Kuruyemiş Dükkanı Açmak İsteyenler İçin Bayilik Teklifleri

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:04

Kuruyemiş dükkanı açmak isteyenler için cazip bayilik teklifleri yazımızda…

Kuruyemiş Dükkanı Açmak İsteyenler İçin Bayilik Teklifleri
Metehan Avcı user

Dünya genelinde kuruyemişin en çok tüketildiği ülkelerden biri olmamızın yanı sıra coğrafi koşullar nedeni ile en lezzetli kuruyemişlerin yetiştirildiği ülke olma özelliğini de taşıyoruz. Küresel sıralamaya bakıldığında kuruyemişte üçüncü kuru meyvede ise dünya lideri konumunda bulunuyoruz. İç tüketimin yoğunluğunun yanı sıra uluslararası pazarda başarımız nedeni ile de kuruyemiş sektörü Türkiye’deki en karlı sektörlerden biri olarak kabul ediliyor.

Kuruyemiş sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilerin ürünlerini nasıl tedarik edeceği, nasıl koruyacağı, tüketicilere nasıl sunacağı ve ürünlere göre belirlenen KDV oranları gibi konular hakkında bilgi sahibi olmaları önem taşıyor. Sektör son derece cazip olmakla birlikte tüm bu süreçleri tek başına yönetmek istemeyen ve sektörel rekabette avantajlı duruma geçmek isteyen girişimci adaylarının değerlendirebileceği pek çok kuruyemiş bayilik fırsatı bulunuyor. Kuruyemiş sektöründe bayilik veren firmalar ile ilgili bilgi verdiğimiz bu yazımızdan yararlanabilir aynı zamanda detaylı bir internet araştırması ile kuruyemiş sektöründe bayilik veren diğer firmalara ve bu firmaların bayilik şartlarına da ulaşabilirsiniz. Böylece bayilik aldığınız firmanın marka bilinirliğinden yararlanarak kısa sürede karlı bir işletmenin sahibi olabilirsiniz.

Papağan Kuruyemiş

Türkiye’de kuruyemiş sektörünün gelişmesi ile birlikte paketli kuruyemiş pazarı da hızlı bir büyüme gösteriyor. Şu anda kuruyemiş pazarının yaklaşık % 40’ını oluşturan paketli kuruyemiş sektörünün öncü firmalarından olan Papağan Kuruyemiş ürünlerini yurt genelinin yanı sıra yurt dışı ülkelere de ihraç ediyor. Marka İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere bayi sayısının yeterli olmadığı illerde ve ilçelerde yeni bayilikler veriyor. Papağan Kuruyemiş bayilik verdiği girişimcilerin 1 ile 10 arasında değişen sayılarda araç sahibi olarak bulundukları bölgelerde markanın ürünlerinin dağıtımını ve satışını yapmasını istiyor. Ayrıca saha etkinliklerinin artırılabilmesi için bayilerine satış eğitimi de veriyor.

Tadım Kuruyemiş

1971’den bu yana sektörün lider isimlerinden olan Tadım Kuruyemiş yurt içinde ve yurt dışında bayilikler veriyor. Tadım Kuruyemiş, bayilik vereceği girişimcilerin mevcutta bir ticari faaliyetlerinin olmasını ve ürün satışının yapılacağı işletmenin marka kriterlerini karşılamasını istiyor. Bayilerin ürünleri görünür bir yere yerleştirmeleri ve son kullanım tarihi kontrollerini yapmalarına marka tarafından önem veriliyor. Markadan bayilik almak isteyen girişimciler internet sitesinde bulunan Bayilik Başvuru Formu’nu doldurarak taleplerini iletebiliyorlar. Formun eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor. Marka bu formu niyet beyanı olarak kabul ediyor ve girişimci adayı ile ilgili bölgenin sorumlularını bir araya getiriyor. Tadım Kuruyemiş girişimcilerden bayilik ücreti almıyor, ancak yapılan satışlar üzerinden komisyon verilmesi uygulaması bulunuyor.

Fiskobirlik

Ülkemizde üretilen fındığın işlenmesiyle ürün kalitesinin ve çeşitliliğinin artırılması, tüketicilere yeni tatlar sunulması, hammadde, yarı işlenmiş ve mamul ürünlerle ülke ekonomisine katkıda bulunulması için 1981 yılında Entegre Fındık İşleme Tesisi olarak kurulmuş olan marka 2002 yılında A.Ş. statüsü almış olup Fiskobirlik iştiraklerinden biri olan EFİT A.Ş. adı altında faaliyetlerini sürdürüyor.

Fiskobirlik bayilik vereceği girişimcilerin pazarlama yeteceği ve ikna kabiliyeti olan güler yüzlü kişiler olmasına ve işletmelerin ana caddelerde, yürüyüş yolları üzerinde ve merkezi lokasyonlarda açılmasına özen gösteriyor. Girişimci adayının herhangi bir ticari engeli bulunmaması isteniliyor. Ayrıca işletme sahiplerinin marka tarafından gerekli gördüğü durularda teminat gösterebilmesi koşulu aranıyor. Girişimci adayı bayilik başvurusunda bulunduktan sonra ön görüşmeye davet ediliyor. Mağazanın açılmasının istenildiği lokasyon marka yetkilileri tarafından değerlendiriliyor. Fizibilite çalışmaları sonucuna göre uygunluk kararı veriliyor. Yer tespit edilip tüm noktalarda fikir birliğine varıldıktan sonra bayilik sözleşmesi imzalanıyor ve mağazanın kurulum işlemleri başlatılıyor.

Markanın tüm mağazalarında uygulama ve mimari proje Fiskobirlik’e ait olarak tek tip proje uygulanıyor. Fiskobirlik bayilik alan işletmelerde markanın ürünlerinin başka ürünler ile iç içe olmaması ve mümkünse satışının ayrı bir alanda yapılması markanın koşulları arasında yer alıyor. Ürünlerin satış fiyatlarının markanın belirlemiş olduğu fiyat aralığının dışında olmaması gerekiyor. Fiskobirlik, herhangi geçerli bir neden olmadığı sürece ürünlerin iadesini kabul etmiyor. Ürün bedellerinin vadesi 30 gün olup ürün bedelleri için teminat mektubu ya da DBS tanımlanabiliyor. Fiskobirlik ürünlerinin her biri için ayrı bir kâr marjı belirleniyor. Bu aşamada bölgesel koşullar ve nokta giderleri de göz önünde bulundurularak hesaplamalar yapılıyor. Fiskobirlik bayilik alan girişimcilerin işletmelerinin devretme hakkı bulunmuyor. Ayrıca mağazalardaki personelin kılık kıyafeti marka tarafından belirleniyor.

Adalılar Kuruyemiş Gıda Tic. Ve San. Ltd. Şti.

1992 yılından bu yana kuruyemiş sektöründe faaliyet göstermekte olan Adalılar Kuruyemiş bayilik almak isteyen girişimcilerinden isim hakkı bedeli talep etmiyor. Bayilik paketli kuruyemiş ürünlerinin araç üzeri sıcak satış noktası olarak tasarlanıyor ve şu aşamada marka tarafından mağaza bayiliği düşünülmüyor. Adalılar Kuruyemiş bayilik almak için gereken yatırım maliyeti girişimcinin sahaya süreceği araç sayısına göre değişiklik gösteriyor. Marka bayilik alacak girişimcilerinin toptancılık alanında belirli bir deneyime ya da hali hazırda bir dağıtım ağına sahip olmasını istiyor. Ayrıca bayilik alacak girişimcilerin markaya banka teminatı verebilmesi bekleniyor.

Özbeyoğlu Kuruyemiş

Özbeyoğlu Kuruyemiş yılda 100.000 tondan fazla kuruyemiş üretimi ve Almanya, Fransa, Bulgaristan, İrlanda, Rusya, Gürcistan, Libya, İsviçre, Tacikistan, Çin ve Suudi Arabistan gibi ülkelere yaptığı ihracat ile de sektörün önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Marka bayilik almak isteyen girişimcilerinin nemsiz, güneş almayan ve gıda depolamasına uygun alanlara sahip olmasını en önemli koşulu olarak ileri sürüyor. Marka bayilerinin faaliyet bölgelerinde benzer gıda ürünlerinin dağıtımı konusunda yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmasını, sıcak satışa uygun bir sistemlerinin bulunmasını istiyor. Ayrıca faaliyet bölgesinde yalnızca Özbeyoğlu Kuruyemiş ürünlerinin sıcak satışında çalışmak üzere tahsis edilen araç ve satış elemanlarının olması gerekiyor. Ayrıca bölge potansiyeline göre belirlenen tutarlarda teminat mektubu verilmesi talep ediliyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler