Başarılı Olmak İçin Eşsiz Bir Ürüne İhtiyacınız Var mı?

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 05:30

Başarılı olmak istiyorsanız ürününüzün eşsiz olmasına gerek yok! Hedef kitlenize fayda sağlayan bir ürünü geliştirmek de kazançlarınızı arttırabilir!

Başarılı Olmak İçin Eşsiz Bir Ürüne İhtiyacınız Var mı?
Enes Öksüz admin

Tüketicilerin sonsuz seçeneği bulunur, hem fiziksel mağazalarda hem de e-ticaret sitelerinde neredeyse her ürünün birçok varyasyonuna erişebilirler. Seçeneklerinin artmasıyla birlikte karar vermeleri ve bu ürünler içerisinde en yenilikçi olanları dahi fark etmeleri zorlaşır. Bu yüzden en yenilikçi ürünleri üreten şirketlerin bile pazardan pay alabilmeleri için mücadele etmeleri gerekir.

Tüketiciler en iyi ve en yenilikçi ürünleri almak isterler. Müşterilerin standartlarını karşılayan birçok firma olsa da bu firmaların muhteşem satışlar yaptığını düşünüyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz. Çünkü iş sadece yepyeni ürünleri çıkarmakla bitmiyor! Eğer siz de ürününüzün özgünlüğünden ve kalitesinden eminseniz; emeğinizin karşılığını alıp daha çok satış yapmak istiyorsanız tavsiyelerimizden yola çıkarak başarı şansınızı arttırabilirsiniz.

Gerçekten Özgün müsünüz?

Gerçekten Özgün müsünüz?

Her girişimcinin kendine özel olduğunu düşündüğü bir fikri vardır. Ancak özgünlük iddiası her zaman doğru değildir. Ürününüzü eşsiz kılan unsurları düşünün. Ürününüzün tanıtımını yaparken onu diğerlerinden farklı kılan özelliklere yoğunlaşın. Örneğin yeni bir güneş gözlüğü çıkardınız. Bu ürünün şık, tarz ve  uygun fiyatlı olduğunu söyleyerek piyasaya çıkarsanız diğer güneş gözlükleri arasında ürününüz kaybolabilir. Ancak gözlüğün özelliğini daha farklı bir şekilde ortaya koyarsanız, örneğin güneşin zararlı ışınlarının %X’ini azalttığını ifade edebilirseniz dikkatleri üzerinize çekme olasılığınızı arttırabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken konu, ürününüzü eşsiz kılan özelliğin doğru olmasıdır. Tüketicileri yanlış yönlendirirseniz yine başarılı olamazsınız…

Ününüze Özgü Eşsiz Nitelikler Tüketicilere Fayda Sağlıyor mu?

Ününüze Özgü Eşsiz Nitelikler Tüketicilere Fayda Sağlıyor mu?

Ürününüzün farklı ve eşsiz özelliklere sahip olması size büyük bir avantaj sunar. Ancak bu özelliklerin potansiyel müşterileriniz için fayda sağlayıp sağlamaması da başarılarınızı doğrudan etkileyecektir. Girişimcilerin en büyük yanılgısı bu konudadır, çok yaratıcı özelliklere sahip olduğunu düşündükleri bir ürünle piyasaya çıkarlar ancak bu ürün hedef kitlelerine fayda sağlamaz. Böylece beklentileri de karşılanmaz.

Ürününüzün satışlarını patlatmak istiyorsanız onu eşsiz kılan özelliklerle birlikte tüketicilere sağladıkları faydaları da net bir şekilde ortaya koymalısınız. Sonrasında pazarlama faaliyetlerine yoğunlaşmalı ve hedef kitlenize mesajınızı en etkili şekilde iletmelisiniz. Hedef kitlenize doğru platformlarda tanıtımınızı yaparak ürününüzü en çok tercih edilenler arasına sokmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Önce Müşterilerinizi Düşünün

Önce Müşterilerinizi Düşünün

Kendi çıkarlarınızdan önce müşterilerinizi düşünmelisiniz. Onlar için bir ürün üretip satışını yapmak istiyorsanız daha öncesinde başarılı olan ürünleri incelemeli ve o ürünlerin neden tercih edildiğini belirlemelisiniz. Kitlesel başarı sağlayan ürünlerin çevresinde kendinize fırsatlar bulmalı ve analizlerinizi bu doğrultuda şekillendirmelisiniz.

Mevcut fikirleri kopyalamak size başarı getirmez. Diğer bir deyişle denenmişi denerseniz ve bu hamlenize gereğinden büyük anlamlar yüklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Mevcut fikirleri geliştirebilecek ve tüketicilerin faydalarını arttırabilecekseniz, bu alana yoğunlaşabilirsiniz.

Tamamen farklı bir çözüm üretmeyi tercih etmeniz de size başarı sağlayabilir. Ancak bu noktada daha önce de vurguladığımız gibi kendinizi değil müşterilerinizi önceliklendirmek için çalışmalısınız. Muhteşem ürünler ortaya çıkarmak için harcayacağınız zaman beklediğiniz geri dönüşü almanızı engelleyebilir. Bu nedenle yola çıkarken artıları da eksileri de düşünmelisiniz.

Başarılı Olmak İçin Dünyayı Değiştirmeye Çalışmanıza Gerek Yok

Başarılı Olmak İçin Dünyayı Değiştirmeye Çalışmanıza Gerek Yok

Yeni bir ürün çıkaracaksanız dünyayı değiştirmeyi hedeflemenize gerek yok. Başarılı olmak ve satışlarınızı arttırmak için hiç yapılmamışı denemeye kalkmak size nakit ve vakit kaybettirebilir. Radikal bir ürün çıkarmak için uğraşırsanız etrafınızdaki fırsatları göremeyebilirsiniz. Eşsiz ürün mottonuzdan zaman zaman vazgeçmeli, mevcut ürünlere odaklanarak sizi başarıya götürebilecek çözümlere odaklanmalısınız. Televizyonun piyasaya çıktığı zamanları düşünmelisiniz mesela, sonrasında uzaktan kumanda teknolojisinin kullanıcılara sunduğu faydaya odaklanmalısınız. Uzaktan kumandalar çıktığında televizyonun yeniden icat edilmediğini hatırlamalısınız! Böylece konfor sağlayan yeniliklerin başarınıza sağlayacağı faydaları daha net görebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler