Yemek Kartı Kullanmanın Avantajları

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 05:20

Çalışanlar yemek kartlarını, kartların geçerli olduğu süpermarket ve mağazalarda kullanarak aile bütçesine de katkıda bulunabilir.

Yemek Kartı Kullanmanın Avantajları
Enes Öksüz admin

Yemek kartı kullanmak, hem sahibine hem de personeline yemek kartı çıkartmaya karar veren işletme sahibine sayısız avantaj getirir. Firmaların bünyesindeki personel için kullandıkları yemek kartı, başta personelin öğle yemeğini karşılamak olmak üzere sayısız faydayı da bünyesinde taşır. Eğer siz de firmanız için bir yemek kartı çıkartmayı planlıyorsanız, işletme sahibi olarak yemek kartı kullanmanın avantajları nelerdir, gelin hep birlikte bakalım.

İşletmeler İçin Yemek Kartı Avantajları Nelerdir?

 • İşveren olarak yemek bedeli giderlerinde yüzde yüz yemek kartı vergi avantajı elde edersiniz.

 • Bu vergi avantajının yanı sıra SGK muafiyetinden yararlanarak yemek harcamalarında pek çok farklı zorunlu bedelden muaf tutulursunuz; SGK İşçi Primi, SSK İşveren Hissesi, Damga Vergisi, KDV ve Gelir Vergisi gibi.

 • Her ay sonunda tek bir fatura temin ederek hem muhasebesel hem de operasyonel giderlerinizden tasarruf edersiniz.

 • Gelir Vergisi Kanunu'na göre belirlenen günlük minimum yemek ücreti yan hakkını personelinize sağladığınız takdirde bu tutarın tamamı gelir verginizden istisna tutulmaktadır.

 • Yemek kartı kullanmak, çeşitli insan kaynakları giderlerinden de muafiyet sağlar. Gıda mühendisi, satın alma personeli, aşçı ve mutfak çalışanları başta olmak üzere yemek kartı kullanan firmalar, bu tarz İK giderlerinden kurtulmuş olur.

 • Özellikle KOBİ'lerde sıkça görülen fatura toplama ve fiş ayıklama gibi masrafların takibini yapmak için yapılan uğraştırıcı ve operasyonel işlemler, firmanızın gündeminden çıkar. Buna ayıracağınız zamanı bunun yerine KOBİ'nizi büyütmek için harcayabilir ve işinizi büyütmeye odaklanabilirsiniz.

 • Çalışanlarınıza yemekhane tesis etmek yerine yemek kartı kullanmayı tercih ederek beraberinde getireceği riskleri de elemiş olursunuz. Hijyen, yangın ve benzeri istenmeyen durumlarda sorumlu siz olurken yemek kartında sorumluluk size ait olmaz.

 • Personelinize içerisinde yüklü bir bakiye bulunan yemek kartı sunduğunuz zaman onların motivasyonunu arttırabilir ve daha verimli çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Yemek kartındaki bakiye, yalnızca her gün öğle yemeği siparişi vermek için değil aynı zamanda yemek kartlarının geçerli olduğu marketlerde de harcanabilen bir miktar olduğu için personeliniz için ek bir gelir kaynağı oluşturmuş olursunuz.

 • Toplu yemek sunmanın getirebileceği zehirlenme ya da yemeklerin beğenilmemesi gibi olumsuz ve baş ağrıtan konulardan uzak durmak da yemek kartı avantajları arasında yer alır.

Personel İçin Yemek Kartı Avantajları Nelerdir?

 • Yemek kartı kullanan personel, binlerce cafe, restoran ve benzeri gıda işletmesi arasından dilediğini seçerek dilediği yemeği tercih edebilir. Bu ona haftalık bazda bakıldığında her gün farklı bir yemek yeme, değişik mutfaklar tatma ve yeniliklerle karşılaşma olanağı sunar. 

 • Çalışanlar ofise yakın lokasyonlarda bulunan gıda işletmelerine birlikte giderek temiz hava alma, öğle molasını daha aktif değerlendirme, birlikte sosyalleşme ve yenilenme imkanına sahip olurlar.

 • Personel, yemek kartını yalnızca öğle yemeğinde tükettiği gıda için değil, sonrasında tüketmek isteyebileceği çay, kahve ve tatlı gibi yiyecek ve içecekler için de tüketebilir, bu da onun günün geri kalanını daha motive bir biçimde geçirmesine olanak sunar.

 • Bütçe dostu bir sistem olan yemek kartı kullanımı, personele sadece yemek kartlarına özel indirim ve fırsatlardan yararlanma imkanı sunar.

 • Çalışanlar yemek kartlarını, kartların geçerli olduğu süpermarket ve mağazalarda kullanarak aile bütçesine de katkıda bulunabilir.

Yemek kartı kullanmanın avantajları, hem işletmeler hem de personel için bu şekilde sayılabilir ve yeri geldiğinde çoğaltılabilir. Kullandığınız yemek kartı markasına bağlı olarak mobil ödeme, özel indirim ve ayrıcalıklardan faydalanma ve genele vurulduğunda ufak tasarrufları büyük karlara dönüştürme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Siz de işletme sahibi olarak hemen bir yemek kartı firması ile iletişime geçerek hem işletmeniz hem de personeliniz için doğru bir adım atabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler