Girişimcilik

Girişimcilik

Üretim odaklı fikirler için bizi takip edin. Yeni üretim imkanlarını,yeni pazarlama kanallarınıve yeni fikirleri bir potada eritip yeni ekonomik imkanlar geliştirecek girişimcilik fikirleri bu kategori altında. Girişimcilik şimdilerde çok popüler olsa da aslında ezeli beri çok popüler bir konu. İnsanlar çeşitli kurumlardan girişimcilik destekleri almak için girişimcilik kurslarına devam etti, girişimcilik konusunda yüzlerce içerik tüketti fakat girişimcilik hala bizim yeterince iddialı olduğumuz bir alan değil.

Girişimcilik Nedir?

Eski dilde müteşebbis. Yani teşebbüs eden. Bir girişim gerçekleştiren. Çeşitli değerleri; mesela sermaye, iş gücü, inovasyon ve çeşitli teknolojileri harmanlayarak yeni bir gelir modeli veya gelir kapısı inşa etmek, ticari bir girişmde bulunmak manasına gelir.

Girişimcilik Ekosistemi

Son yıllarda giderek önemi artan girişimcilik; kendi işine sahip olmak için yapılan yatırımların çok ötesinde bir anlama sahiptir. “Girişimcilik ruhu” olarak ifade edilen kavram yeni iş fikirlerinin bulunmasını ve hedef kitle analizi gerçekleştirilerek potansiyel ihtiyaçların belirlenip bu ihtiyaçlara yönelik çözüm üretilmesini kapsar.

Girişimcilik ile ilgili detaylı bilgileri paylaştığımız bu kategorimizde başarı hikayelerini, girişimcilik fikirlerini ve girişimcilerin yol haritası belirlerken dikkat etmeleri gereken en önemli unsurları bulabilirsiniz.

İş dünyasına yön veren fikirleri ile ön plana çıkan girişimciler kadar girişimcileri bekleyen en temel zorluklara da değineceğimiz bu bölümde ilham veren, sizi cesaretlendiren, cesaretlendirirken tedbirli olmanızı hatırlatan yöntemlerle ilgili de bilgi aktaracağız. Girişimcilik yolunda ilerleyen kişilere girişimcilik örnekleri hakkında bilgi verip kendi yollarında ilerlemeleri için yol haritası çizeceğiz.

Girişimcilik Destekleri

Girişimciliğin önem kazanması ile birlikte girişimcilere sunulan destekler de artış göstermiştir. Kendi işine sahip olmak isteyen ve gerçekleştirecek bir amacı olan kişilere devlet destekleri sunulmaktadır. Sektörel bazda hareketlilik sağlanması ve girişimcilik ruhunun salt sermaye eksikliği nedeniyle engellenmemesi adına verilen desteklerle iş fikirlerine güvenen ve hayallerinin peşinde koşan kişiler amaçlarına daha kolay ulaşabilmektedir.

Önerilen İçerik: En Yeni 10 İş Fikriyle Tanışmaya Hazır Mısınız?

Ekonomiye değer katan, yaratıcılığın ön planda olduğu ve tüketicilerin alternatiflerini genişleten yeni ürün ve hizmetler teşvik edilerek Türkiye ekonomisinin de büyütülmesi amaçlanmaktadır. “Girişimcilik” kategorimizde girişimlerine sermaye bulmaya çalışan tüm okuyucularımıza önemli ipuçları aktararak sermaye engellerini ortadan kaldırmaya çalıştık.

Girişimcilik Fikirleri

Girişimcilik bir fikirle başlar, bu fikir kimi zaman sahibine umut verir kimi zaman ise hayata geçirilemeyenler arasında yerini alır. Bir fikrin ticari olarak değer kazanmasının ardında birçok kriter vardır. Benzerlerinden sıyrılması, kaliteli ve en önemlisi tüketiciler tarafından tercih edilmesi için faydalı olması gerekir. Dünyanın en başarılı girişimcileri incelendiğinde en önemli ortak özelliklerinin dikkat çekici bir gözlem gücüne sahip olmaları olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Yenilikçi bakış açıları ve ihtiyaç analizindeki başarıları bu kişileri dünyanın sayılı isimleri arasına sokar.

Yeni bir iş fikri bulan kişiler fikirlerini hayata geçirmek için zaman zaman çekimser kalırlar. Sundukları ürün ya da hizmetlerin fayda sağlamasından ziyade yeni bir icat olarak değerlendirilmesini isterler. Girişimcilerin yapabileceği en büyük hata da budur. Girişimci adaylarının fikirlerini özel kılmaları gerekse de yepyeni bir buluş ortaya çıkarmalarına gerek yoktur. Mevcut ürün ya da hizmetlerde ihtiyaç karşılamaya yönelik gerçekleştirilen ufak farklılıklar dahi o iş fikrinin hayata geçirilmesi için yeterlidir.

Önerilen İçerik: Düşük Sermayeli İş Fikirleri

Fark yaratmak ve ihtiyaç karşılamak temellerinde geliştirilen tüm fikirler hedef kitlelerin ihtiyacını karşılayacaktır. Dolayısıyla girişimcisinin de başarılarını arttıracaktır. Girişimci ruhunuzu harekete geçirecek en özgün fikirleri yine bu kategorimiz altında bulabilir; içlerinden seçim yaparak ya da kendi fikirlerinizi geliştirerek yolunuzu çizebilirsiniz.

Girişimcilik ve Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama stratejilerine hali hazırda ticari faaliyet gösteren şirketlerin ihtiyaç duyacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Girişimcilerin de en az köklü firmalar kadar dijital pazarlama stratejilerine başvurması gerekir. Kurumsal kimliklerini oluşturmak, marka mesajlarını hedef kitleleriyle buluşturmak, potansiyel müşterilerine kendilerini tanıtmak ve ürün ya da hizmetleri ile ilgili tüm detayları aktarabilmek adına dijital pazarlama stratejilerine ihtiyaç duyarlar. Marka bilinirliklerini arttıran ve başarılarının devamlılığını sağlayan pazarlama stratejileri girişimcilik yolunun en önemli dönüm noktaları arasındadır. Başarılı bir web tasarım hizmetinin alınmasından marka içerik dilinin oluşturulmasına; internet reklamları verilmesinden sosyal medya yönetimine kadar tüm dijital pazarlama yöntemleri girişimcilerin sektörel penetrasyonu için kritik öneme sahiptir. Dijital pazarlamanın öneminin farkında olarak siz girişimcilerin uygulaması gereken en temel pazarlama stratejileriniGirişimcilik” kategorimiz altında topladık. Hedeflerinize en uygun yöntemleri belirleyebilmeniz için dijital pazarlama stratejilerine dair detaylı açıklamalarda bulunduk.

Girişimcilik Örnekleri

Girişimcilik fikri aklınıza geldiğinde ne kadar çılgınca ya da ne kadar farklı olduğunu düşünerek harekete geçmekten vazgeçmeyin. Unutmayın ilk denemelerinde başarısız olduklarında vazgeçselerdi bugün Mark Zuckerberg ya da Steve Jobs gibi isimlerden haberimiz dahi olmazdı!

Girişimcilik fikirlerinin faydalı olması gerektiği doğrudur; ancak istisnaların olduğu da yadsınmamalıdır. Son yıllarda uzaydaki yıldızların, Ay’dan arsaların, Mars’tan toprak parçalarının satılmasına dahi alıştık. Nesli tükenen hayvanların evlat edinmesinden farklı işlevlere sahip mobil uygulamaların tasarlanmasına kadar girişimcilik alanında birçok yenilikle karşılaştık. “Yüz yıl düşünsek aklımıza gelmez.” ya da “Ne kadar saçma bir fikir!” diye düşündüğümüz iş fikirlerinin sahiplerine bir servet kazandırdığına da tanık olduk.

Önerilen İçerik: Dünyanın En Garip Bayilikleri 

Girişimcilik örnekleri söz konusu olduğunda Girişimcilik Ekosistemi içerisinde birçok farklı alternatif bulabilirsiniz. Klasik hizmetlerdeki küçük değişikliklerin fark yarattığına, anlamsız gelen iş fikirlerinin dahi büyük prim yapabildiği gerçeği ile yüzleşebilirsiniz. En ilginç girişimcilik öykülerinden de sıfırdan başlayıp milyoner olan girişimciler hakkında bilgilerden de haberdar olabilirsiniz. Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında yer alan Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Elon Musk,  Steve Jobs, Jack Ma, Coco Chanel ve daha nice başarılı isimlerle  tanışabilir; başarısızlıklarından nasıl fırsatlar çıkardıklarını öğrenebilirsiniz. Türlü zorluklardan geçen ve düşünüldüğü kadar da şanslı olmayan bu isimlerin hikayelerinden feyz alabilir; başlangıçlarınız için gerekli motivasyona ulaşabilirsiniz…

Sonuç olarak “Girişimcilik” kategorimizin altında yayınladığımız makalelerle girişimcilik dünyasına adım atabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda yeni bir fikre ya da motivasyon kaynağına ulaşabilirsiniz. Beklemek yerine harekete geçtiğinizde yola devam etme azmini de karşılaştığınız zorlukların size özel olmadığını da gerçek örneklerden yola çıkarak anlayabilirsiniz. Girişimci ruhu taşıyıp taşımadığınızı anlayabileceğiniz, girişimcilik yolunda dikkate almanız gerekenleri belirleyeceğiniz veya yola çıktıktan sonra karşılaşabileceğiniz engelleri tek bir kategori altında bulabilirsiniz.

Zamanı Daha Etkili Yönetmek İçin 7 İpucu
Küçük işletme sahipleri için zaman yönetimi verimliliği etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Kurumsal yapının henüz oturmamış olması ve görev dağılımının tek kişi üzerinde kalması gibi nedenler işyeri sahipleri için günün 24 saatini yetersiz hale getirir. Bir gün içerisinde yapılacak onlarca iş, çözüme kavuşturulması gereken onlarca karar işyeri sahiplerini bekler. Her güne uzun bir yapılacaklar listesi ile başlamak hem zorlu, hem korkutucu hem de stresli olabilir. Önerilen İçerik: Her Şeyi Üstelenen Patron, Her Şeyi Yapabilen Değildir Günün 24 saatinde bir artışa yol açamayız ancak mevcut saatleri daha verimli kullanarak gün içerisindeki tüm işlerin tamamlanmasını sağlayan ipuçlarını sizlerle paylaşabiliriz. Siz de bu ipuçlarını hayatınızda uygulayarak zamanı daha verimli yönetebilir, üretkenliğinizi arttırabilir ve daha da önemlisi kendinize nefes alacak zaman dilimleri...
Bayilik Satmak İstiyorsanız Stratejik Davranmalısınız! Sponsorlu

Bayilik Satmak İstiyorsanız Stratejik Davranmalısınız!

Kendi işletmenize sahipsiniz ve markalaşma yolunda somut adımlar atmaya karar verdiniz. Bölgenizde güçlendiniz, müşterilerinizin sadakatini kazandınız, operasyonel süreçlerinizi oturttunuz ve artık sıranın yeni pazarlara açılmak olduğunu fark ettiniz. Bu amaçlarınızı nasıl gerçekleştirirsiniz? Yeni ortaklıklar kurabilir, yatırımcı desteği alabilir ya da ürün veya hizmetlerinizin kullanımını yaygınlaştırmak için bayilik sisteminizi hayata geçirebilirsiniz. Bayilik sistemi sunduğu avantajlarla çoğu iş sahibini cezbetmektedir. Bayilik bedeli yatırımlar için büyük bir kolaylık tanırken bayiler aracılığı ile marka bilinirliği kolay bir şekilde arttırılabilir. Böylece zaman içerisinde hem yurt içinde hem de yurt dışında bayilikler açılarak satış ağı giderek daha fazla genişletilebilir. Bayilik sistemi doğru temeller üzerine oturtulduğu ve müşteri memnuniyeti sağlandığı takdirde hem bayilik alanlar hem de bayilik veren firmalar büyük...
Hedef Kitle Kavramı ve Pazarlama Çalışmaları İçerisindeki Önemi
Geleneksel pazarlama yöntemlerinin evrilmesiyle birlikte hedef kitle kavramının da önemi arttı. Geçmişte herkese yönelik uygulanan pazarlama faaliyetlerinin yerini günümüzde hedef kitleye ulaşmak üzere özel olarak tasarlanan dijital pazarlama stratejileri almaya başladı. Firmaların satışlarını arttırmaları adına düzenlenen tüm pazarlama faaliyetlerinin ilk aşamasını oluşturan hedef kitle analizinin doğruluğu ise firmaların başarılarının ardındaki en önemli unsur haline geldi. “Hedef Kitle” Nedir? Bir firmanın ürünlerini satabileceği; ürünlerine ya da hizmetlerine ilgi duyması muhtemel müşteriler “hedef kitle” olarak adlandırılır. Firmaların faaliyet gösterdikleri sektöre, ürünlerinin çeşidine, sundukları hizmetlere, fiyat politikalarına, mağazalarının bulunduğu konuma göre hedef kitleleri farklılaşabilir ve müşteriye dönme potansiyeli olan tüm tüketiciler hedef kitle olarak tanımlanabilir. Hedef kitle doğru...
Patronunuz Sizden Hoşlanmıyorsa ve En Sevdiği Personeli Değilseniz Ne Yapmalısınız?
Patronunuzun sizden haz etmediğini düşünüyor musunuz? Bu hisse sahip olduğunuz bir çalışma ortamında bulunmak sizi yıpratıyor mu? Bazı zamanlarda kendisiyle iletişim kurabilirken çoğunlukla aranızda buz dağları mı oluyor? Bu gibi bir durumda iş güvencenizin ve iç huzurunuzun tehlikede olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle patronunuzun sizden hoşlanmadığı izlenimine kapılmışsanız neler yapabileceğinizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Önerilerimize uyduğunuz takdirde işvereninizle ilişkilerinizi iyileştirebilir ve daha huzurlu bir iş ortamında çalışabilirsiniz… Küçük Bir Araştırma Yapın: Patronunuzun sizden hoşlanmadığını ve sizinle çalışmaktan rahatsız olduğu izlenimine kapıldıysanız diğer çalışma arkadaşlarınızla patronunuz  arasındaki ilişkinin dinamiklerini gözleyin. Kendisiyle daha çok irtibatı olan kişilere danışın ve onlardan tavsiye isteyin. Kendi Davranışlarınızı Analiz Edin: Belki de patronla iletişime geçmeyen sizsinizdir! Kim bilir, belki de kendisinden...
Aynı Şirkette Uzun Süre Kalmak Kariyerinizi Kötü Mü Etkiler?
Bir şirkette çalışma sürenizle ilgili çok ince bir ayrım vardır. Eğer çalışma süreniz kısa ise bir sonraki iş vereniniz sizi sürekli iş değiştiren birisi olarak algılayabilir. Eğer çok uzun süre çalışırsanız da başka bir tecrübeniz olmadığını düşünebilir. Birçok iş için işverenler hem iyi bir görev süresi hem de kariyer olarak ilerleme ister. Bu sizin hem karar verme hem de gerektiğinde harekete geçme yetiniz olduğunu gösterir. Son yıllarda artık işletmeler daha önceki işinde terfi almayanlar için son beş yılda en fazla iki işte çalışmış olmak gibi kriterler ekliyor. Ancak çok fazla görev süresi de bir problem. Eğer aynı işte çok uzun süre çalışırsanız yeni iş verininiz motive olmadığınızı ya da istedikleri yere ulaşamayacağınızı düşünmektedir. Buna ek olarak daha geniş kapsamlı bir iş alanına sahip olan birine kıyasla daha az çeşitlilik gösteren birisi olduğunuz gözükmektedir....
Herkesin Aklındaki Soruya En Güncel Cevaplar:"Nasıl Para Kazanabilirim?"
Hepimizin zaman zaman kafa yorduğu ortak konu… “Nasıl para kazanabilirim?” sorusunun farklı yanıtlarını bulmaya çalışır; bulduğumuz tüm alternatiflerin arasında kaybolur ve sonrasında adım atma cesaretimizi kaybederiz. Zengin olmak, rahat yaşamak ve isteklerimizi yapabilmek adına tüm yolları denemeye kararlı olduğumuz noktada ise seçim yaparken zaman kaybederiz. Önerilen İçerik: En Yeni 10 İş Fikriyle Tanışmaya Hazır Mısınız? Siz de aynı dertten mustaripseniz az sonra sıralayacağımız önerilerimizden feyz alabilirsiniz. Niteliklerinize en uygun alternatifi değerlendirerek gelirlerinizin kademe kademe arttığına şahit olabilirsiniz. #1 Sosyal Medya Danışmanlığı Sosyal medyada kısa bir gezintiye ne dersiniz? Birçok firma Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında tanıtımlarını yapıyor. Müşterileriyle etkileşime geçerek marka bilinirliklerini arttırmaya ve satışlarını çoğaltmaya çalışıyor. Sosyal medya yönetimi ile ilgili bir deneyiminiz varsa siz de...
Kendinize İtiraf Etmeseniz De İşinizden Nefret Ettiğinizin Göstergeleri
Her işin kendine has bir zorluğu vardır. Çok iyi anlaştığınız yöneticiniz işten ayrılabilir ve yeni bir yöneticiye alışmak zorunda kalıyor olabilirsiniz ya da yer aldığınız sektörde bazı değşiklikler meydana geliyor olabilir. Bu gibi durumlarda özellikle ekstra mesaiye kalmak ya da proje bitiş tarihlerini yakalamak son derece zor olabilir. Bunun yanında bazı olumlu durumlarda iş psikolojinizi etkileyebilir. Terfi almak bunlardan birisidir. Her ne kadar bu iyi bir şey olsa da yeni durumlara alışmak işin daha zor olması anlamına gelir. Önerilen İçerik: İş Yerinizin Size Zarar Verdiğinin 7 Kesin Kanıtı Pazar Günleri Kabus Gibi Gelebilir İşinizi istediğiniz kadar sevin. Yaptığınız şeyden istediğiniz kadar memnun olun. Pazar geceleri hemen hemen herkes için oldukça zorlayıcıdır. Haftasonu yaklaştığında ve pazartesi sabah yapılacak işler listesi tezgahta birikmeye başladıkça biraz zorluk hissedebilirsiniz. Yalnız bu his sadece pazar günü değil diğer günlerde de baş göstermeye başladığında...
Maddi Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Tasarruf Tavsiyeleri
Kendinize maddi bir hedef koyduysanız paranızı bütçeniz doğrutlusunda tutmak son derece önemlidir.  Ne kadar çok tasarruf ederseniz o kadar çok hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu kenara para atmayı teşvik eden döngüsel bir durumdur. Ayrıca bazı adımlar atarak bu süreci daha kolay ve daha hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz. Önerilen İçerik: Tasarruf Etmek De Bir Para Kazanma Yöntemidir Uygulamaları Deneyin Cep telefonu uygulamalarından yararlanarak alışverişlerinizde indirimler, puanlar ya da hediyeler kazanabilirsiniz. Bu tarz uygulamaları kurmak ve alışveriş yapmadan önce göz gezdirmek büyük avantajlar sağlayabilir. Ülkemizde birçok internet mağazasının ve markanın uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar sürekli olarak kampanyalardan haberdar olmanızı sağlayabilir. Giderlerinizde Nakit Kullanın Hedefinize ulaşmak için yapabileceklerinizden birisi de giderleriniz için nakit kullanmak. Birçok kişi banka ya da kredi kartı kullanırken para...
Online Para Kazanmanın En Basit 5 Yolu
Aldığınız maaş ay sonuna kadar yetmiyorsa ek iş arayışına girebilirsiniz. Zamanınızı çok almayan üstelik gelirinizi de arttıran alternatif iş fikirlerini değerlendirebilirsiniz. Eğer evinizin rahatlığından uzaklaşmakla ilgili sorununuz varsa online para kazanma yollarından seçim yaparak evinizdeki zamanınızı kârlı bir şekilde geçirebilirsiniz. İnternetin herkes için sunduğu fırsatları kendi lehinize kullanıp yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan düzenli gelir elde edebilir; belki de mesai saatleri engelini hayatınızdan tamamen çıkarabilirsiniz. Online para kazanmanın konforunu yaşamaya başlayınca özgürleşerek tercihlerinizi daha doğru yapabilirsiniz. İnternetten para kazanma yollarıyla ilgili birçok bilgiye maruz kaldığınızı biliyoruz; bu nedenle bu yazımızda daha kıyıda köşede kalmış para kazanma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Kolay ve bir  o kadar da eğlenceli online işleri öğrenmeye hazırsanız, başlıyoruz… Anket Doldurmak Ek para kazanmanın en kolay yollarından biri...
Finansal Zorluk Çekiyorsanız Neler Yapmalısınız?
Aylık giderlerinizi karşılayacak kadar para kazanmadığınızı anlamak sizin için üzücü ve korkutucu olabilir. Bu durum özellikle aşırı borçlanmaya gittiğinizde daha da ortaya çıkar. Hatta farkında olmadığınız harcamalarınız ya da ön ödemeli banka kartlarınız durumu daha da kötü hale getirebilir. Tüm bu durum size para kazanmanızın gerektiğini gösteren işaretlerdir. Bu durumda derhal harekete geçmeli ve işleri olabildiğince çabuk şekilde tersine çevirmeniz için elinizden geleni yapmalısınız. Düzensiz bir gelire sahip olmak bu durumu daha da zor hale getirir. Sorunu çözmek için bir kaç farklı adım atabilirsiniz. Ancak bu adımları aynı anda atmanız gerekir. Giderlerinizi Düşürün Kötü bir finansal durumdan kurtulmak için ilk olarak giderlerinizi düşürmeniz gerekmektedir. Giderlerinize baktığınızda mutlaka kısıtlayabileceğiniz bir kalem bulabilirsiniz. Örneğin dışarıda yemek yemekten vazgeçerek...
Elon Musk 24 Saatte 3,5 Milyon Dolar Topladı! Peki Nasıl?
Yeni girişiminiz için birkaç milyon dolarlık sermayeyi bir gün gibi kısa bir sürede nasıl toplarsınız? Kitlesel fonlama kampanyalarına katılabilir, yaratıcı fikirler geliştirmeye çalışabilir ya da imkansızlığın gri rengine bürünebilirsiniz. Ama Elon Musk olunduğunda tüm bu alternatifler önemini kaybediyor ve yaratıcılık ön plana çıkıyor. Nitekim sadece 24 saat içerisinde Musk 3,5 milyon dolar toplamayı başardı. Üstelik bunu “Flamethrowers” adı verilen alev silahı oyuncağını satarak gerçekleştirdi… Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu “The Boring Company” adlı bir girişimi başlattı. Şirketin amacı trafik sorununa çözüm bulmak için yer altında tüneller açmak olarak açıklandı ve bu şirketin gereksinim duyduğu fon için 50 bin adet şapka satışa sunulacağı duyuruldu. Bu satıştan önce Musk sosyal medyada şapkaların tamamının satılması halinde Flamethrowers üretileceğini deklare etti. Şapkalar Satışa Sunuldu ve...
Uber mi Daha Ucuz Yoksa Taksi mi?
Uber ve Lyft gibi ulaştırma servisleri son yıllarda neredeyse dünyanın bütün büyük şehirlerinde hizmet vermeye başladı. Bu hizmet ile beraber taksiciler de bu durumdan rahatsız olmaya başladı. Telefonunuzdan sadece tek bir şeye dokunarak araç çağırmak kolay gibi gözükebilir ancak taksi çağırmaktan daha mı ucuz yoksa kolaylık için bir miktar para mı ödemek gerekiyor? Bu durum şehirlere göre değişiklik gösterebiliyor. Dünyada Durum Nasıl? Farklı şehirlerde taksi ve Uber fiyatları değişiyor. Ayrıca Uber’in fiyatı kullandığnıız Uber hizmetine göre de farklılık gösteriyor. Örneğin New York’ta taksimetre açılış fiyatı 2.50 dolar ve yaklaşık her 300 metrede 50 cent. Taksiler beklediği her dakika için de 50 cent alıyor. UberX servisinde ise ödeme 2.55 dolardan başlıyor. Yaklaşık 1.5 kilometrede 1.75 dolar atıyor ve beklerkende dakika başına 35 cent alıyor. New York’ta taksi ve UberX servisi hemen hemen aynı paraya geliyor. Philedelphia’da ise...
Zaman Yönetimi Konusunda Sorun Yaşıyorsanız Çare Bu Kavramlarda
Zaman yönetimi; başarıya açılan kapının altın anahtarı olarak düşünülür. Zamanı iyi yönetmek hem eğitim hayatında hem de iş yaşantısında kişinin işini kolaylaştırır ve başarılı olma ihtimalini arttırır. Hep özenilir zaman yönetimi konusunda kendini geliştirebilen kişilere; onlar için günün 24 saatten fazla olduğu düşünülür. Zamanı daha iyi yönetebilmek adına yapılacaklar listesi hazırlarız, akıllı telefonlarımızı kurarız, anımsatıcıları devreye sokarız; bir süre sonra nafile; yine yapılamayan işlerin yükü altında eziliriz. Zaman zaman bahaneler de buluruz; “Bu işlerin yetişmesi zaten beklenemezdi.” der, zamanımızı doğru adımlar atarak yönetebileceğimiz gerçeğinden uzaklaşırız. Önerilen İçerik: Enerjinizi Yönetmek Zamanı Yönetmekten Daha Karlı Bu yazımızda bahane üretmek yerine çözüm bulabilmeniz için ihtiyacınız olan 3 önemli kelimeyi sizlerle paylaşıyoruz… Bu kelimelerin...
6 Milyar Gecelik Uyku Araştırması Daha İyi Sabahların Sırrını Verdi
Uyku hayatının her alanında en etkili etmenlerden birisidir. Sosyal ilişkilerinizden liderlik yeteneklerinize ve cüzdanınıza kadar herşey uykunuzun kalitesine ve süresine bağlıdır. Büyük bir seviyede uyku yoksunluğu şirketlere milyonlarca lira zarar verebilmektedir. Aslında, yorgun çalışanlar şirketin aşağıya çeken çalışanlardır ve bunun toplamına bakıldığında dünyada büyük bir etki yaratıyor. Bireysel düzeyde uyku yoksunluğu da önemli bir konudur. Günümüzde ortalama bir kişi yüzyıl öncesine göre yaklaşık olarak 100 dakika daha az uyuyor. Bütün bu veriler dünyanın en büyük aktivite takipçisi üreticilerinden Fİtbit’in Mart 2017 tarihinden itibaren anonim kayıtlarla yapmaya başladığı büyük uyku araştırmasından elde edildi. Araştırmanın İçeriği Bu araştırma süresince toplamda 6 milyar geceye tekabül eden veri elde edildi. Bu miktar araştırmayı bugüne kadar uyku üzerine yapılmış olan en büyük...
Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Maaş Farkı Nasıl Azaltılır?
Aynı işi yapan ve aynı pozisyonda görev alan erkeklere ve kadınlara farklı maaş  politikalarının uygulanması sadece ülkemize özel bir durum değildir. Dünya genelinde kadınlara uygulanan maaş politikaları arasında yalnızca ufak tefek farklar vardır. Aynı mevkide olan kadınlara ve erkeklere yapılan farklı maaş uygulamaları erkeklerin avantajına olsa da kadınlar da bu konuda tam anlamıyla çaresiz değildir. Maaş farkını kapatmak adına doğru adımlar atılırsa, kadınlar bu sorundan kurtulabilir. Maaş Farkını Kapatmak İçin Öncelikle Bilgi Sahibi Olunmalıdır Yapılan görev göz önünde bulundurulduğunda kadınlar daha az maaş aldıkları ve haklarının yenildiği çıkarımını yapabilirler. Ancak başarılı bir maaş pazarlığı yapmak adına daha sağlam verilere gereksinim vardır. Kadınlara genel olarak daha düşük maaş verildiği düşüncesi her zaman geçerli olmayabilir! Bu nedenle ilk olarak muadil şirketlerde benzer pozisyonda çalışan kişilerin maaşlarının araştırılması gerekir. Önerilen...