İş Kurmak

İş Kurmak

İş kurmak, kendi işinin patronu olmak ve sadece kendi için çalışmak isteyenlerdenseniz bu kategorimizde aradığınız her konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İş kurmak için iyi bir gözlem gücünüz, yeterli sermayeniz ve güçlü bir motivasyonunuzun olması yeterlidir. Kendini geliştiren, hedeflerini belirleyen, sektörel ihtiyaçları gözlemleyebilen ve hedef kitlesinin ihtiyaçlarını analiz edebilen herkes kendi işini kurabilir. Yaratıcı bir fikir bulma ya da imkansızı yaratma çabasına girmeden basit ancak etkili adımlarla kendi işinizi kurabilirsiniz.

Önerilen İçerik: İşletmenizi Nasıl Daha Ucuza Kurarsınız?

Elbette harekete geçmek için belli bir birikimine sahip olmak size büyük bir avantaj sunacaktır; gerek duyduğunuz tüm bilgi birikimini ise “İş Kurmak” kategorimiz altındaki yazılarımızı okuyarak elde edebilirsiniz. Yeni bir işletme kuranların yaşayabileceği endişeler olduğunu da biliyoruz.  Sıfırdan başlamayı ya da bayilik almayı düşünüyorsanız hedefleriniz doğrultusunda kazançlarınızı arttırabilecek tüm bilgilere tek bir kategoriden erişebilirsiniz.

İş Kurmak İçin Tavsiyeler

İş kurmak isteyenlerin önüne türlü engeller çıkar. İş fikirlerini bulmak, iş planlarını yapmak, markalarına isim bulmak, başarılı isimlerin deneyimlerini öğrenmek veya sadece ilk adımı atabilmek için tavsiyelere gereksinim duyarlar. İş kurmak; dikkatli planlanması ve deneyimler ışığında hareket edilmesi gereken bir süreçtir. Kurulacak işin küçük ya da büyük olması tavsiyelere olan ihtiyacı azaltmaz. En küçük kapsamlı girişimlerde dahi iş sahiplerinin yollarının aydınlatılması gereklidir. Bu gerçekten yola çıkarak “İş Kurmak” kategorimiz altında altın değerinde tavsiyeleri sizlerle buluşturuyoruz. Karşılaşabileceğiniz tüm durumlar ile ilgili örnekler vererek çıkarım yapmanızı mümkün hale getiriyoruz.

Evde yapabileceğiniz işlerden fiziki işletmelerinizin lokasyon seçimine kadar tüm konularda işinize yarayacak tavsiyelerde bulunuyoruz. İş kurmak için bayilik almak isteyenlere de bayilik veren firmalar arasında seçim yapamayanlara da eşit yaklaşıyor ve karşılaşılması muhtemel zorluklar hakkında detaylı bilgiler aktarıyoruz. İş kurma sürecinin zorluklarını anlatırken işe başlarken sahip olunan temel motivasyonlara da değiniyoruz. Böylelikle iş kurmayı düşünenlerin hem avantajlarını hem de olası dezavantajlarını ortaya çıkarıyoruz. Amacımız ise her zaman aynı; ani verilen kararlardan ziyade enine boyuna düşünülüp planlanan iş fikirlerinin önemini vurgulamaya çalışıyoruz.

İş Kurmak İçin Süreç

İş kurmak isteyen kişilerin takip etmeleri gereken süreçlerle ilgili detaylı bilgilere yine bu kategorimizden ulaşabilirsiniz. Elbette iş kurma sürecinde olan her girişimcinin ihtiyaçları aynı olamaz; bazıları sürecin ilk aşamasındayken diğerleri son basamakta bekliyor olabilir. Farklı aşamalardaki kişilere yol göstermek amacıyla yayınladığımız yazılardan beslenerek siz de iş kurma sürecini en verimli şekilde geçirebilirsiniz.

İş kurma sürecinin ilk aşaması sermaye birikimi ile başlar. Sermaye gereksinimini karşılamak üzere yapılacak ek iş fikirlerini de para biriktirilmesini sağlayan yöntemleri de sizler için detaylandırdık. Sermaye birikimini yapanlar için nakit akışlarını nasıl sağlayabileceklerini de açıklayarak iş kurma sürecinin en zorlu aşamalarını aydınlattık. Sermaye problemini çözmüş olanlara ise ihtiyaç duydukları motivasyonu nasıl sağlayabilecekleri ile ilgili farklı yöntemleri bir arada topladık. İş kurmak isteyenlerin neden bir iş sahibi olmayı istediklerini sorgulayıp bu amaç uğruna çabalamanın ne kadar önemli olduğunu farklı yazılarımızda vurguladık. Sıra en önemli aşamalardan birine geldiğinde yani iş fikri belirleneceğinde lokasyon seçiminden başladık, hedef kitlenin ihtiyaç analizinden çıktık. Hobilerin nasıl kazanç kapısına dönüştürüleceğini de keşfedilmeyi bekleyen fırsatların nasıl tespit edileceğini de masaya yatırdık. İş fikrini bulanların nasıl iş bir iş planı hazırlaması gerektiğini ve iş planlarının neden hazırlanması gerektiğini açıkladık. İş fikrinin uygulanmaya başlamadan önce yapılacak pazar araştırmasından ve işin nasıl geliştirilebileceğine dair önemli bilgilerin verilmesinden de farklı yazılarımızda ayrıntılı bir biçimde bahsettik.

Tüm bu önemli aşamaları sizlerle buluştururken başarılı olmanız için gereken tüm noktalara değinmeye çalıştık. İstedik ki “İş Kurmak” kategorimize girdiğiniz anda yepyeni bakış açıları tarafından çevrilin ve karşılaşmanız muhtemel tüm durumları önceden belirleyin; böylece başarıyı kucaklarken riskleri minimize edin…

İş Kurmak İçin Takip Edilmesi Gereken Yasal Süreç

İş kurmak için belirlenen fikre göre takip edilmesi gereken yasal süreçlerde ufak tefek farklılıklar olsa da genel süreçler birbirlerine benzemektedir. Fiziki işletmenin kiralanması, şirket açılışının yapılması, personellerin işe alınması, faaliyete geçilmesi, kurumsal kimlik çalışmalarının yapılması, web sitesinin açılması ve dijital pazarlama faaliyetlerinin başlatılması gibi önemli adımlar işletmelerin ilk kuruldukları zamanlarda çözümlenmelidir. İşin kurulma aşamasında takip edilmesi gereken adımları da işin büyütülmesi sırasında yapılması gerekenleri de yine “İş Kurmak” kategorimiz altından öğrenebilirsiniz.

İş kurmak için izlenmesi gereken yasal süreçleri başlatmadan önce fizibilite çalışmasının yapılması kesinlikle ihmal edilmemelidir. İş fikrine göre lokasyon seçimin yapılması ya da belirlenen lokasyona uygun iş fikrinin bulunması iş sahiplerinin başarılarını doğrudan etkileyecektir. Hedef kitle ve rakip analizi gerçekleştirildiği takdirde girişimcilerin attıkları adımların daha sağlam olacağı gerçeği unutulmamalıdır. Tam da bu nedenle hedef kitle analizinin de lokasyon seçiminin de en ince ayrıntılarına değinmeyi ihmal etmedik.

İş kurmak ile ilgili tüm soru işaretlerinizin yanıtlarını tek bir kategorimiz altında bulabilirsiniz. İş kurmak için tavsiyelere ihtiyacınız varsa, takip etmeniz gereken adımları belirlemek istiyorsanız ya da yasal süreçlerle ilgili bilgilerinizi tazelemek amacındaysanız tek tıkla tüm detaylara erişebilirsiniz. Böylece iş kurmak hakkında gerekli tüm püf noktalarını öğrenerek işinizin başarısını henüz başlangıç aşamasındayken garanti altına alabilirsiniz.

Bir İşletme Kurmadan Önce Sormanız Gereken Sorular
Yeni bir işe başlamak heyecan verici olduğu kadar korkutucudur da. Ancak heyecanı artırmanın ve korkuyu azaltmanın yolu doğru bir şekilde hazırlanmaktadır. Karşınıza çıkabilecek her şeyi planlamak ve her türlü zorluğu ön görmek zor olabilir ancak kendinize bazı soruları sorarak hazırlığınızı yapabilirsiniz. Önerilen İçerik: Yeni Bir İşletme Kuranların Yaşayabileceği Endişeler Hedefleriniz ve Onlara Ulaşma Planlarınız Hazır Mı? Plan yapmakta başarısız olan, başarısız olmayı planlamıştır sözü özellikle yeni bir iş kurarken geçerlidir. Nereye gideceğinize ve oraya nasıl ulaşacağınıza dair net bir fikriniz yoksa ortada boş boş dolanabilirsiniz. Bu iş hayatında stresi ve doğal olarak da korkuyu getirir. En önemli adımlardan birisi 1 ay, 3 ay, 6 ay gibi kısa vadelerde gerçekleştirmek istediklerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bunun yanında 2 yıl ya da 5 yıl sonra nerede olacağınıza dair bir fikriniz olmalıdır. Hedeflerinzi belirledikten sonra işletmenizi bu hedefte ilerletmeyi sağlayacak şeyleri...
BayilikListesinde Premium İlan Dönemi Başlıyor! Sponsorlu

BayilikListesinde Premium İlan Dönemi Başlıyor!

BayilikListesi olarak bayilik veren firmalar için en verimli ilan alanlarını sunuyoruz. Firmalar için tekliflerini ilgili yatırımcılara tek bakışta ve en iyi dizilimde sunabilmek için tasarım ve teknolojimizi sürekli yenilemeye odaklanıyor, site ziyaret istatistiklerinden çıkardığımız öngörüler ile sunduğumuz tecrübeyi iyileştirmeye odaklanıyoruz. Şimdi sıra bir sonraki adımda… Bayilik konusunda yatırım düşünen ilgililer için gerekli bilgiye ulaşmak kolay olsa da bu bilgiye güvenmek zor. Dünyaca ünlü markalar adına açılmış bayilik ilanları benzer her sitede var. Bu veriler internetten toplama ve doğruluğu tartışılır. Yatırım konusunda ise kimse karanlık alanları kabul etmez. Bizler her yatırımcının sermayesinin milli servetimizin bir parçası olduğunun farkındayız ve olaylara yatırımcıların gözünden bakmaya çalışıyoruz. Bir yatırımcı gerek iş fikri, gerek bayilik yatırımı olarak bir teklifi önüne aldığında, haklı olarak bu verilerin...
Ortaklık Kurmadan Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler
Ortaklık şirketiniz için olduğu kadar sizin için de son derce önemli bir adımdır. Eğer uzun süreli, karlı bir ortaklık istiyorsanız iş ortağınızda aramanız gereken bazı özellikler olmalıdır. Bazı araştırmalar yapmadığınız takdirde kendinizi ve şirketinizi tehlikeye atacak biriyle ortaklık kurmakta olduğunuzu fark etmeye bilirsiniz. İlk Adım Ortaklığa girmeden önce yapmanız gereken ilk şey ortağınız da sizinle aynı hedeflere sahip olduğundan emin olmaktır. Potansiyel ortaklarınızı ne kadar takdir ettiğiniz ya da bu kişilere ne kadar saygı duyduğunuz, eğer yanı hedefleri paylaşmıyorsanız pek önemli değildir. Eğer ortağınız uzun vadeli bir yatırım istiyorsa bunu sizin de istediğinizden emin olmalısınız. Diğer türlü şirket içerisinde yaşanan gerilim içerisinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Ayrıca yönetim de bir kişinin daha bulunması demek aynı zamanda daha farklı görüşlerinde dikkate alınacağı gerçeğidir. Bu gerçeği göz önünde bulundurmanız son derece önemlidir....
İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin 10 Etkili Tavsiye
İş kurmak istiyor ancak endişelerinizden sıyrılamıyorsanız en etkili tavsiyeleri bu yazımızda bulabilirsiniz. İşinizi başarıya ulaştırıp karşılaştığınız engelleri en hızlı şekilde aşmanızı sağlayacak önerilerimizden esinlenerek hayatınızda yepyeni bir sayfa açabilirsiniz. 1. İş Kurmak İçin Sabırlı Olun İş kurmayı düşündüğünüz sektörden bağımsız olarak sabırlı olmanız gerekir. İsterseniz gıda sektörüne giriş yapın isterseniz yaratıcı teknolojik fikirlerinizle piyasaya çıkın her halükarda sabırlı olmalı ve başarılı olabilmek için fikrinize de kendinize de zaman tanımalısınız. Önemli İçerik: İşinizi Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler İş kurma sürecinde enerjinizi ve zamanınızı belli süreliğine yeni işinize ayırmalı, keyif aldığınız bir iş kolunda faaliyet göstererek hayatınızı kendiniz için daha zorlu hale getirmemelisiniz. İşinizi yeni açtığınız dönemlerde uzman ve deneyimli kişilerden danışmanlık almalı, yasal süreçleri...
İnternette Küçük İşletmeleri Bekleyen Pazarlama Fırsatları
İnternet getirdiği avantajlar ile birlikte büyük işletme ile küçük işletme arasındaki pazarlama gücünü birbirine yaklaştırdı. Ancak bu sadece doğru araçlar şeçildiğinde mümkün oluyor. İş gereksinimlerinizi, yeteneklerinizi ve finansal durumunuzu göz önünde bulundurarak seçeceğiniz doğru pazarlama aracı büyük bir avantaj yaratırken, seçilen yanlış araçlar hem zaman hem de para kaybı olarak geri dönüyor. Kendinize soracağınız bazı sorularla doğru aracı seçme olasılığınızı arttırabilirsiniz. Mevcut Pazarlama Sisteminiz Pazarlama sürecini otomatik hale getirmek özellikle de hızla büyüyen şirketler için mükemmel bir çözüm olabilir. Büyüyen ve birden fazla veritabanına sahip işletmelerde mevcut pazarlama çalışmalarını otomatize etmek hem zaman hem de para tasarrufu anlamına gelir. Ancak mevcut sisteminiz buna izin vermiyorsa tam olarak ne zaman yeni bir sistemi düşünmeniz...
Çalışanları Tanımanızın Önemi
Her insan yaptıkları iş için takdir edilmek ve övülmek ister. Çünkü bu geri dönüş onlar için bir ödül gibidir. Buna rağmen bazı yöneticiler, çalışanlarına geri dönüş vermek için yıllık performans raporlarını bekler. Ancak yöneticilerin bunu yapmaması gerekmektedir. Bunun yerine yılın her günü çalışanlarını tanımalıdırlar. Yıllık rapor doğrultusunda değerlendirme yapmak ancak yöneticinin, çalışanını yakından tnaıdığı şirket kültürlerinde geçerlidir. Her şirketin çalışanını tanıması kendi kültürünün önemli bir parçası haline gelmektedir. Bu kültür işletmeye, işletmeciye ve çalışana önemli avantajlar sunar. Personel Devinimi Düşer Çalışanlara, onları tanıdığınızı hissettirdiğinizde sizinle daha uzun süreler çalışma eğilimi gösterir ve bu nedenle çalışanların gideri azalır. Buna paralel olarak yeni bir çalışan maliyeti ve eğitimi de...
Milyon Dolarlık Bir İşletmeye Sahip Olmak İçin 5 İpucu
Hiç borcunuz olmadan ve yatırımcılardan destek almadan milyon dolarlık bir işletmeye sahip olabilme imkanınız var mı? Muhtemelen espri yaptığımızı düşünüyorsunuz. Ancak uzmanlar sizinle aynı görüşte değil! Her ne kadar dünya genelindeki ekonomik belirsizlik devam etse de girişimcilik ruhu taşıyan kişilerin milyon dolarlık bir işletmeye sahip oldukları gerçeği yadsınmıyor. Önerilen İçerik: İşinizi Kurarken Finansal Destek Almalı Mısınız? Borç almadan, yatırımcılar tarafından desteklenmeden başarı elde etmek isteyenlere özel bu yazımızda kritik ipuçlarını bulabilirsiniz. Endişelerinizden Arının ve Sıfırdan Başlamaktan Korkmayın Kendi işinizi kurmaya kararlıysanız beklemenize gerek yok, bir an önce adım atın ve başarınızı ertelemeyin. İşletmenizi kurduğunuz zamanlarda, özellikle ilk dönemlerde bazı endişeler yaşayabilirsiniz. İlk müşterinizle anlaşmak istersiniz ama gösterebileceğiniz bir referansınız yoktur. Göstereceğiniz bir referans olmadığı için de ilk...
2018 Yılında Dünyayı Şekillendirecek Yeni İş Trendleri
Durgun geçen 2017 yılının ardından 2018’in nasıl olacağı büyük bir merak konusu. İş dünyası 2018 yılından oldukça umutlu. Bu yıl beklenen yeni iş trendleri ile büyük ve küçük işletme arasındaki makasın giderek kapanması bekleniyor. Büyük Birleşmeler Olacak 2017 yılı büyük şirketlerin büyük satın alımları ile geçti. Amazon, Whole Foods’u bünyesine kattı. AT&T ile Time Warner birleşti ve yılın sonunda Disney, 60 milyar dolar gibi devasa bir paraya 20th Century Fox’u satın aldı. Bu tarz büyük satın alımların 2018’e damgasını vurması bekleniyor. Halka Arzlar Gerçekleşecek 2018 yılı içerisinde teknoloji sektörünün de büyük etkisi ile beraber daha fazla şirketin halka açılması bekleniyor. Oluşacak güçlü bir hisse senedi piyasasının 2018’de değerinin 70 milyar dolar civarında olması da beklenenlerin arasında. Ekonomi Büyüyor Dünya piyasalarını yakından...
Yeni Bir İşletme Kuranların Yaşayabileceği Endişeler
Yeni bir işletme kurmak veya girişimci olmak önceden görülemeyen çok şey barındırır. Alacağınız risklerin her zaman olumlu bir şekilde geri döneceğini garanti edemezsiniz. Tutkunuzu takip etmenizi engelleyecek bir korkuya izin verirseniz sürekli olarak bir şeylerin eksik olduğunu hissedersiniz. Başarılı bir girişimci olmak için korkularınızın üstesinden gelmelisiniz ve kendinizden emin adımlarla ilerlemelisiniz.  1. Henüz Kendinizi Hazır Hissetmiyor Olabilirsiniz Muhtemelen kendinizi hiçbir zaman hazır hissetmeyeceksiniz. Ancak rüyalarınızı takip etmenin zamanı geldiğinde yıldızlar, gezegenler aniden bir hizaya dizilip size kozmik bir dürtü göndermeyecekler. Bu yüzden hazır hissetmeyi beklemek yerine sadece harekete geçmelisiniz. Harekete geçmek için doğru zamanın gelmediğini hissetmeniz gayet doğal ancak mükemmel zaman hiçbir gelmeyecek. Doğru olmayan bir anda harekete geçip onu doğru hale getirmek sizin elinizde. Başarı düşüncenin değil...
İşletmenizi Nasıl Daha Ucuza Kurarsınız?
Yeni bir işletme kurarken heyecanlı olabilirsiniz. Kendi işletmenizi kurma fikri her zaman heyecan vericidir. Ancak bazı fedakarlıklar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bunların arasında kendi işinizi bırakmak ya da bir süre kişisel gelirinizden mahrum kalmak olabilir. Diğer taraftan atacağınız bazı adımlarla işletmenizi daha ucuza kurabilirsiniz. İlk başta yeterli miktarda sermayenizin olmaması büyük bir problem olarak görülebilir ancak bu hayallerinizin peşinden koşmak için engel değil. Çünkü çok az bir sermaye ile de işletmenizi kurabilirsiniz.  Bir İşletme Neden Paraya İhtiyaç Duyar? İşletmeler için bir başlangıç prosedürü yok bu yüzden farklı işletmelerin farklı ihtiyaçları bulunur. İlk olarak ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu doğru tahmin etmek ve bu doğrultuda şirketiniz için alternatif yollar aramak işletmenizin kurulum aşamasında birçok yükün altından kalkmanızı sağlar.  Lisanslar ve izinler: İşletmenizin bölgesine ya da...
Girişimciler İçin Önemli Bir Adım: Logo Tasarımı
Girişimciler için attıkları her adım büyük yenilikler taşıyor olabilir. Yeni bir iş kurarken önceliğiniz her zaman profesyonel ve prestijli gözükmekten yana olmalıdır. Eğer bu şekilde gözükmeyi başarırsanız reklam ve tanıtım faaliyetlerinizde işinizi daha iyi ifade edersiniz. Gerçek ve güvenilir bir işe sahip olduğunuzu göstermenin ilk yolu başarılı bir logo tasarımına sahip olmaktır.  Logo Tasarımının Önemi  Allie Wall, logo tasarımı ile ilgili düşüncelerini “Logonuzun web siteniz, ürünleriniz, kartvizitleriniz, bültenleriniz, faturalarınız, sosyal medya siteleriniz, reklamlarınız vb. her şeyin üzerinde olacağını aklınızdan çıkarmayın. Her şeyden önce logonuz ile ilgili daha iyi hissedin" sözleriyle açıklıyor. Zayıf logolar kitleleri kendine çekmezken tam tersi güçlü ve prestijli logolar insanlarda güven uyandırdığından ötürü başarının anahtarı olurlar. Logo Tasarımı ile İlgili Bilmeniz...
İyi Bir Yönetici Olmak İçin Kendinizi Yönetin
Başarılı bir yönetici olmak her insanın hayali olsa da ne yazık ki her insan bunu yapmayı başaramayabilir. İyi bir yönetici olmak için mutlaka yüksek lisans yapmak ya da özel eğitimlere katılmak gerekmez. İnsan ilişkileri üzerine kurulu olan yöneticilik tamamen nasıl davrandığınız ve nasıl tepkiler verdiğiniz ile ilgili bir kavramdır. İyi bir yönetici olmak için öncelikle kendinizi yönetmeyi sonrasında ise takımınızı yönetmeyi başarmalısınız. Lider olmakla patron olmak arasındaki farkı keşfettiğiniz gün başarılı olma yolunda büyük bir adım atarsınız. Herkes biraz otorite ile patron olabilirken yol gösteren, iletişim kurabilen ve ileri görüşlü olan insanlar başarılı bir yönetici olabilir.  Önerilen içerik Şirket Yöneticilerinin En Çok Yaptığı 5 Hata Çevrenizi Gözlemleyin, Kendinizi Tanıyın  Kendinizi tanımadan başarılı olmanız ya da saygı görmeniz imkansıza yakındır. Her insanın zayıf ya da...
Bu Nedenlerle Kendi İşinizi Kurmayın!
Kendi işini kurmak için sıfırdan başlayan ya da bayilik alarak ticari faaliyetlerine adım atan kişilerin birçok motivasyonu olabilir. Kimileri zengin olmak, kimileri deneyimlerini kendi lehine kullanmak, kimileri mutlu olmak, kimileri sevdiklerine daha çok vakit ayırmak istediği için kendi işini kurar. Bu sebeplerden bazıları gelecekte de mutlu olmayı garantilerken, bazı nedenler kendi işini kurmak isteyenlere yeterli ve doğru motivasyonu sağlayamaz.  Bu yazımızda hangi nedenlerle kendi işinizi kurmamanız gerektiğini açıklayacağız. Hazırsanız, başlayalım! Sadece İşinizden Nefret Ettiğiniz için Kendi İşinizi Kurmayın Mevcut işinizden nefret ediyor olabilirsiniz, aslına bakarsanız çalışanların çoğu işlerinden nefret eder. Ancak sadece işinizden nefret ettiğiniz için kendi işinizi kurmak istiyorsanız temel motivasyonlarınız eksik demektir. Bunun yerine enerjinizi olumlu değerlendirin, kendinizi daha rahat hissedeceğiniz ve düzenli gelir elde edebileceğiniz bir iş aramaya başlayın. Kendi işinizi...
İlk Girişiminizi Kurmadan Önce İhtiyacınız Olan 3 İpucu 
İş kurmaya karar verdikten sonra yapmanız gereken pek çok şey olsa da en temel adımları öncelikli olarak halletmeniz gerekir. Herkesin bir hayali olduğunu ve bu hayalin peşinden koşması gerektiğini asla aklınızdan çıkarmayın. Hayallerinizde kendi işinizin sahibi olmak varsa bunu gerçekleştirmek için başarılı ve deneyimli insanların tavsiyelerini gerçekleştirebilirsiniz. “Gerçekten özgür olmak istiyorsan, kendin için çalışmalısın” mottosu ile hayatınıza devam edecekseniz girişimcilikle ilgili bazı şeyleri öğrenmeniz gerekir.  Fikirden Fazlasına Sahip Olun  İnsanlar bir gecede akıllarına düşün yaratıcı bir fikirle başarılı olabilir ancak bu başarı fırsatı herkesin eline geçmez. Bu noktada daha gerçekçi olmak ve fikrinizi olgunlaştırmak elinizdekilerin en iyisi olabilir. Fikrinizin niş olduğunu düşünseniz bile bunu başaramamış olabilirsiniz. İşletmenizin benzersiz olacağını hayal ediyor olsanız bile düşük sermayeli bir...
Arkadaşla İş Kurmanın 5 Kuralı
İyi anlaşan kişiler aynı ortama girdikleri zaman ister istemez gelecek planları ile ilgili konuşmaya başlarlar. “keşke” dedikleri şeyler, zaman zaman somut planlara dönüşür ve birlikte bir işletme sahibi olmak için adım atmaya karar verirler. Birbirini yakından tanıyan, iyi anlaşan kişilerin en büyük hayali; birlikte iş yapmak, başarı kazanmak ve hayat boyu bozulmayacak bir ortaklık kurmaktır. Siz de arkadaşınızla bir işletme açmak üzereyseniz, bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Aranızda güvene dayalı bir ilişki olması ve birbirinizin yeteneklerini biliyor olmanız iş hayatında başarılarınızı çoğaltabilir ancak bir de aynanın diğer yüzünü hesaba katmalısınız. Bir insanı sosyal hayatta tanıyor olmanız, iş hayatındaki davranışlarını onaylayacağınız anlamına gelmiyor. Bu nedenle girişimlerinize hayat vermeden önce farklı perspektiflerden detaylı değerlendirmeler yapmalısınız.  Arkadaşınızla İş Ahlakınız Uyuyor mu? Arkadaşınızın çalışma disiplinini ve belki de tercihlerini...