Müşterilerinizle Gerçekten İletişimde misiniz?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:41

Müşteriler ile doğru iletişimi kurmak bir firmanın öncelikleri arasında bulunduğunda firmanın başarılı olması mümkün olur.

Müşterilerinizle Gerçekten İletişimde misiniz?
Enes Öksüz admin

Müşteri hizmetleri firmaların vazgeçilmez departmanları arasında yer alır. Hedef kitlenize etkili bir müşteri hizmetleri deneyimi sunmayı öncelikleriniz arasında mutlaka bulundurmalısınız. Firmalar tarafından kolayca atlanılan müşteri hizmetleri konusu aslında firmalar için çok büyük önem taşır. Özellikle satış sonrası destek sürecinde öne çıkan müşteri hizmetleri departmanı karlılığınızı gözle görülebilir anlamda yükseltecek etkileşimler kurabilir.

Adımlarınızı Dikkatli Atın 

Müşterilerinizle iletişim kurması için bu alanda eğitimi olan birisi ile çalışmak sizin için her zaman geri dönüşü iyi yönde yüksek sonuçlar anlamına gelir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde müşteri temsilcisi kavramı tam olarak oturmadığında bu işi patron başta olmak üzere çok sayıda farklı kişi üstlenebilir. Bu görevi üstlenmek iyi niyetli olsa bile özünde işinize zarar verebilecek bir davranışa dönüşebilir. 

Müşterilerle iletişim kurmak başlı başına bir iştir. Bu işi hakkı ile yerine getirmek için çeşitli yeteneklere sahip olmak gerekir. Müşterilerinizin dilinden anlayan, kurumsal kimliğinize zarar vermeyecek şekilde iletişim kurma becerilerine sahip olan, çözüm sunabilen, organizasyon şemasını detaylarıyla bilen bir kişi müşterilerle iletişim kurarsa bu iletişimden yüksek verim alırsınız. İşletmenin verim aldığı bir iletişim müşterinin de yüksek memnuniyet ile tamamladığı bir iletişim olacağından dolayı söz konusu durumdan elde edeceğiniz fayda hayal ettiğinizden daha fazla olabilir. 

Güven Esaslı Çözümler

Müşteriler firmalara güven duyma konusunda her zaman çekingen olurlar. Bu çekingenliğin geçtiği ve firmaya gerçek sadakatin oluştuğu süreç çoğu zaman satış sonrası süreçler olduğundan dolayı müşteri hizmetlerinin önemini anlayabilirsiniz. Müşteri temsilcisi ya da müşteri hizmetleri denildiğinde firma sahipleri ayrı bir departman açmaları gerektiğini düşünseler de durum her zaman bu boyutlarda olmayabilir. Elbette her firmanın iş yoğunluğu ve müşteri sayısı kendine özel olduğunda yoğunluğa göre müşteri iletişiminden sorumlu kişiler atamak en doğru çözüm olur. 

İletişim Her Yerde

Müşteri ile iletişim kuran kişiler her zaman telefonun arkasında olmak zorunda değillerdir. Mağazalarda hatta restoranlarda bile müşterileri karşılayan ve müşteriye ilk izlenimi bırakan kişiler çalışabilir. Bu kişilerin amacı müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlamak ve taleplerine göre ihtiyaçlarını ilk izlenimde olsa bile çözmeye çalışmaktır. Hem fiziksel mağazada hem de telefon başında müşteriler ile iletişim kuran kişilerin alanında uzman olması firmalara büyük kazançlar sağlayabilir. 

Uzmanlığa Verilen Değer

Patron olmak ya da alanında başarılı bir yazılımcı olmak sizi iyi bir iletişimci yapmaz. Herkes en iyi olduğu alanda çalıştığı zaman başarılı olabilir. Yazılım konusunda uzmanlığı olan ve alanında çalışan sayılı isimler arasında yer alan bir insan müşteriler ile iletişim kurduğunda istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu duruma gelmek kişinin hatası değil organizasyon şemasının hatasıdır. Yazılımcı tam konsantrasyona sahip bir şekilde işine odaklanırken müşterilerle iletişim kuracak uzman birisi satışları, karlılığı ve marka imajını arttırır. Bazı işler insanlara kolay gelebilir, bu insanlar aynı zamanda işleri küçümseyebilir ve çok daha iyisini yapabileceğine dair bir inanca sahip olabilir ancak her işin çok farklı yeteneklere ihtiyacı olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Çok kazanmak için her zaman çok olmasa da bir miktar harcama yapmayı göze almalı ve işinizin odağında yer alan müşterilerinizle iletişiminizi riske etmemelisiniz.

Bir önceki haberimiz  Kârlı İş Fikirleri Bulmak için Basit Yöntemler başlığı altında toplanmış ilham verici fikirlerden oluşuyor. Göz Atmanız tavsiyemizdir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler