Pazarlama ve Satış Dinamikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:44

Başarıya giden yolda satış ve pazarlama her zaman önceliğiniz olmalı. Ne kadar mükemmel ürün ya da hizmetlere sahip olursanız olun günün sonunda başarınız ne kadar kazandığınız ile doğru orantılı olur. 

Pazarlama ve Satış Dinamikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Enes Öksüz admin

Başarılı olmak için ihtiyacınız olanları mutlaka düşünmelisiniz. Başarıya giden yol için bir ihtiyaç listesi yapmanız gerekse neler olacağının bir listesini yapabilirsiniz. Akla gelenler arasında başarılı hizmet, kaliteli ürün, iyi fikir, dikkat çekici bir mekan tasarımı gibi maddeler olduğunu görebilirsiniz. Peki tüm bu harika unsuru gelire dönüştürecek detayı neden unuttunuz? İş kurma fikrine sahip olan insanlar mükemmeli arayabilirler. Siz de kusursuz bir işletme sahibi olmak isterseniz. Bu noktada aklınızdan çıkarmamanız gereken tek şey kusursuz olmasını istediğiniz işinizin ancak gelir getirdiği zaman kusursuz olacağı gerçeğidir. 

Usul Esastan Önce Gelir 

Usul Esastan Önce Gelir 

Başarılı bir girişimde pazarlama her zaman önce gelir. Doğru pazarlamayı yapabilmek için mutlaka tavırlarınızın da doğru olması gerekir. İnsanları ikna etmek her zaman başarının temelinde yer alır. Ürün ya da hizmet satıyor olmanız fark etmeksizin ikna gücü yüksek satışçılarla çalışmalı ya da siz ikna gücü yüksek bir satışçı olmalısınız. Doğuştan ikna kabiliyetine ya da pazarlama ruhuna sahip olmayabilirsiniz. Bu eksikliğinizi hedef kitlenizi ihtiyaçlarını iyi analiz ederek kapatabilirsiniz. Müşterilerinizin beklentilerini ne kadar çok bilirseniz onlara beklentileri doğrultusunda ürün ve hizmetler sunarsınız. Bu sayede insanları daha kolay bir şekilde ikna edebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Satış mı Pazarlama mı, Yoksa Her İkisi Birden mi?

Doğru Hedef Kitle 

Doğru Hedef Kitle 

Pazarlama çalışmalarınız ne kadar güzel olursa olsun doğru kitleye hitap etmeyi başaramazsanız verim alamazsınız. Bulunduğunuz lokasyonu ve sunduklarınızı iyi analiz ederek pazarlama çalışmalarınızı ilerletebilirsiniz. Satış başarısı elde etmek için en çok hitap ettiğiniz kitleyi bulup kampanyalarınızı bu kitleye göre hazırlayarak daha akılda kalıcı olabilirsiniz. Gençlere hitap eden bir markanız varsa onların dilinden konuşabilirsiniz. Orta yaşa hitap ediyorsanız güvenlik ve kalite gibi unsurları daha ön planda tutabilirsiniz. Bu tür ufak dokunuşlar pazarlama ve satışın temelini oluştururken sizin başarınızda büyük rol oynar. 

İhtiyaçları Bilmek ve Yaratmak

İhtiyaçları Bilmek ve Yaratmak

Satış yapmanın temelinde müşterilerinizin ihtiyaçlarını bilmeniz büyük rol oynar. Peki ihtiyaç yaratmak nasıl olur? Apple ilk akıllı telefonunu piyasaya çıkardığında dünyada satışta olan pek çok akıllı telefon modeli vardı. Firmanın en çok konuşulan ürünleri arasında yer alan iPodlar çıktığında da pek çok müzik çalar üretiliyordu. Sonrasında ise firmanın ürünleri büyük bir başarı yakalayarak alanında oldukça başarılı ürünler haline geldiler. Hatta iPod adı firmanın ürün adının yanı sıra müzik çalarlar için de kullanılan genel bir isim haline geldi. Burada Apple’ın insanlara ihtiyaç yarattığını görebilirsiniz. İnovasyon ile ilgili ihtiyaç yaratıp bunu satmak zorlu gelse de aslında insanlara farkındalık yaratabilmek bunu başarmak anlamına gelir. 

İhtiyaç yaratmak sizin için zorsa ihtiyaçlara çözüm de üretebilirsiniz. Bunu kahve satışlarını düşünerek anlayabilirsiniz. İnsanlar kahve tüketiyor peki neden Starbucks’da kahve tüketmeyi tercih ediyor? Bu sorunun cevabı insanların kahve içerken sosyalleşmek istemesi, evde yapamayacakları farklı kahveleri tüketmeleri ya da kaliteli kahve içmeyi tercih etmeleri olabilir. Starbucks insanların sadece kahve ihtiyaçlarını gidermez. Sosyalleşme, yeni tatlar deneme ve kalite satın alma ihtiyaçlarına çözüm sunar. Bunu başarmak pazarlama açısından büyük bir yol almanızı sağlar. 

Önerilen İçerik: Müşterilerinizle Gerçekten İletişimde misiniz?

Müşteri Memnuniyeti 

Müşteri Memnuniyeti 

Uzun vadede memnun müşterilerinizin size kazandırdığı pek çok müşteriniz olur. Eğer başarılı bir işletmeye sahip olmak istiyorsanız viral reklamların gücüne inanmalısınız. Ağızdan ağıza pazarlama bir işletmenin zor elde ettiği bir yöntem olsa da oldukça değerlidir. Bu pazarlama çift yönlüdür. Memnuniyetsiz bir müşteri yaşadığı sorunları 10 kişiye anlatırsa memnun bir müşteri belki 1 kişiye anlatır ya da hiç anlatmayabilir. Böyle bir oran dengesizliğinin olmasının temelinde müşterilerin satın alma karşılığındaki beklentileri vardır. Siz memnuniyet yarattığınız zaman yapmanız gerekeni yaptığınız için takdir görmeyebilirsiniz ancak aksi bir tutumda eleştiri almanız kaçınılmaz olur. Böyle bir oranlamada olumlu yorumların değeri çok büyüktür. Gerçekten memnuniyet yaşayan müşterilerin sizi tavsiye etmesi sadık bir müşteri kitlesine sahip olmanız için garanti bir yöntemdir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler