Yaptığınız İşi Değil, İş Modelini Sevin!

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 11:37

Sadece sevdiğiniz için bir işe girmeyin. Zaman içerisinde patron olmanın gereksinimleri beklentilerinizin karşılığını alamamanıza neden olabilir. Bayilik almadan önce birçok değişkenin hesaba katılması gerekmektedir.

Yaptığınız İşi Değil, İş Modelini Sevin!
Enes Öksüz admin

Kendi işinin sahibi olmak isteyenlere birçok öneri sunduk; sektör tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken farklı stratejileri sizlerle paylaştık. Bu yazımızda ise farklı bir görüş sunacağız. 

Bayilik almak isteyen kişiler genellikle satışını yapacakları ürünleri ya da verdikleri hizmetleri sevmek isterler. Aslına bakarsanız satılan ürün ya da hizmeti sevmek işten keyif almak için çok önemlidir. Girişimcinin işine tutkuyla bağlanması ve işi ile ilgili yaptığı her fedakarlığı isteyerek yapması sonucunu doğurur. Doğal olarak da başarı kazanılır. Ama her zaman işler beklenen doğrultuda gitmeyebilir. Kimi zaman sadece sevdiği için bir işi yapan girişimciler, hobileri ve işleri arasındaki ince çizgiyi koruyamayabilirler. 

İş kurmak isteyen kişilerin tutkulu olması gerekir. Sevdiği işi yapan kişilerin her zaman başarılı olacağı ve tutkularını kaybetmeyecekleri düşünülür. Peki ya sevdikleri işlerin bile sorumlulukla birleştiğinde ömür törpüsü haline gelebileceği gerçeği, bu olasılık ne kadar göz önünde bulundurulur?

Girişimcilerin yaptıkları işe karşı değil, iş sahibi olmaya karşı tutkulu olmaları gerekir. Sevdiği işi yapmaya odaklanan girişimciler zaman içerisinde bekledikleri başarıyı elde edemedikleri gibi aynı zamanda sevdikleri işlerinden de soğuyabilirler. Bu yüzden uzmanların önerilerinden bir tanesi de girişimcilerin sevmedikleri sektörlerde faaliyet göstermeleri yönündedir. Nedenlerine gelirsek;

Sadece Ürün ya da Hizmet Sevildiği için Bayilik Alınmamalıdır

Girişimcilerin kişisel olarak sevdikleri birçok ürün veya hizmet vardır, ancak sevdikleri ürün ya da hizmetleri sunan bir işletmenin sahibi olmak tamamen farklı bir konudur. Bu süreç ciddi bir zaman ve nakit yatırmanızı gerektirir. Yatırımlar şekillendirilmeden önce seçilen işin girişimcilerin niteliklerine, hayat tarzlarına ve finansal amaçlarına uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bu nedenle bayilik almak isteyen girişimcilerin duygusal değil mantıklı kararlar vermeleri gerekir. 

Sektörün Değil; İş Modelinin Sevilmesi Gerekir

Bayilik aldığınız zaman, belirli bir coğrafi bölgede bir markanın isim kullanım hakkını alırsınız. Bu iş modeli gelecek günlerinizi nasıl şekillendireceğiniz üzerinde doğrudan etkili olacaktır. Eğer işinizin devamlılığı için gün içerisinde yapmak zorunda olduğunuz aktiviteleri sevmezseniz, işinizden nefret edebilirsiniz. O yüzden seçeceğiniz bayilikleri belirlerken, şartlarının ve gereksinimlerinin size ne kadar uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. 

Bayilik alacaksanız detaylarını öğrenin; bayilik almaya karar vermeden önce tam olarak nasıl bir işe bulaştığınızı net olarak belirlemeniz gerekir. İşletmenin sattığı ürün ya da hizmetleri araştırın, farklı bayiliklerle görüşün ve yatırımlarınızın size nasıl değer katacağını belirleyin.

İş modelini kontrol edin; Yapmayı düşündüğünüz için size katacağı değerleri tespit ettiniz ve karlı olduğu kanısına vardınız. Bayilik veren firmalar ile süreci konuştunuz; alacağınız destekleri, yardımları öğrendiniz ve iş modelinizin size, beklentilerinize ve yaşantınıza uygun olduğu sonucuna vardınız. Sıra bir sonraki aşamaya geldi…

Harcamaları dikkatli bir şekilde hesaplayın; Detayları öğrendikçe bu yatırımın size uygun olduğunu kavramanızdan sonra, bu yatırımın size ne kadarlık bir bütçeye mal olacağını hesaplamanız gerekir. Yatırım yaparken tüm birikiminizi harcamanız, kâr etmeye başlayana kadar sizi zor duruma sokabilir. Maliyet hesaplarını doğru yapmalısınız.

Yardım ve rehberlik hizmetleri alın; Bayilik aldığınızda kendi işinizi sıfırdan kurduğunuz zamanlardaki gibi tek başına olmayacaksınız. Bayilik veren firmalar bayilerine zorunlu ve isteğe bağlı eğitim verirler, önemli karar alma süreçlerinde uzmanlıklarını paylaşırlar. Size sundukları avantajların sizi tatmin edip etmediğini iyi değerlendirmelisiniz.Bir önceki haberimizde Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya başlığı altında sosyal medyanın ürün satışına etkileri üzerine fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler