Bu Soruları Yanıtlamadan Franchise Almayın!

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:30

Bu Soruları Yanıtlamadan Franchise Almayın!
Enes Öksüz admin

Franchise almanın kârlılığı ve hali hazırda işleyen bir sistemin sağladığı avantajlar bu iş modelinin yıldızını parlatmaya devam ediyor. Ulusal ekonomik verilerimiz de bu söylemlerimizi doğruluyor. Kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimciler daha güvenli limanlarda demir atmak istiyor; bu nedenle franchise alma fikri bir adım öne çıkıyor. 

Önerilen İçerik: İşleyen Bir İş Modeli Olarak Bayilik Yatırımları

Marka bilinirliği, işlediği ispatlanan bir iş modeli, franchise veren firmaların sağladıkları destekler ve eğitimler bu iş modeliyle elde edilebilecek avantajlar arasında yer alıyor. Tüm bu artılarına rağmen, franchise alıp mutlak başarı kazanılması her zaman mümkün olmuyor. Evet iş modeli avantajlı; evet marka imajı ve bilinirliği potansiyel müşterilere ulaşma aşamasında bir çok fırsat sunuyor ve evet girişimciler kısa sürede yatırımlarını amorti edebiliyor. Fakat bazıları kısa sürede bu kadar başarılı olurken, neden franchise alanların bazılarının yüzü bir türlü gülmüyor?

Franchise sistemine girmek ve franchise alarak iş hayatınıza devam etmek istiyorsanız öncelikle bazı konuları netleştirmeniz gerekiyor. Bu yazımızda franchise almadan önce yanıtlamanız gereken 5 soru ilgili bilgi vereceğiz. 

İş modeli çalışma şeklinize ve hedeflerinize uygun mu?

Bir franchise alıp, o zincire katıldığınız zaman bir markanın kurallarına ve organizasyon süreçlerine uymak zorunda kalırsınız. İşe alım sürecinizden, müşteri hizmetleri standartlarınıza ve iş akışınıza kadar tüm düzenlemeleri temsil ettiğiniz markanın kuralları dahilinde yaparsınız. Uymak zorunda kaldığınız kurallar bir anlamda size güvenlik ve istikrar sunsa da bu durum kimi zaman sizi rahatsız edebilir. Ticari faaliyetlerinizde asıl aradığınız özgürlükse, kendi kararlarınızı kendiniz vermek istiyorsanız ve sizi engelleyen kur.allara karşı bir rahatsızlık duyuyorsanız franchise almak size göre olmayabilir. 

Önerilen İçerik: Yaptığınız İşi Değil, İş Modelini Sevin!

Franchise ücretlerini doğru hesapladınız mı?

Ticari hayata atılmanın bir bedeli vardır, franchise almanın da seçtiğiniz markaya göre bir bedeli olacaktır. Bu giriş bedeli markanın bilinirliği ve potansiyel müşteri hacmine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Özellikle ilgilendiğiniz bir marka varsa; yatırım desteği alıp alamayacağınızı önceden netleştirmelisiniz. Bazı şirketler size maddi destek verebilirler, ancak her şirket bu politikayı benimsemek zorunda değildir. Franchise ücretlerini öğrendikten sonra başlangıç aşamasında farklı harcamaların çıkıp çıkmayacağını da öğrenmeye çalışın. Beklentilerinizin gerçeklerle ne denli örtüştüğünü bilmeden radikal bir karar vermekten kaçının. 

Önerilen İçerik: RAKAMLARLA FRANCHİSE SEKTÖRÜ

Başarı oranını değerlendirdiniz mi?

Bazı markaların franchiselarını alarak kâr elde etmeniz oldukça yüksek ihtimaldedir. Ancak markaların bilinirliği henüz yeterince fazla değilse, markaların başarı grafiklerini incelemelisiniz. Henüz franchise sistemi emekleme aşamasında olan markaları tercih etmek kimi zaman riskli olabilir, fakat potansiyellerini değerlendirdiğinizde geniş fırsatlar sunduğu sonucuna da varabilirsiniz. Bu nedenle franchise almayı düşündüğünüz markanın büyüme planını, hedeflerini ve stratejilerini öğrenin. Tereddüt yaşarsanız hali hazırdaki franchiselara fikir danışın. Markanın geleceği ile ilgili endişeleriniz devam ederse, bir süre beklemeniz gerekebilir; acele kararlar vermeyin. 

Sektörü ve pazarın potansiyelini analiz ettiniz mi?

Her sektörde franchise alabileceğiniz bir çok firma bulabilirsiniz. Marka tercihi yapmadan önce işletmenizi açacağınız lokasyonu, potansiyel hedef kitlenizi analiz etmeli ve potansiyel hedef kitlenize seçtiğiniz markanın ne kadar hitap ettiğini analiz etmelisiniz. Bulunduğunuz konumda alternatifsiz olmayı mı yoksa rakipleriniz arasından sıyrılmayı mı tercih edeceğiniz seçimlerinizi baştan sona değiştirecektir. Ne istediğinize karar verin ve analiz sonuçlarınızı mutlaka göz önünde bulundurup tercihinizi yapın. 
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler