hesap içerisinde arsanın size ait olduğunu varsayıyoruz.

İş kurmak İçin En Efendi Yöntem; Çay Ocağı Açmak

Bir çay ocağı sahibi olmak size hatırı sayılır bir girişimcilik imajı sağlamaz ama para kazandırabilir. Ülkemiz çay tüketimi konusunda dünyada birinci sırada. Kelimenin tam anlamı ile çay tiryakisiyiz. Yaya trafiği ve esnaf açısından yoğun bir lokasyonda çay ocağı fikri ile bir iş kurarak iyi gelir elde edebilirsiniz.

Burada hedef kitleniz açsısından gerçekçi olmanız sizin faydanıza olacaktır. Eğer potansiyel müşterileriniz klasik siyah çay tüketicilerinden oluşuyorsa menü konusunda heyecan aramayın. Çay, soğuk gazlı içecekler ve birkaç aperatif yeterli olacaktır. Fakat müşterileri olarak gençleri hedefliyorsanız menünüz içerisine bitki ve meyve çayları koymak daha faydalı olacaktır. Bitki çayları hazırlanış ve sunum olarak size ekstra emek getirecek olsa da fiyatı bu farkı ödeyecektir.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: İyi insan ilişkileri. Hijyen Anlayışı. Esnaflık.
 • Personel İhtiyacı: En az bir servis personeli.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Kuracağınız işletmenin metrekaresine ve menünüzde bulunan seçeneklere göre değişecek bir yatırım maliyeti olacaktır.  En basitinden ele aldığınızda; çay kazanı, masa ve sandalyeler, mutfak gereçleri gibi kalemlerde 25.000 TL’ye yakın bir maliyete katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Küçük Müşteriler Kazandıracak Bir İş; Çocuk Oyun Evi Açmak

Oyun Evi açmak

Ebeveynler için çocukların boş vakitleri büyük sorun. Çünkü ebeveynlerin boş vakti yok. Çoğu anne bana, özellikle hafta sonları da çalışıyor. Bu gibi durumlarda küçük ailelerde çocuklara bakacak birine ihtiyaç var. Oyun evleri ise tam bu ihtiyacı karşılıyor.

Oyun ve parti evleri üyelikleri konusunda yarım gün, tam gün, yemekli ya da yemeksiz gibi birçok kayıt seçeneği mevcut. Bu açıdan gayet geniş bir hizmet fiyat skalasına sahip.

Bir oyun evi kurarak, işletmenizin çevresinde bulunan ailelerin çocuklarını müşteriniz yapabilirsiniz. Özellikle daha okul çağına gelmemiş ya da annesi ve babası uzun mesailer boyunca çalışan çocuklar devamlı müşteriniz olabilir. Çocukların işletmenize kayıt olmasından kaynaklanan üyelik gelirinin yanında çeşitli doğum günü organizasyonları ve partiler yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.

Dilerseniz kendi markanız ile bir oyun evi kurabileceğiniz gibi aynı zamanda oyun ve parti evi konusunda bayilik veren firmalardan bu konuda teklif de alabilirsiniz. Oyun evi bayilikleri listesini buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Çocuk sevgisi. Güvenlik konusunda hassasiyet. Titiz bir hijyen anlayışı.
 • Personel İhtiyacı: Kabul edeceğiniz çocuk sayısına ve verdiğiniz hizmete bağlı olarak en az iki yardımcı.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Kuracağınız işletmenin metrekaresine ve içeride çocuklara sunacağınız aktivitelere göre en az 60.000 TL kadar bir kurulum maliyeti sizi bekliyor.

Yeni İşiniz Sağlıklı Olsun; Vitamin Bar Açmak

Vitamin bar açmak

Artık herkes sağlıklı yaşamak istiyor. Zaten sağlıklı olan insanlar ise kendilerini sağlıklı hissetmek istiyorlar. Yüz yılımızın sektörü “Wellness”. Herhalde hiçbir şey insana kendini taze sıkılmış bir bardak meyve suyu kadar sağlıklı hissettiremez.

Hem alışveriş merkezlerinin içerisinde stantlar olarak, hem de yaya trafiğinin yoğun olduğu caddelerde bir işletme olarak karşımız acıkmaya başlayan meyve suyu stantları, eskiden sadece lüks otellerin spaa katlarında karşımıza çıkardı. Şimdi bu keyfe cadde üzeri dükkanlarda bile ulaşmak mümkün.

Bir meyve suyu standı ya da popüler tabir ile “Vitamin Bar” açmak için lokasyon konusunda titiz davranmanız gerekecektir. Mahalle arası bir dükkandan, mahalle gençlerine meyve suyu satabileceğinize inanmak hayal olur. Daha turistik mekanlar ve yüksek tabela değerine ihtiyaç duyan bu iş fikri, doğru yer bulunduğunda tüm yatırıma değecektir.

Muhtemelen ilk müşterilerinizi size merak getirecektir. Devamında ise siz onları lezzet anlayışınız ile devamlı kılmak zorundasınız. Menünüzde hem mevsimsel lezzetler hem de sürprizler bulunmalı. Yaz aylarında daha alışılmış tatlar olan portakal, mandalina gibi ferah lezzetlerin yanına armut, kavun gibi yeni lezzetler ekleyerek müşterinin ilgisini sıcak tutmanız gerecektir. Kış aylarında ise ıspanak, turp gibi hem sağlıklı hem de sürpriz ürünleri göz ardı etmeyin.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: İyi insan ilişkilerine ve neşeli bir kişiliğe sahip olmanız gerekmekte. Sağlık ve gıda sektörlerinin ortasında bulunan bu iş kolu ve ürünleri her tüketicide sağlıklı ve fit olma duygularını çağrıştıracaktır. Bu açıdan fit ve enerjik bir görünüşe sahip olmak size avantaj sağlayabilir.
 • Personel İhtiyacı: Servis personeli.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: İç dekorasyon konusundaki hassasiyetinize bağlı olarak bu fiyat çok değişken olabilir. Bizim tahminimiz; masa, sandalye, mutfak gereçleri ve meyve suyu sıkma makinaları ile en az 50.000 TL değerinde bir kurulum maliyetinin sizi beklediği.

Hepimizin Aklındaki İş Fikri; Oto Yıkama Kurmak

Oto Yıkama Açmak

Türk insanı için araba kıymetlidir. Orta Asya’da atları ile gömülen bir neslin torunları olarak otomobillerimize düşkünüz. Otomobilin temizliği, düzgün çalışması, gösterişi insanlar için önemli. Hal böyle olunca oto temizliği ve oto temizlik ürünleri konusunda geniş bir pazar mevcut.

Oto yıkama açmak isteyen girişimcilerin önünde iki seçenek var; eski usul emeğe dayalı oto yıkama işletmeleri ve yeni nesil tam otomatik oto yıkama bayilikleri. Eski usul işletmelerin kurulum maliyeti yenilere nazaran çok daha düşük. Otomatik araç yıkama sistemleri ve eski usul oto yıkamalar karşılaştırıldığında müşteri açısından da farklar mevcut. İnsanlar dar vakitlerde yeni sistemi, geniş vakitlerde ise eski sistemi tercih ediyor. Ayrıca bir oto yıkama ne kadar otomatik olursa olsun konu aracınızın içi temizliği olduğunda bir insanın işin içine girmesi şart.

Oto yıkama işi kurmak isteyen kişiler kendi markalarını inşa edebilecekleri gibi birçok markadan oto yıkama ve oto temizlik ürünleri konusunda bayilik teklifi de alabilirler. Araç yıkama bayilikleri listesindeki ilanları buradaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: İşletmenizin ilk müşterilerini devamlı hale getirmek başarınızı belirleyen faktör olacaktır. Unutmayın insanların nasıl berberleri sabitse, oto yıkamaları da sabittir.
 • Personel İhtiyacı: İç ve dış yıkama için en az iki personele ihtiyacınız olacaktır.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Eski usul bir araç yıkama kurmak için ekipmanlar ve kapalı alanlar dahil neredeyse 80.000TL kurlum maliyeti gerekebilir.

Gayrimenkul Sektörüne Girmenin En Ucuz Yolu; Emlak Danışmanlığı

Emlak Danışmanlığı Yapmak

Konut piyasasında sıkıntılı günler geçiriyor olsak da emlak piyasası hala hareketli. Alım satım ve kiralama hız kesmeden devam ediyor. İnsanlar sürekli taşınıyor, iş kurmak için dükkanlar kiralıyor ya da satın alıyor. Emlak danışmanlığı üzerine bir iş kurmak söz konusu olduğunda hemen aklınıza konut piyasası geliyor olsa da aslında bu sektör içerisindeki ürünler çok çeşitli. Yatırım amacı ile alınan arsalar, tarım arazileri, sanayi alanları, depolar… Liste uzayıp gider. Sektörde kiralamadan elde edebileceğiniz gelirler bile gayet yeterli iken büyük satışların komisyonları ise pastanın üstünde çilek olabilir.

Emlak danışmalığı üzerine bir iş kurmak belki de en kolay seçenek olabilir. Emlak konusundaki ilan piyasasının neredeyse tamamı birkaç ilan sitesinin elinde. Bu ilan sitelerinde birer mağaza kiralayıp müşteri taleplerini toplamaya başlayabilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Güvenilirlik. Emlakçıların kötü bir namı var. Müşterilerinizin kar etmeleri sizin için birinci öncelik olmalı. Başarılı emlak danışmanları ile başarısız olanları ayıran nokta aynı alıcı ile ne kadar uzun süre çalışabildikleridir. Ayrıca geniş bir çevreye sahip olmanız satışına aracılık edeceğiniz yeni ürünler bulmak konusunda sansınızı arttıracaktır.
 • Personel İhtiyacı: Size ilan toplayacak, siz yerinizde yokken telefonlara bakacak bir kişi başlangıç için yeterli.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Sitelere üyelik ve ofis ekipmanları için 15.000 TL kadar bir kurulum maliyeti yeterli olacaktır.

Pilavcılar Vazgeçilmezimiz

Nohut Pilav Satışı

Hiçbir aperatif yiyecek kendisine pilav gibi bir kültür oluşturabilmiş değil. Tavuklu pilav, nohutlu pilav, seyyar araçlarda ya da küçük dükkanlarda fark etmez. Bu ürünün kendine has ve sadık bir tüketici kitlesi var. Eğer lezzet ve hijyen konusunda titiz olursanız müşterileriniz sizi bulacaktır. Yaya trafiğinin yoğun olduğu, cadde üstü bir dükkanda ya da seyyar bir araç ile her gün onlarca kilo pilav satabilirsiniz.

Gece geç saatlere kadar çalışmak sizin için sorun olmayacaksa bir pilavcı açmak sizin için mantıklı olabilir. Pilav gıda maddesi olduğundan hijyen sizin için ana unsur olmalıdır. İşletmenizin hijyen konusunda titiz olmadığına yönelik bir aldı sonunuz olabilir.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Hijyen konusunda titiz olmalısınız. Eliniz lezzetli olmalı. İnsan ilişkileri konusunda da başarılı olmalısınız. Her ne kadar bu konuda da bayilik teklifleri olsa da genelde pilavcılar sahiplerinin ismi ile bilinir.
 • Personel İhtiyacı:  Bir tane servis personeli yetecektir.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Dükkan ya da seyyar araç tercih etmenize göre maliyet değişebilir. En ucuz yoldan bir pilav dükkanı açmak size 15.000TL’ye mal olacaktır.

Paradan Para Kazanma; Fatura Ödeme Noktası AçmakFatura ödeme noktası açmak

İnsanların artık vakti yok. Eskiden faturalar için değişik kurumlarda sıraya girmek gerekirdi. Artık tek bir noktadan hemen her kurumun faturasını ödemek mümkün. Elektrik, su, doğal gaz, telefon gibi bir evin tüm faturalarını tek bir noktadan ödemek hem tüketici için avantajlı hem de ödeme noktası açmak isteyen girişimciler için karlı bir durum.

Her ne kadar mobil bankacılık ve otomatik ödeme talimatları ile bu sektörün geleceği tehdit alında görünse bile, bir eve gelen fatura adeti her gün artıyor. Ayrıca ödeme noktaları de kontör yükleme ve dijital paralar gibi değişik tahsilat yöntemlerine kendilerini adapte ediyorlar.

Bir fatura ödeme noktası açtığınızda geliriniz tahsil ettiğiniz faturalar üzerinden aldığınız hizmet bedelleri olacaktır. Doğal olarak ne kadar çok tahsilat o kadar çok gelir. Bu açıdan konumuz çok önemli. Yoğun nüfus bulunan, banka ve kurumlara erişim imkanı kısıtlı yerler kurduğunuz işin şansını arttırabilir. Ayrıca fatura ödeme noktaları da başta bahsettiğimiz çiğ köfte stantları gibi her işletmeye monte edilebilir hale geliyor. Küçük dokunmatik stantlar ile telefoncularda, büfelerde ve gazete bayilerinde karşılaşmak artık mümkün.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Ülkemizde bu sektörde birden fazla dolandırıcılık tecrübesi yaşandı. Bu açıdan güvenilir bir kişi olmanız şart. Kimse ben tekin ayakkabı değilim demez. Kendinize ve işinize dışarıdan bir gözle bakmak faydalı olacaktır.
 • Personel İhtiyacı:  Kimseye ihtiyacınız olmayabilir.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Teminat bedelleri bir çok fatura ödeme noktası bayiliğinde 10.000TL’den başlıyor.

En Tatlı Kar Tatlıcılıkta

Türk insanı misafirperverdir. Tatlı ise bizim en kıymetli ikramımız. Bu açıdan tatlıcılar her zaman ayrıcalıklı işletmelerdir. Eskiden seyyar arabalarda tulumba tatlısı satan amcalardan ibaret olan sektör artık lüks mekanlara, altın varaklı işletmelere ve neredeyse bir cafeyi andıran pastane – tatlıcı arası iletmelere doğru kaydı.

Artık herkes gurme. Kimse makarnayı soslamadan yemiyor. Tatlıda da durum farklı değil. Damak tadımızın peşine o tatlıcıdan bu tatlıcıya dolaşıyoruz. Dolaşamıyorsak da favori tatlıcı işletmelerimizin Instagram hesaplarını takip ediyoruz.

İster evimize gelen bir misafire ikram etmek üzere tatlı almak, ister bir dostumuz ile tatlı keyfi yapmak için muhakkak yolumuz tatlıcılara düşüyor. Bir tatlıcı açmak hatta tatlı dondurma ve Türk kahvesi birleşiminden oluşan bir iş kurmak ciddi gelir kapısı olabilir.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Uyarı: Bilmediğiniz İşi Yapmayın! Eğer bir usta değilseniz, bir tatlıcı ustası ile çalışacaksanız işiniz zor. Ustanız ile yaşadığınız her sorunda işletmeniz küçük bir sarsıntı geçirebilir, her usta değişiminde işletmenizin damakta bıraktığı tat değişebilir.
 • Personel İhtiyacı: Usta, tezgahtar ve servis elemanı olarak minimum içi kişi.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Sizin dekorasyon tercihleriniz ile birlikte en ucuz şartlarda bir tatlı üzerine bir iş kurmak size 100.000TL’ye mal olabilir. Eğer tatlıyı üretmeyip hazır alıp satmayı düşünüyorsanız mutfak ekipmanlarınızı sildiğiniz için bu fiyat düşecektir.

İşteyken Bile Kendinizi Evde Hissettirecek Bir İş; Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Ev yemekleri hem herkesin sıcak baktığı hem de beyaz yakalı çalışanların sağlık hassasiyetleri gereği duyarlı oldukları bir konu. Eğer elinizin lezzetine güveniyorsanız size tavsiyemiz bir ev yemekleri lokantası kurmak olacaktır.

İlk müşterilerinizi size tezgahınız ve müşterinin merak duygusu getirecektir. Bundan sonra o müşterileri mekanın müdavimleri yapmak size kalmış. Doğru lokasyonda ve fiyat aralığında işleyen bir ev yemekleri dükkanı ciddi gelir potansiyeline sahiptir. Bu tip işletmelerin genelde müşterilerini bankacılar, memurlar ya da beyaz yakalı diğer çalışanlar oluşturur. Lezzet kadar yemeklerinizin hafifi olması da önemlidir.

Günlük menüler hazırlayarak sosyal medyada paylaşabilir, müdavimlerinize abonelik indirimleri uygulayabilir, haftada bir gün menüyü onların oluşturmasına imkan veren anket çalışmaları yapabilirsiniz. Müşteri sadakati inşa ettiğinizde işletmeniz günden güne büyüyecektir.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Hijyen, hijyen, hijyen… Gıda üzerine kurulan tüm işletmeler gibi bir ev yemekleri lokantası kurmak konusunda da kilit nokta burası. Müşterileriniz sizin temiz olmadığınızı düşünmeye başladığı anda başka bir iş kurmak konusunda araştırmalar yapmaya başlayın.
 • Personel İhtiyacı: Aşçı, aşçı yamağı, servis personeli.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Tezgah, dekorasyon, mutfak ekipmanları ve dekorasyon gibi giderler göz önüne alındığında bir ev yemekleri restoranı kurmak size en uygun 30.000TL ye mal olacaktır.

Gün Olur Devran Döner Diyerek Kurulacak Bir İş; Döner DükkanıDöner Dükkanı Açmak

Tavuk döner olmazsa olmaz. Hazır yemek konusunda en ucuz alternatifimiz tavuk döner. Esnaf çırağının, öğrencinin, bütçesi kısıtlı yolcunun besin kaynağı. Bu kadar ucuz olması sebebi ile özellikle tavuk dönerde kar marjları çok düşük. Bu açıdan kurduğunuz işletmenin can damarı sürümünüz olacaktır. Sattığınız her bir kilo dönerin size maliyeti bir önceki kilodan düşük olacaktır. Size sürüm sağlayacağını düşündüğünüz noktalarda, okul yollarında, esnafların yoğun bulunduğu çarşılarda bulunmak şansınızı arttırabilir.

Et döner konusu ise başlı başına bir et restoranı konsepti için çalışabilecek bir iş modeli. Bu açıdan et dönerden bahsetmeyi gerekli görmüyoruz.

Tavuk döner işletmesi açmak eskiden usta olma şartına bağlıydı. Artık hazır döner satışı, otomatik kesme bıçakları ve döner bayilikleri ile bu şart ortadan kalktı. Hiç usta olmadan bir dönerci çalıştırılabilir durumda. İşin içerisinde bir ustanın olması tabi ki avantaj yaratacaktır. Fakat lokasyon ve fiyat kadar etkili olmayacaktır.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Eliniz lezzetli ve güler yüzlü olmalısınız. Diğer işletmeler ile lezzet konusunda rekabet etmek zor olabilir. Bir tavuk dönerin lezzetinin büyük kısmı garnitürlerden gelmekte. Garnitür ve soslar konusunda kaliteyi tercih etmek ve sorunsuz servis kurduğunuz işletmenin yaşamasını sağlayacaktır.
 • Personel İhtiyacı: Usta, yardımcı ve servis elemanı olmak üzere minimum üç kişilik bir ekip yeterli olacaktır. Bazı durumlarda bir kasiyer ihtiyacı da hissedebilirsiniz.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Bir döner dükkanı kurmak size ortalama 50.000 TL kadar bir yatırıma mal olabilir. Tezgah, pişirme aparatları ve dekorasyon ürünleri bu fiyata dahildir.

İnternet Üzerinden İş Kurmak İsteyenler İçin Fikirler

İnternet Üzerinden İş Kurmak

İnternet icat edildi edileli birileri internet üzerinden para kazanıyor. Dünyanın en değerli on markasından altısı internet teknolojileri üzerine odaklanmış durumda. Hal böyle olunca, iş kurmak hayali ile yanıp tutuşan girişimciler için internet umut vadediyor. İnternette gerçekten de alternatif bir dünya. Kendine ait işletme modelleri ve ödeme yöntemleri var. Orada ürünlerin, hizmetlerin satış yöntemi çok değişik. Küçük işletmelerin bile yüksek cirolara ulaşmasına imkan sağlayan bu geniş alandaki iş fikirlerine birlikte göz atalım.

Kendi Patronunuz Olmak İçin Freelance İş İmkanlarını Takip EdinFrelancer Olmak

Özellikle internet üzerinden talep edilen hizmetler konusunda açılan freelance iş ilanları takip ederek evinizden yürütebileceğiniz bir iş kurabilirsiniz. Grafik tasarım, kodlama, metin ya da video içerik üretimi gibi konularda yetenek sahibiyseniz, ilgili ilan siteleri takip ederek düzenli gelir elde edebilirsiniz. Hem de bu geliri mesai sorunu olmadan, başınızda patron beklemeden elde edebilirsiniz.

Özellikle mobil uygulamalar gibi yeni gelişen teknolojiler konusunda talep hayli yüksek. Bu tip alanlarda vereceğiniz hizmeti ister bir işletme geliri isterseniz evden çalışarak kazandığınız bir ek gelir gibi düşünebilirsiniz. Her gün büyüyen e-ticaret hacmi de  özel size müşteri getirebilir.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Vereceğiniz hizmet konusunda kesinlikle uzman olmalısınız. Saat ücretinizi ve gelirinizi belirleyecek en önemli faktör budur. Müşterilerinize sunacağınız referanslar edinene kadar ücretlerinizi düşük tutmanız iyi başlangıç getirebilir.
 • Personel İhtiyacı: Kimseye ihtiyacınız yok. Tek başınızasınız. Fakat bir ekip ile birlikte hareket etmek bir den fazla disiplini birlikte barındıran internet işlerinde muhakkak fayda sağlayacaktır.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Bir bilgisayar ve kahve makinesi

Google Adsense Geliri İle Para Kazanmak

Google işletmelerden reklam alır. Aldığı reklamları ise hem Google aramalarında gösterir, hem değişik sitelerde… Siz de bir internet sitesi sahibi olarak Google’ın yayın faaliyetlerine ortak olabilirsiniz. Sitenize çektiğiniz ziyaretçiler Google reklamlarını görüntüler ve sizde bu reklam bütçesinden pay alırısınız.

Burada kilit nokta ise ziyaretçi sayısıdır. Ne kadar çok insan, o kadar çok reklam geliri demektir. İnsanların arama motorlarında yaptıkları aramalara odaklı ve faydalı içerikler üreterek sitenize arama motorlarından ziyaretçi çekebilir, sosyal medyayı bir trafik kanalı olarak kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden para kazanmak denilince belki en eski yollardan biri olan Adsense yayıncılığı, son yıllarda rekabetin artması ile göz ardı edilse de hala geçerli bir para kazanma yöntemi.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Öncelikle bir internet sitesi ve temel seviye kodlama bilgisi. Bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmenize sebep olacak bu iş modeli ile ancak bilgisayarı sevenler baş edebilir.
 • Personel İhtiyacı: Temel seviyede kimseye ihtiyacınız yok. Ama işler büyüdüğünde bir içerik ekibi kurmanız gerekebilir.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Başlangıçta bir internet sitesi ve temel seviye içerikler yeterli olacaktır. Sitenizin para kazanmaya başlaması bazen birkaç ay alır, bazen birkaç yıl. Ama ciddi bir içerik projesinde aylık işletme maliyetleriniz 10.000TL ye kadar çıkabilir. Süreç içerisinde bu masraf 6 haneli rakamlara kadar çıkabilir.

Modayı Takip Edin; Instagram Aracılığı İle Satış Yapmak

Instagramdan Satış

Mantık binlerce yıldır aynı; insanların kalabalık olduğu yere bir tezgah açın. Instagram da tam bunu yapıyor. İnsanları bir araya topluyor. Bu açıdan; internet üzerinden iş kurmak ya da internet üzerinden para kazanmak denildiğinde akla gelen ilk olan e-ticaret Instagram ile potansiyel müşteriler arıyor.

Bir Pazar yeri mantığı ile Instagram’a baktığınızda ne görüyorsunuz? Çok fazla genç insan var, gösterişe meraklılar ve herkesin hayatı son derece yolunda. Bu kitleyi nasıl değerlendirebilirsiniz? Burada iş size ve ticari zekanıza kalıyor.

Bayan çantaları ve aksesuarları, erkek aksesuarları, özel çakmak ve tespihler, giyim ürünleri…. Her ne kadar moda ve tarz üzerine ürünler ağırlıklı gibi görünse de fenomeni olan her ürün Instagram’da satacaktır.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Yeniliklere açık biri olmanız şart. Sosyal medya ve dijital pazarlama teknikleri her geçen gün gelişiyor. Bugün çok popüler olan bir yöntem yarın çağ dışı kalabiliyor.
 • Personel İhtiyacı: Size en az bir yardımcı lazım. İşleriniz büyüdüğünde sosyal medya ve reklam bütçeniz için bir ekip kurmanız gerekebilir.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Stok maliyetlerinizi bu işlerin dışında tutmamız gerek. Aktif bir sosyal medya hesabına sahip olmanız için gereken reklam yatırımı binlerce lirayı da bulabilir, bedava da olabilir. Yine de en az 5.000 lira bütçe ile başlayabilirsiniz.

Pazar Yeri Sitelerinde Satış Yaparak E Ticarete Giriş Yapın

Pazaryeri Sitelerinde Satış

Pazar yeri siteleri e-ticaretin büyük kısmını ellerinde tutuyorlar. İnternet üzerinden ticaret yapmak ya da internet ile iş kurmak isteyen herkes için en iyi seçenek belki de bu siteler olacaktır. Bir Pazar yeri sitesin bünyesinde bulunan binlerce sayfa ve kategori ile hemen her Google aramasının sonucunda çıkabilir. Siz de doğru ürün ve fiyat tercihi ile bu tip sitelerden gelir elde edebilirsiniz.

Birçok Pazar yeri sitesin e-ticaret tüketicilerine anket yapar. Ürünün paketlenmesi, teslim süresi, satıcının tavrı gibi bazı kriterler üzerinden profilinizi değerlendirir. Başarılı olduğunuzu gösteren bir profili satışlarınıza direk etki edecektir.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Dakik olmanız gerekmekte. İnternet üzerinde satılan her şey fiyat kalite ve teslim süreleri üzerinden değerlendirilir. Bu konuda dikkatli olmanız gerek.
 • Personel İhtiyacı:  En az bir yardımcı personel.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Pazar yeri sitelerinin üyelik ücreti ve stok maliyetinizden başka bir gideriniz olmayacak.

İçerik Yazarlığı Yaparak Gelir Elde Edebilirsinizİçerik Editörlüğü

Dijital pazarlama konusunda gelişen farkındalık, e-ticaret ve içerik pazarlaması gibi popüler konular girişimcilerin kaliteli içeriğe olan ihtiyacını besliyor. İster içerik projeleri için, ister e-ticaret siteleri için olsun içeriğe her zaman ihtiyaç var.

Siz de özellikle uzman olduğunuz, konuşmaktan ve yazmaktan zevk aldığınız konularda içerikler üreterek satabilirsiniz. Metin içerik konusunda sipariş üzerine çalışan birçok internet sitesi mevcut. Bu tip internet sitelerine yazar olarak başvurabilir, gelen siparişleri yazabilirsiniz. İçerik yazarlığını en yarı zamanlı, evden yapabileceğiniz bir ek iş olarak değerlendirebiliriz hem de tam zamanlı olarak bu işe yoğunlaşabilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Yazmayı sevmelisiniz. Okumayı ve yazmayı… Gelen makale siparişlerini yazabilmek için kaynak araştırmaya başladığınızda okumak konusundaki ilginizin meyvesini alacaksınız.
 • Personel İhtiyacı: Sadece siz yeterli olacaktır.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Bir bilgisayar yeterli.

Firmaların Dijital İletişimini Üstlenin; Sosyal Medya Danışmanlığı Yapın

Daha yeni bir iş kolu olmasına rağmen milyonluk firmaların faaliyet gösterdiği bir alan haline geldi sosyal medya. İlkokul arkadaşlarımızı bulmak için kayıt olduğumuz Facebook şimdilerde milyar dolarlar değerinde. İnsanların toplandıkları her yer reklamcıları çağırır. Firmalar da potansiyel müşteri kitlelerine ulaşma imkanı sunan bu alanları görmezden gelemezler.

Siz de sosyal medya platformları üzerine bilginizi geliştirebilir ve bu alanlarda beraber çalıştığınız firmaların iletişim stratejileri yönetebilirsiniz. Firmalar için resim ya da video içerik üretebilir aylık düzenli ödemeler halinde gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca firmaların Facebook, Instagram gibi sosyal mecralar için ayırdığı reklam bütçelerini yönetebilir. Bu bütçeler üzerinden bir danışmanlık geliri elde edebilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Sosyal medya platformları ve işleyiş hakkında bilgi sahibi olmanız şart. Ayrıca, ne kadar yoğun bir pazarlama bilginiz olursa o kadar başarılı olabilirsiniz.
 • Personel İhtiyacı: Başlangıç için kimseye ihtiyacınız yok. Genişleyen müşteri portföyünüz ile birlikte ekibi büyütmek zorunda kalabilirsiniz.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Eğitimlere biraz para yatırmanız gerekebilir. Eğitimler ve program lisansları ile birlikte 10.000TL kadar bir bütçe sizin için yeterli olacaktır.

Tarım Sektöründe İş Kurmak İsteyenler İçin Fikirler

Tarım Sektöründe İş Kurmak

Tarım neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir sektör. Bu sektörün on binlerce yıllık birikiminin üzerine teknolojik kolaylıklar da eklenince karşı iş fikirleri ortaya çıkabiliyor. Organik tarım ürünlerinin ticareti konusunda insanlarda artan bilinç de bu sektördeki karlılığı arttırıyor. Artık herkes her şeyin doğalını, organiğini arıyor ve bunun için daha fazla ödeme yapmaya da hazır.

Tarım ölmez kardeşim” diyerek tarım sektöründe iş kurmak isteyen girişimciler için en güncel fikirleri şöyle sıraladık:

Et ve Kaşara Yakışacak Bir İş Kurmak İsteyenlere; Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür mantarı hemen herkes tarafından sevilen bir lezzet. Zehirlenme korkusu olmadan yiyebildiğimiz tek mantar türü neredeyse. Bu açıdan her markette, her manavda bulunabilecek bir ürün.

Alıcılarınızdan daha fazla ücret talep edebilmek için yetiştirdiğiniz mantarın kalitesini her zaman yüksek tutmanız gerekecektir. Bu açıdan yapmış olduğunuz yatırım çok önemli. Adından da anlaşılacağı üzere yapay ortamda yetiştirilen mantar demek olan kültür mantarı hakkında daha fazla bilgi için buradaki linke tıklayarak daha ayrıntılı bir içeriğe ulaşabilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Tüm tarım sektörü girişimleri gibi bunda  da bir köy geçmişine sahip olmanız ya da toprağı sevmeniz gerek. Kültür mantarı nemli ve pis bir ortamda, gübre içerisinde yetişir. Bu yeni ortama hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.
 • Personel İhtiyacı:  En az bir yardımcınız olmalı
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Tesis kurulum ve aletler için 100.000 TL ye takın bir yatırım gerekebilir.

Kolları Sıvayıp Burnu Tıkayarak Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurmak

Son zamanlarda herkesin kulağına ilişmiş bir fikirden bahsediyoruz. Özellikle organik tarım konusundaki talep organik gübrenin de kıymetini arttırdı. Bu açıdan kırmızı solucan ya da Kaliforniya solucanı da denen bu tür üzerinden yapılan gübre üretimi karlı bir iş.

Çüçekçiler tarafından her gün daha fazla talep edilen solucan gübresi ile sağlam bir gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca solucanın kendisi de satılabilir bir ticari ürün. Bunu da ayrıca değerlendirme imkanınız olacaktır.Solucan gübresi üretimi hakkında daha detaylı bir yazıya buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Sağlam bir mide sahibi olmanız gerek. Sonuçta işin adı “gübre”.
 • Personel İhtiyacı:  Başlangıç için bir yardımcı faydalı olabilir.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Kosgep bu konuda destek veriyor. Başlangıç için 10.000TL tutarında solucan yatırımı yapmanız yeterli.

Daha Yüksek Bütçeler İşe İş Kurmak İsteyenler Buraya

Yüksek Yatırım Bütçesi

Daha yüksek bir yatırım tutarı ile iş kurmak muhtemelen daha zevklidir. Bu zevk içinde bazı yüksek talepleri de barındırıyor mutlaka. Eğer yedi haneli bir tutar ile yatırım yapıyorsanız daha yüksek kar marjı, daha prestijli bir işletme ve daha kısa mesai saatleri bekleyeceksiniz.

Önerilen İçerik: 100 Bin ₺ Sermaye İle Ne İş Yapılır Diyenler İçin Bayilik Fikirleri

Bu açıdan gerçekten hem karlı, hem prestijli, hem de sizi gerçekten yormayacak iş fikirlerimiz var. Sözü uzatmadan fikirlere bir göz atalım:

Her Geçen Büyüyen Prestijli Bir Sektörde Yer Almak İsteyenler İçin; Cafe Açmak

Cafe Açmak

Belki de bu listenin en prestijli iş kurma fikri cafe sahibi olmaktır. Tıklım tıklım bir cafenin önünde sizin aracınız için ayrılmış bir park yerinin olması kadar prestijli başka bir fikir muhtemelen yoktur. Cafeler hem sıcak para çeviren, günlük nakit tahsilatı yapan hem de doğru konumda başka işler için de kapılar açan bir sistemdir.

Kendi adınız ya da markanız ile bir kafe işletmesi kurabileceğiniz gibi bayilik veren cafe markalarından biri ile anlaşmayı da tercih edebilirsiniz. Bayilik veren cafeler tarafından girilmiş ilanları görüntülemek için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: İyi bir yönetici olmanız gerek. Ayrıca insan ilişkilerinde iyi ve tanınmış olmak da size ilk etapta avantaj kazandıracaktır. Bir iş fikri olarak cafe kurmanın en sorunlu yönü müşteri sadakati olabilir. Sürekli açılan yeni kafelerden, popüler mekanlardan müşteri kitlenizi korumak için size iyi insan ilişkileri lazım.
 • Personel İhtiyacı:  10 masa başı bir garson ve mutfak ekibi gibi bir hesap kullanabilirsiniz. Ama personelinizi seçerken titiz davranın. Bu tip işletmelerde garsonlar işletmenin yüzüdür.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Cafe konusunda bayilik teklifleri 200.000 TL civarından başlamakta. 1 buçuk milyona kadar cafe işletmesi kurmak mümkün.

İnşaat Sektöründe İş Kurmak İçin Hala Geç Değil

İnşaat Sektöründe İş Kurmak

Konut satışları konusunda sıkıntılı zaman geçiriyor olsak da inşaat sektöründe hala umut var. Siz de elinizdeki sermaye ile inşat sektörümde alım-satım yapabilir, değişik konut konseptleri üzerine yatırım yapabilirsiniz.

Ülkemizde kira geliri için yapılan konut alımları piyasada gittikçe büyüyen bir alan kaplıyor. İşetmeler için inşa edilmiş showroom alanları, depolar ya da üniversite şehirlerinde yapılan apart yatırımları asla zarar etmiyor. Doğru bir mantıkla yapılan her inşa yatırımı değerini mutlaka bulacaktır.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: En önemlisi bilgi. İnşaat yaptığınız konum ve inşaat teknolojileri alanında bilgi sahibi olmalısınız. Yaptığınız eserin, kiraladığınız ya da sattığınız ürünün sizden uzun yaşayacağını bilmeli ve ona özen göstermelisiniz.
 • Personel İhtiyacı:  Başlangıçta bir ekip ile anlaşmanız size yardımcı olacaktır. Yanınızda mutlaka bölgeye hakim bir emlak danışmanı da bulundurun.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti:  Minimum yok. Ne kadar çok nakit varsa o kadar iyi.

İnsanların Size Hocam Demesini Sağlayacak Bir Fikir; Özel Eğitim Kurumu Açmak

Özel Eğitim Kurumu Açmak

Dershanelerin kapanmasından sonra devletin de özel okullara verdiği destek ile bu sektörde büyük bir sıçrama yaşandı. Her taraf özel okul, dil okulu ve etüt merkezi doldu. Ekonomik seviyeleri yükselen tüketiciler de çocuklarının geleceklerini garanti altına almak istiyorlar. Bu açıdan çocuklarının eğitimi konusunda kesenin ağzını açmakta hevesliler.

Bir eğitim kurumu sahibi olmak hem karlı bir iş hem de size eğitimci prestijini sağlayabilir. Ama bu alandaki sert rekabet sizi zorlayacaktır. Bu konuda baştan bilindik markanın bayiliği ile yola çıkmak avantajlı olabilir.

 • Sahip Olmanız Gereken Nitelikler: Geniş bir öğretmen kadrosunu verimli yönetebilmek açısından lider kişilik özelliklerine ihtiyacınız var. Ayrıca eğitim ve gelişim hakkında bilgi sahibi olmak da size fayda sağlayacaktır.
 • Personel İhtiyacı: Her branş için öğretmenler, rehberlik ve sekreter servisleri gibi geniş bir kadroya ihtiyacınız var.
 • Yaklaşık Minimum Yatırım Maliyeti: Bina ve kurulum gibi giderler düşünüldüğ&