İlk Girişiminizi Kurmadan Önce İhtiyacınız Olan 3 İpucu 

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:04

İlk Girişiminizi Kurmadan Önce İhtiyacınız Olan 3 İpucu 
Enes Öksüz admin

İş kurmaya karar verdikten sonra yapmanız gereken pek çok şey olsa da en temel adımları öncelikli olarak halletmeniz gerekir. Herkesin bir hayali olduğunu ve bu hayalin peşinden koşması gerektiğini asla aklınızdan çıkarmayın. Hayallerinizde kendi işinizin sahibi olmak varsa bunu gerçekleştirmek için başarılı ve deneyimli insanların tavsiyelerini gerçekleştirebilirsiniz. “Gerçekten özgür olmak istiyorsan, kendin için çalışmalısın” mottosu ile hayatınıza devam edecekseniz girişimcilikle ilgili bazı şeyleri öğrenmeniz gerekir. 

Fikirden Fazlasına Sahip Olun 

İnsanlar bir gecede akıllarına düşün yaratıcı bir fikirle başarılı olabilir ancak bu başarı fırsatı herkesin eline geçmez. Bu noktada daha gerçekçi olmak ve fikrinizi olgunlaştırmak elinizdekilerin en iyisi olabilir. Fikrinizin niş olduğunu düşünseniz bile bunu başaramamış olabilirsiniz. İşletmenizin benzersiz olacağını hayal ediyor olsanız bile düşük sermayeli bir girişimci olduğunuzu aklınızdan çıkarmamalısınız. Sizi benzersiz yapacak olan fikirleriniz olmaz. İnancınız, planınız ve ileri görüşlü olmak sizi başarıya ulaştırır.

Tecrübeyi Bulun

Yenilikçi, vizyon sahibi ve yaratıcı olabilirsiniz ancak bunlar size kurtlar sofrasına oturma şansı vermez. İyi bir mentorunuzun olması gerekir. Tecrübe sahibi birisi ile ilerlerken yatırımcı bulma konusunu rahatlıkla halledebilirsiniz. Bir yönetim kuruluna sahip olabilecek büyüklükte bir işiniz olmasa bile sizi yatırımcılara götürecek kontaklarınız ya da işletme müdürünüz olabilir. Tecrübe sahibi kişiler genç ve cesur girişimcileri sorgularlar. Bu sıkıcı olsa da aslında sizin için olumlu getirilere neden olur. Çevrenizde bulunan insanların negatif yönlerini bırakıp avantajlarından yararlanmayı alışkanlık haline getirin. Siz onlardan doğru şekilde yararlanmaya başladığınızda size en çok soru soran, sizi en çok eleştiren kişiler olmalarına rağmen ilk takdiri de onlardan alacağınızı unutmayın. Yönetim kurulu, işletme müdür ya da bir dost fark etmeksizin tecrübeden ve yatırımcılara giden yolda yardımcınız olacak herkesten yararlanın. 

Vizyon Sahibi Olun

Vizyon sahibi olmak ile asmak kesmek ya da hallederiz havasında olmak arasında çok fark olduğunu bilmelisiniz. Vizyon sizin dünyaya ne katmak istediğinizi, dünyadan ve gelecekten beklentilerinizi gösterir. Bir girişimin vizyonunu oluşturmak ise her şeyden daha zordur. Oluşturmaya çalıştığınız şey sadece kendi pencereniz ile alakalı olmadığından dolayı işler karışabilir. Tüm çalışanlarınızı, hedef kitlenizi ve en önemlisi fikirlerinizi kapsayacak bir vizyona sahip olduğunuz zaman başarılı olursunuz. Başlangıç noktasında siz, ortağınız, belki birkaç arkadaşınız ve birkaç çalışandan ibaret bir girişimde bile vizyonunuzu oturtmanız zaman alır. Ölçeğiniz büyüdükçe enerjiniz daha çok alana dağılmak zorunda kalırken ihtiyaçlarınız artar. Vizyonunuzu en baştan tanımlamış olmak size çok şey kazandırır. Sonradan alışmaya çalıştığınız bir fikri başkalarına entegre etmekte zorlanırsınız. Bu nedenle en güzeli kendinizi baştan hazırlamanız ve süreci istediğiniz gibi şekillendirmeniz olur. 

Bir iş kurmak ve bu cesareti göstermek gerçekten zorlu bir yolculuğa çıkmak anlamına gelir. Bunun bir öğrenme süreci olduğunuz ve bazen doğru bazen ise yanlış kararlar verebileceğinizi unutmamalısınız. Zorlanacaksınız, meşgul olacaksınız, yorulacaksınız ve ilerlemeye devam edeceksiniz. İlerlemeniz öğrendiğiniz ve ders aldığınız sürece devam edecek bu yüzden sabırlı ve istikrarlı olmaya özen göstermelisiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler