Kârlı İş Fikirleri Bulmak için Basit Yöntemler

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:49

İş hayatında başarılı olmak için doğru iş fikrinin bulunması gerekir. Ancak doğru iş fikrini bulmak kimi zaman sürecin en zorlu aşaması haline gelebilir.

Kârlı İş Fikirleri Bulmak için Basit Yöntemler
Enes Öksüz admin

Kendi işinin sahibi olmak isteyenlerin yapması gereken ilk şey, aşması gereken en önemli engeldir yeni bir iş fikri bulmak. O iş fikrinin kârlı olması, benzersiz olması ve kesinlikle çok iddialı olması beklenir. Olmamış olan oldurmaya çalışılır, keşfedilmemiş olan için çalışmalar başlatılır. Evet, doğru iş fikrini bulmak çok önemlidir, ancak sanıldığı kadar zor ve imkansız da değildir! 

Yeni bir iş fikri bulma aşamasında girişimcilerin karşılaştıkları en büyük dilemmalara değinmemiz gerekirse, ilkinin bulunan iş fikrinin yeterince iyi olmadığının düşünülmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bir fikir ilk bakışta kârlı gelir, para kazandıracağı düşünülür ancak zaman içerisinde yatırım yapmak için “yeterince” iyi olmadığı düşüncesi ağır basar ve doğal olarak bir proje hayata geçirilmeden sonlandırılır. Diğer problem ise girişimcilerin birden fazla çok iyi fikir olduğunu düşündükleri zamanlarda yaşanır. Tüm fikirlere az odaklanılır ve sonucunda ise hiçbirinden beklenen verim alınamaz. 

Bir işe başlamadan önce hem enerjinin hem de zamanın yalnızca tek bir fikre odaklanması gerekmektedir. İlgi ve enerji bölünürse maalesef fikir iyi olsa bile hayata geçmesi ve kâr getirmesi oldukça zor olmaktadır. Peki hangi fikrin tüm bu emeklere değer olduğu nasıl anlaşılır?

Hangi Fikri Seçmelisiniz?

Girişimcilerin bir iş fikrini hayata geçirmeden önce düşünmeleri gereken iki önemli konu vardır;

  1. Kâr getirmesini umut edip hayata geçireceğiniz tüm fikirlerin “milyonluk” olmasına gerek yoktur. Büyük düşünmek her zaman iyidir ancak başlangıç için biraz mütevazi olmanın faydaları da göz ardı edilmemelidir. Adım adım başlamak ve zaman içerisinde işletmenin büyümesini sağlamak girişimcilerinin elindedir. 
  2. Eğer iş fikriniz bir problemi çözüyorsa; o fikirde ışık olduğunu anlayabilirsiniz. Ürün, hizmet, yazılım vb.; ne olduğu önemli değil hedef kitlenizin maddi manevi ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsanız para kazanmamanızın önünde hiçbir engel yok demektir. 

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, dünyaya farklı gözlerle bakmalı ve dünyayı algılama şeklinizi değiştirilmelisiniz. İyi bir fikir kimi zaman tam önünüzde durabilir; ancak siz onu fark etmezseniz yüksek gelirli bir iş kurma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Bu nedenle insanları gözlemlemeli, ihtiyaçlarını belirlemeli, onlarla konuşmalı ve çözüm üretebilmeyi başarmalısınız. 

İş Fikri Nasıl Bulunur?

  • Güçlü Yönlerinize Odaklanın;

Herkesin iyi olduğu bir konu vardır. Kimi zaman farkında olmasanız da yakın çevrenizdeki kişiler zaman zaman sizden yardım isterler. Farklı kişilerden aynı türden ricalar geliyorsa; “acaba” diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Kimileri enstrüman çalar, kimileri iyi ütü yapar, kimileri yazı yazar, kimileri tamir işlerinde iyidir kimileri ise karşısındakileri dinler ve sorunlarına çözüm üretir. İşin özü, her bireyin güçlü yönleri vardır ve iş fikri bulmak istiyorsanız öncelikle iyi olduğunuz alanlara odaklanabilirsiniz. 

  • İş Deneyimlerinizi Aklınızdan Geçirin;

Daha önce herhangi bir iş tecrübeniz olduysa, spesifik bir konuda tecrübe kazanmışsınız demektir. Neden bunu fırsata döndürmeyesiniz? Maaşlı bir işte çalıştığınızda sizin için yeterince kazançlı olmayan işler; işin sahibi siz olunca beklentilerinizin çok üzerinde kazanç elde etmenizi sağlayabilir. Deneyimlerinizi ve kazanacağınız parayı küçümsemeyin, özgüveninizi ve iş sahibi olma seçeneğinizi ortadan kaldırmayın. Çalışırken aldığınız düşük ücretler yaptığınız işlerin gerçek değerini yansıtmayabilir, aklınızdan çıkarmayın. 

  • Öğrenmek İstediklerinizi Hatırlayın;

Hayallerinize kulak verin, daha önce bu konuda hiçbir deneyiminizin olmaması size engel olmasın, odaklanın ve öğrenmeyi isteyeceğiniz alanlarda yatırım yapmaktan korkmayın. İlk başta konusunda uzman kişilerden yardım alacaksınız evet, ama zaman içerisinde siz de bir uzman haline geleceksiniz. Başlangıç aşamasında yeterli olmadığınız ancak o alanda uzman olmak istediğiniz fikirleri bulun. Öğrendikçe keyif alacağınız konularda yatırım yaparak kazanç sağlayabilir üstelik kalifikasyonlarınızı da arttırabilirsiniz. 

Bir önceki haberimize göz atarak, Yaptığınız İşi Değil, İş Modelini Sevin! başlığı altında iş modelleri ve girişim üzerine araştırdığımız sevmek konusunda aytınlatıcı bilgiler alabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler