B2B Firmalar Pazarlama Stratejilerinde Nelere Dikkat Etmeli?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 01:21

B2B firmalar artık indirim yaparak değil marka imajlarını iyileştirerek müşteri çekiyorlar. Kendi müşterilerini memnun etmek isteyen firmalar marka bilinirliği yüksek olan B2B firmalarını tercih ediyorlar.

B2B Firmalar Pazarlama Stratejilerinde Nelere Dikkat Etmeli?
Enes Öksüz admin

B2B yani müşterileri diğer işletmeler olan firmaların pazarlama konusunda bazı zamanlarda geri kaldıkları biliniyor. Gerek ihtiyaçlarının olmadığını düşünmelerinden gerekse indirim yaparak tüm müşterilerini çekebileceklerine inanmalarından yeni pazarlama stratejilerine şüpheyle yaklaşıyorlar.

Önerilen İçerik: B2B Şirketleri İçin Üç Önemli B2C Pazarlama Stratejisi

Ancak artık devir değişiyor; salt ıskonto uygulayarak müşteriler elde tutulmuyor. Marka imajını iyileştiren ve tüketicilerin kalbinde yer edinen firmalar yüksek fiyatlar sunsalar dahi tercih ediliyor. Etiket kavramının hayatımızın merkezine oturmasıyla birlikte B2B firmaların dünyası da değişime kayıtsız kalamıyor. Bu nedenle marka bilinirliğine, müşteri sadakatine katkıda bulunacak pazarlama stratejileri giderek önem kazanıyor.

B2B Firmaları Marka Bilinirliklerini Nasıl Arttırırlar?

Farklı yazılarımızda farklı konu başlıkları altında daha önce de vurguladık; isterseniz dünyanın en kaliteli ürünlerini üretin, isterseniz en muhteşem hizmeti verin tanınmadığınız takdirde para kazanamazsınız. Satışlarınızı arttırmak ve müşteri hacminizi çoğaltmak istiyorsanız markanızla ilgili farkındalığınızı arttırmalısınız. Son tüketiciye yönelik hizmet veren şirketler bu gerçeği daha çabuk fark edip pazarlama stratejilerini çoktan bu doğrultuda kurguladılar. B2B firmalar ise maalesef adımlarını daha yavaş attılar. Hatta günümüzde bile marka bilinirliğini ikinci plana atan ve müşterileri ile aralarındaki ilişkinin kalıcılığına inanan birçok B2B firma olduğu biliniyor. İndirimlerle müşterilerin sadakati sağlanmaya çalışılırken; bir anda bir rakip çıkıyor ve yüksek fiyatlar sunsa dahi bilinirliği yüksek olduğu için tercih ediliyor. Aynı hataya düşülmemesi ve bir an önce etkili stratejiler benimsenmesi için B2B firmaların marka bilinirliklerini nasıl arttırabilecekleri ile ilgili ipuçlarının takip edilmesi gerekiyor.

B2B Firmalar Rakiplerinden Farklılaşmalıdır

B2B firmaların marka bilinirliklerini arttırmaları için öncelikle kendilerini piyasadaki rakiplerinden farklı konumlandırmayı başarmaları gerekir. Aynı hizmetleri aynı fiyatlarla ve aynı müşteri hizmeti anlayışıyla sunarlarsa elde edecekleri verimin yüksek olmasını bekleyemezler. Zaman içerisinde imzasını belirleyen firmalar hem müşterileri hem de son tüketiciler için tercih sebebi olmaya başlarlar.

B2B Firmalar Kendilerini Tanıtmalıdır

Pazarlama stratejisinin dayandığı temel nokta tanınmaya çalışmaktır. B2B firmalar faaliyet gösterdikleri sektörde tanınmayı yeterli görebilirler. Ancak olması gereken bu değildir. Ne yaptığınız, hangi ürünleri ürettiğiniz ve hangi hizmetleri sunduğunuz mümkün olduğunca çok kişi tarafından bilinmelidir. Doğrudan müşteriniz olmayan kişilerin bile markanızı tanıması gerekir. Şöyle düşünün; bir inşaat firması yeni bir konut projesi hazırlıyor. Konutların yapımında kullanılan betonlar hangi firmadan alınacak? Firma seçimi yapılırken nelere dikkat edilecek? Açıkça söyleyebiliriz ki; son tüketicilerin bildiği markalar tercih edilecektir. Bunun temel sebebi konutlar satışa çıkarıldığında; beton firmasının ününden yararlanmak istenmesidir. Firmaların güvenirliğine katkı sağlayacak bu strateji tüm B2B firmalar tarafından takip edilmelidir. B2B firmaların kendilerini tanıtıp marka bilinirliklerini arttıracakları farklı yollar vardır. Sosyal medya ve internet en doğru platformlar olarak ön plana çıkmaktadır.

B2B Firmalar Sosyal Medyayı Verimli Kullanmalıdır

Sosyal medya kullanımı şirketlerin faaliyet gösterdiği sektöre göre değişim gösterir. Facebook ve Instagram gibi son tüketicilerin bulunduğu siteler markanın bilinirliğine genel anlamda katkı sağlar. Ancak LinkedIn gibi iş dünyasının bireylerini buluşturan platformlar diğer şirketlere ulaşmanın en kolay yollarını sunar. B2B firmaların sosyal medya stratejileri kapsamlı olmalıdır. Her platformda gereklilikler doğrultusunda içerik paylaşmalı ve her platformun kendi kuralını benimsemelidirler.

B2B Firmalar Sosyal Sorumluluk Projelerine Dahil Olmalıdır

Önemli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiğinde çıkan haberleri gözünüzün önüne getirin. Geleneksel medya sizden bahseder, internette resimleriniz paylaşılır, markanızın adı hayırseverlikle birlikte anılır. Potansiyel müşterilerinizden çok daha fazlasına sadece sosyal sorumluluk projelerine katılarak ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizden farklılaşabilir ve müşterilerinize değer katan bir firmaya dönüşebilirsiniz. Müşterileriniz sizi tercih ettiğinde kendi müşterilerini de arttırabileceklerinden fiyatlarınızdan çok markanızın değerinden avantaj sağlarsınız.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler