Uzun Vadeli Dolar Yatırımları

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:38

Uzun Vadeli Dolar Yatırımları
Enes Öksüz admin

Dolar 2016 yılının sonunda ve 2017 yılının başında akıl almaz derecede yükseldi. Siyasi olayların etkisi, terör, dış borç ve ekonomik stabilitenin olmaması doları ciddi derecede güçlendirdi. Ardından doların seyri dalgalandı, seçimlerin etkisiyle ve terör olaylarının azalmasıyla bir de Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerle yavaş yavaş gerilemeler başladı. Geçtiğimiz ay dolar ciddi bir kan kaybı yaşadı ve USD/TL paritesi 3,39 seviyelerine geriledi.

Aslına bakılırsa bu süreçte Avrupa Birliği ile ilişkiler çok da iyi değildi, özellikle Hollanda ve Almanya ile ilişkilerin gerilmesine bir de ABD ile yaşanan vize krizi eklenince dolar aniden güçlendi. Henüz tarihi rekoru olan 3,95 seviyelerini görmedi ancak yatırımlarını şekillendirmek isteyen kişiler için dolar büyük bir soru işareti olmaya devam ediyor. Bu yazımızda uzun vadeli dolar yatırımları ile ilgili bilgi aktaracağız.

Uzun Vadeli Dolar Yatırımı Doğru Bir Karar mı?

Doların değeri şimdilik artıyor ancak yarın ne olacağı net olarak belirli değil. Cari açığın artması doların düşeceğine dair beklentileri zayıflatsa da uzun vadede doların değer kazanmaya devam edeceği konusunda şüphesi olanların sayısının giderek azaldığını hatırlatmak istiyoruz. Birikimlerinizi dolara döndürmek ve dolar üzerinden uzun vadede para kazanmak istiyorsanız sadece Türkiye ekonomisini değil ABD ekonomisini ve hatta siyasi konjonktürü de dikkate almalısınız.

Önerilen İçerik: Dünyanın En Değerli Paraları

Trump’ın başkanlığının ardından güçlü dolar istemediğine dair açıklamalarda bulunması doların değerini azaltmıştı. Akabinde Fed başkanı Yallen’in konuşmaları ile dolar yükselmiş ve genel olarak kararsız bir tablo çizmişti. Önümüzdeki günlerde FED başkan seçimlerinin olacağı hatırlatılarak doların vereceği tepkinin dikkatle analiz edilmesi gerektiği dolar yatırımcılarına öneriliyor. ABD’den gelen verilerin analizi ve FED faiz politikası tam olarak anlaşılmadan; yapılan konuşmaların ne kadar güvercin ya da ne kadar şahin olduğu belirlenmeden karar verilmemesi gerekiyor.

Uzun vadede dolara yatırım yapanlar muhtemelen kâra geçecek. Asıl sorun; geçtikleri kâr onların yatırım beklentilerini ne denli karşılayacağı yönünde şekilleniyor. Türkiye’nin sıkı para politikasının ne kadar devam edeceği, faizlerin ne kadar daha yükseltilip indirilebileceği ve Türkiye ekonomisinin nasıl bir yönde ilerleyeceği kâr oranını doğrudan etkileyebilir.

Önerilen İçerik: Altın’a Geri Dönüş

Dolara yatırım yapmanın en büyük avantajı alım gücünün sabit kalmasıdır. Birim para üzerinde değerini koruyan yatırımlarınız kayba uğramayacaktır. Dünya ekonomisindeki doların egemenliği devam ettiği sürece alım gücünüz en azından aynı kalmaya devam edecektir. Türkiye’nin dış ilişkileri, sınır sorunları, mülteci sorunu, Kuzey Irak’ta yapılan referandumun nelere yol açacağı günümüzde ekonomik verileri belirsizliğe sürüklemektedir.

Dolar, Euro ya da Sterlin yatırımları maalesef uzun sürede kârlı olmaktadır. Türkiye’nin ekonomik verilerinin şu an için yansıtılandan kötü olduğu gerçeği sokakta hissedilmektedir. 200 TL ile alınabilecekler bile aylar içinde azalmaktadır! Hal böyle olunca vatandaş kenarda az bir birikimi olsa dahi bunu koruma niyetindedir.

Milli açıdan yaklaşıldığında doların talep görmesi ülke ekonomimiz için ne denli faydalıdır, elbette bunu tartışmıyoruz. Ekonomik önlemlerin ne denli işe yaracağını belirtmek de değil niyetimiz. Uzun dönemli yatırımlar söz konusu olduğunda ulusal para birimleri arasında en çok ön plana çıkan dolarla ilgili bu yazımızda yatırım önerisinde de bulunmuyoruz. Uzmanların demeçlerinden yola çıkıp farkındalığı arttırmayı amaçlıyoruz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler