Küçük İşletmelerde Asla Kullanılmaması Gereken 7 Şifre

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:36

Küçük İşletmelerde Asla Kullanılmaması Gereken 7 Şifre
Enes Öksüz admin

Artık gelişen teknoloji ile beraber küçük işletmeler dahi büyük boyutlarda veri sahibi. Müşterilerin iletişim bilgileri, ödeme bilgileri, çalışanların sosyal güvenlik bilgileri, kişisel veriler, anlaşmalar vs. gibi bütün önemli veriler dijital ortamlarda saklanıyor. Bunun zamandan ve paradan tasarruf gibi önemli yanları da olsa da dezavantajları da yok değil. İşletmenize gelecek bir siber saldırı bütün bilgilerinizin kaybedilmesine ya da açığa çıkmasına neden olabilir. Ayrıca bu durum müşterilerin işletmenize olan güvenini yerle bir ederken potansiyel müşterileriniz de bir kez daha düşünmesine sebebiyet verecektir. Bu yüzden kurumsal bilgilerinizin yer aldığı ortamın son derece güvenli olmasını sağlamak zorundasınız.

Günümüzde işletmelerin büyüklükleri fark etmeksizin en büyük problemlerden birisi de siber güvenlik ve şifre. Şifre seçimi ile birçok problemin önüne geçebilmek mümkündür. Aslında şifreniz ne kadar güvenli ise işletmenizin dijital varlığı da o derece güvendedir. Basit şifrelerde kaçınmak için en çok kullanılan şifrelere göz atabilirsiniz. 

Şifre

Dijital ortama giriş şifresinin “şifre” olarak belirlenmesi en çok yapılan ve en büyük hatalardan bir tanesidir. Şifre ile beraber, $ifRe, Ş!FrE ya da $ifr€ gibi seçeneklerden kaçınmalısınız. Bu tarz şifreler saldırganların ilk deneyeceği seçeneklerin başında yer alıyor. 

QWERTY

Tahmin etmesi en kolay şifrelerden bir tanesi de QWERTY. QWERTY aynı zamanda hatırlaması en kolay şifrelerden bir tanesidir. Ancak en çok kullanılan şifrelerden birisi olduğu için de yine saldırganlar tarafından denenecek şifreler arasında ilk sırada yer alıyor. Yine QWERTY gibi YTREWQ’da kullanılmaması gereken şifreler arasında yer alıyor. 

12345

12345, 98765, 4567 veya 2468 gibi ardışık sayılardan oluşan şifrelerden kaçınmalısınız. Ardışık sayılar gibi ABCDEFG gibi ardışık harf dizileri de alabileceğiniz en kötü şifrelerden bir tanesidir. Bu şifreler kolay tahmin edilebildiği gibi çeşitli saldırı programlarınca yapılan brute force yani ardı ardına şifre deneme saldırılarında da anında ortaya çıkacaktır. 

İşletme Adı1

Eğer işletmenizin adı “ABC Market” ise şifreniz “ABCMarket1” olmamalı. Üstteki diğer şifreler kadar basit görünmese de aslında içerisinde işletme adı da saldırganlar tarafından denenecek ilk şifrelerden bir tanesidir.

İşletme Adresi

İşletme adresinin ne kadar uzun olursa olsun bunu şifre yapmak son derece yanlış bir seçimdir. İşletme bilgileri herkese açık olduğundan dolayı kolay bir şekilde elde edilebilir ve verilerinizi ele geçirmede kullanılabilir. İşletmenin telefon numarası da tıpkı adresi gibi şifre olarak kullanılmamalıdır. 

Doğum Tarihi

Doğum tarihi kredi kartı şifresi ve bilgisayar şifresi olarak kullanılan şifrelerden bir tanesidir. Özellikle yılın dört haneli olması ve bankaların ya da diğer sistemlerin dört haneli bir şifreyi yeterli görmesi doğum tarihini en cazip seçeneklerden bir tanesi yapar. Ancak günümüz interneti sayesinde birinin doğum tarihi bilgisine ulaşmak son derece basittir.

Girişimcilik konulu daha fazla içerik için tıklayın!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler