B2B ve B2C Firmalarına Özel Pazarlama Stratejileri

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 03:04

Hedef kitleniz şirketler ya da müşteriler olabilir. Müşteri analizini doğru yapıp satışlarınızı arttırabilirsiniz!

B2B ve B2C Firmalarına Özel Pazarlama Stratejileri
Enes Öksüz admin

Hedef kitlesi son tüketici olan (Business to Customer) ve hedef kitlesi diğer firmalar olan (B2B) şirketlerin pazarlama stratejileri arasında farklılık vardır. Her ne kadar en nihayetinde satış bir müşteriye yapılacak olsa da müşterilere nasıl ulaşıldığı satış aşamasında önemli bir rol oynar.

Müşterileri şirketler olan firmaların satış yapabilmesi için müşterisine zaman ve para kazandıracağı izlenimini yaratması gerekir. Şirketler satın alım kararı verirken mantıklı davranırlar. Son tüketiciler ise şirketlerden farklı olarak daha çok duyguları ile satın alma kararı verirler. Bu nedenle faaliyet gösterilen sektöre ve hedef kitle dinamiklerine göre satış stratejilerinin gözden geçirilmesi gerekir.

B2B Pazarlama

B2B Pazarlama

B2B satışı yapan bir firmanız varsa sunduğunuz ürünlerin somut avantajlarına odaklanmalısınız. Ne gibi özellikleri olduğunu net bir şekilde ortaya koyup sürece çok az da duygu katarak müşterilerinizin satın alma süreçlerini manipüle edebilirsiniz. Satın alım yapan şirketin politikasını anlamak ve onlar için ürününüzün önemini belirlemek satış yapma olasılığınızı arttırır. Ürünlerinize çok güveniyor ve kalitelerinden zerre şüphe duymuyor olabilirsiniz ancak satış yapabilmek için ürünleri kimin kullanacağını da bilmelisiniz. Ürünleriniz kadar ürünlerinizi kullanacak şirketlerin önem verdiği değerleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Önerilen İçerik: B2B Firmalar Pazarlama Stratejilerinde Nelere Dikkat Etmeli?

Şirketlerin satın alma kararı vermeden önce öncelikle maliyete odaklandığı gerçeği satış stratejilerinizin temelini oluşturabilir. Böylece mümkün olduğunca uygun bir fiyat teklifi hazırlayarak müşterilerinizin ürünlerinizi tercih etmesini kolaylaştırabilirsiniz.

B2C Pazarlama

B2C Pazarlama

Hedef kitleniz son tüketicilerse sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin faydalarını net bir şekilde ifade etmelisiniz. Ürünlerinizin özelliklerini bilmek isteseler de onlar için asıl önemli olanın ürünlerin sağladıkları fayda olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız. Son tüketiciler satın alma kararı verirken şirketler kadar mantıklı davranmazlar; aksine oldukça duygusal düşündükleri dahi söylenebilir. Bu nedenle müşterilerinizle temasa geçtiğinizde onların çok zamanını almadan, iyi niyetinizi ortaya koyarak ürün ve hizmetlerinizin onlar için sunduğu faydaya odaklanmalısınız. Vermek istediğiniz mesajı dolandırmadan kesin bir dille ifade etmelisiniz. Lafı ne kadar uzatırsanız müşterilerinizin kafasını o kadar karıştırırsınız. Satış görüşmesi sırasında doğru cümleleri kullanarak satışlarınızı birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Satış Kapama Teknikleri ile Müşteri Elde Etme

Son tüketicileri etkileyen en önemli pazarlama stratejisi sonuçlara ve faydalara odaklanmaktır. İster ürün satın ister hizmet verin neden tercih edilmeniz gerektiği sorusuna tutarlı yanıtlar vermelisiniz. Doğru yanıtları bulmak için ise müşterilerinizin ihtiyaçlarını doğru analiz etmeniz gerekir. Satış görüşmesi sırasında onların ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak için sorduğunuz soruların ışığında onlar hakkında daha fazla bilgi edinme şansı yakalarsınız.

B2B Vs. B2C Pazarlama

B2B Vs. B2C Pazarlama

Az önce de belirttiğimiz gibi şirketler satın alma kararı vermeden önce ürün veya hizmetlerin onlara geri dönüşüne ve somut özelliklerine odaklanırlar. Son tüketiciler ise satın alma kararı verdikten sonra hayat kalitelerinin ne kadar yükseleceğini anlamaya çalışırlar. Örneklemek gerekirse hedef kitlesi farklı olan şirketlerin pazarlama stratejilerini şu şekilde açıklayabiliriz.

Bir firmanız varsa ve nemlendirici satışı yapacaksanız son tüketiciye pazarlama yaparken ciltlerinin yumuşacık olacağından, cilt sorunlarının azalacağından ve ciltlerindeki kuruluğun ortadan kalkacağından bahsedebilirsiniz.

Eğer ürününüzü son tüketiciye satış yapacak bir işletmeye satacaksanız; nemlendirici ürününü kullanan kişilerin kişisel bakımlarına önem verdiğini, nemlendiricilerin günlük cilt bakımı için olmazsa olmaz ürünler arasında yer aldığını ve bu ürünün satışını yaparak yüksek karlar elde edilebileceğini ifade edebilirsiniz.

Pazarlama ile ilgili neredeyse tüm yazılarımızda belirttiğimiz gibi işletmenizin satışlarını arttırmak istiyorsanız hedef kitlenizi yakından tanımanız gerekir. Onların önceliklerini ve satın alma kararı vermelerini sağlayacak dinamiklere ne kadar hakim olursanız satış görüşmelerindeki başarılarınızı o kadar yükseltebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler