En Yeni ve Popüler İş Fikirleri

En Karlı ve Yenilikçi İş Fikirleri Arasından Sermayenize Uygun Olanı Seçin!

Döviz dalgalanmaları, ekonomik kriz, faiz atakları arasında iş mi kurulur demeyin! Her kriz bir fırsat da yaratır aynı zamanda. Kriz dönemlerinde bile size para kazandıracak karlı iş fikirlerini hem bir araya toparladık hem de bu iş fikirleri arasında, yatırım tutarlarına göre bir gruplama yaptık. Girişimcisini pişman etmeyecek bu fikirler arasında size en uygun olan hangisi?

Bir girişime yönlendirilen nakit ve emek sermayesinin ziyan olması muhakkak çok üzücüdür. Hiçbir iş batsın diye kurulmaz. Yolun başında nice hayallere sahip olan girişimciler işler kötü gittiğinde hem maddi hem de manevi olarak etkilenirler. Bu sebep ile milli ekonomik ve moral servetimizi muhafaza etmek amacı ile girişimcilerin uzak hallerden alıp zekice iş fikirlerine yönlendirmek istiyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Sermayesiz İş Fikirleri

Sermayesiz iş mi kurulur demeyin. Girişimci bu tip ilerde emeğini ya da uzmanlığını kullanarak bir yatırım yapar. Kendi uzmanlık alanını, emeğini, vaktini bir sektörde müşterisine avantaj oluşturmak için kullanır ve para kazanır.

Bu başlık altında derlenen iş fikirleri muhtemelen kısa vadede bir yat almanızı sağlamayacaktır ama emin olun kötü bir başlangıç da sayılmazlar. En az sermaye yatırılan bir iş kadar planlama ve özen bu sermaye gerektirmeyen iş fikirlerini bedavalar diye hafife almayın. Hazırsanız hiç para harcamadan hemen patronu olabileceğiniz iş fikirlerine göz atalım.

Dijital Platformlar İçin İçerik Oluşturun

Video Blog Çeken Kadın

İnternet dünyasında tüketilen içeriği hayal edin… Her gün sadece Türkçe internet sitelerinde bile binlerce metin içerik yayınlanıyor, YouTube’a binlerce video yükleniyor, Instagram’a resimler yükleniyor. Bu içerikler bir yerlerde bazı profesyonel içerik üreticileri tarafından üretiliyor. Siz de kendi yetenekleriniz ve donanımınız nispetinde bu içerik üretiminin bir yerinde yer alın.

Eğer kendinizi metin içerik üretme konusunda yetenekli görüyorsanız blog içerikleri yazarak para kazanabilirsiniz. Hem markalara, haber sitelerine ya da bloglara metin içerkler yazabilir ve hizmetiniz karşılığında ücret talep edebilirsiniz hem de kendi internet siteniz üzerinden yayıncılık yaparak adsense geliri elde edebilirsiniz.

İçerik üretiminde en geniş üretici katılımı video içeriklerde sağlanıyor. Bir video içerik üretmek için metin, ses ve resim türlerinin tamamı birlikte gerekiyor. Her yıl gittikçe artan video içerik tüketim eğirişi ve geniş üretici katılımı ile videonun geleceğin içerik formatı olacağı kesin. Video içeriklerin üretim süreci içerisinde bir adımda uzmanlaşarak müşterilerinize bu hizmeti verebilir ya da kendi ürettiğiniz içerikler ile YouTube üzerinden para kazanabilirsiniz.

 • Neler Lazım? : Eğer metin içerik üretecekseniz bir bilgisayar sahibi olmanız yeterli. Ses ve video içinse biraz daha pahalı donanımlara sahip olmanız gerekebilir.
 • Ne Kadar Kazanırız? : Tahmin edeceğiniz gibi metin içerikler en ucuz olan. Eğer uzman olduğunuz bir konuda düzenli içerik üretiyorsanız, bu içeriklerin uzunluklarına bağlı olmak üzere, 30 liradan 60 liraya kadar değişen ücretler alabilirsiniz. Seslendirme içerikleri genelde kelime üzerinden, video içerikler ise saniye üzerinden ücretlendirilir. İçerik üretimini meslek olarak belirlediğinizde aylık 3.000 TL ile 7.000 TL arasında bir gelir bekleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Yapın

Akıllı telefonlardan sosyal medya hesaplarına giren gençler

Firmalar sosyal medya mecralarındaki faaliyetler için ciddi bütçeler ayırıyorlar. Firmalar ürün ve hizmetlerini sosyal medyadaki insanlara düzenli olarak göstermek, buradan hem bir marka bilinirliği hem de yeni müşteriler kazanmak istiyorlar. Siz de sosyal medya konusunda firmalara hizmet vererek bu pastadan payınızı alabilirsiniz.

Peki, firmalar ne istiyorlar? Kurumsal kimliklerine uygun, düzenli sosyal medya paylaşımları…

Bir sosyal medya gönderisi iki farklı içerikten müteşekkildir; resim ve metin. Bir miktar editörlük bilgisi ve resim düzenleme programlarını kullanabilmek size bu konuda yeterli hale getirebilir. Konunuzda ne kadar uzman olursanız geliriniz de o kadar yüksel olacaktır. Özellikle sosyal medya pazarlaması üzerine ücretsiz kaynaklar ile kendinizi geliştirmeniz mümkün.

 • Neler Lazım? : İyi bir bilgisayarınız olmalı. Resim düzenleme konusundaki en popüler uygulama olan Photoshop lisansına sahip olmanız da gerekecektir. Ayrıca, hizmet verdiğiniz markaların ya da işletmelerin resimlerini çekmeniz, iş yerlerinde ya da ürünlerine çekim yapmanız gerekebilir. Bu durumlarda kullanılmak üzere bir fotoğraf makinesi de işini görecektir.
 • Ne Kadar Kazanırız? : Bu tamamen hizmet verdiğiniz firmaların bütçeleri ile doğru orantılı. Firmalar değişik adet seçenekleri için sosyal medya paketleri hazırlayabilir ve bunlar üzerinden bir ücretlendirme politikasına gidebilirsiniz. Resimler ve videolar için de ayrı bir politika güdebilirsiniz. Sizin pazarlama performansınıza bağlı olarak 5 farklı firmanın sosyal medya yönetim hizmetini tek başınıza yönetebileceğinizi var sayarak, aylık 6 bin lira 10 bin lira gibi bir ciro elde edebilirsiniz.

Online Eğitim Siteleri Üzerinden Eğitim Satışına Odaklanın

Evde bilgisayar başında kalem kağıt ile çalışan kadın

İnternet eğitim sektörünü temellerinden sallıyor. “Artık okullu olduk / Sınıfları doldurduk” söylemi tarihe karışmak üzere. Hemen her konu hakkında, internette bir eğitici kaynak, bir video içerik bulmak mümkün. Bu kaynakların birçoğu ücretsiz olsa da bazı konularda ücretli içerikler de var. Üniversite sınavına hazırlıktan, dil eğitimlerine kadar geniş bir yelpazede eğitim videoları satışta.

Siz de kendi uzmanlık alanınızda eğitim içerikleri hazırlayarak gelir elde edebilirsiniz. Uzman olduğunuz konuyu öncelikle anlamlı ünitelere bölün ve kendinize bir eğitim planı hazırlayın. Daha sonra bu başlıkların düzenine göre video içeriklerinizi üretmeye başlayabilirsiniz.

Video içeriklerinizi isterseniz kendi internet siteniz üzerinden isterseniz de Udemy gibi Pazar yeri siteleri üzerinden satışa sunarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

 • Neler Lazım? : Öncelikle insanların sizi dinlemek için para verecekleri kadar iyi bir eğitimci olmalısınız. Bir konuyu sadece bilmek yetmez. İyi bir anlatıcı olmak da şart!
 • Ne Kadar Kazanırız? :  Bu fikirdeki potansiyel geliriniz tamamen eğitim hazırladığınız sektöre göre değişecektir. Dil eğiti her ne kadar pahalı olsa da rekabetin çok olduğu bir sektör. Bu alanda yeni başlayan bir eğitmenin çok da şansı olmayabilir. Gerçekten ilgililerin almak istediği eğitimler ise daha az talep görse de daha pahalı. Mesela bir muhasebe programının kullanımını anlattığınız bir video talep edilebilir.

Ortak Çalıştığınız Emlakçılar Üzerinden Komisyon Kazanmayı Deneyin

Emlak satış sözleşmesi imzalayan emlakçı ve ev maketi

Emlak alım satım piyasasının hareketli olduğu bir bölgede iş yapma imkanınız varsa, sadece çevrenizden ve ikili ilişkilerdeki yeteneğinizden yararlanarak, emlak satışları üzerinden komisyon elde edebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken bir ya da birkaç emlakçı ile bu konuda anlaşma yapmak ve komisyon oranınızı netleştirmektir. Artık emlakçılar alım satım işlerinde %5 emlak komisyonu alıyorlar. Bu komisyon oranını anlaştığınız emlak danışmanı ile paylaşabilirsiniz. Yapmanız gereken emlakçının ilanlarından haberdar olmak ve potansiyel alıcılar bulmaktır. Emlak ilanlarını takip etmeniz ve size yakı potansiyel alıcılara uygun ilanları teklif etmeniz gerekiyor.

Birçok emlakçı potansiyel alıcılar ile sizin kurduğunuz tanışıklık bağını kuramaz. Ayrıca biz, millet olarak “emlakçı” kelimesine karşıyız. Daha sıcak ilişkiler ve tavsiye düzeni içerisinde potansiyel bir alıcıyı satışa kadar taşımanız mümkün.

 • Neler Lazım? : Bu işteki en büyük sermayeniz insan birikiminizdir. “Beni mahallede kimse sevmez” diyorsanız bu iş size göre değil. Çevresinde potansiyel alıcılar bulunan ve sözüne değer verilen biriyseniz bu iş size göre. Müşteri görüşmeleriniz için dakika kotası sorunu yaşamayacağınız bir GSM aboneliği sizin için yeterli olacaktır. Küçük bir otomobil sahibi olmanız da işinizi çok kolaylaştırır.
 • Ne Kadar Kazanırız? :  İŞ yaptığınız bölgedeki emlak varlıklarının ortalama değeri, sizin de gelirinizi belirleyecek. Anadolu’da yaşıyorsanız ve konut, tarla gibi mülklerin satışına aracılık ediyorsanız kazanacağınız tutar ile bu işi büyük şehirlerde yapan birinin kazanacağı tutar kıyas edilemez.

Sermayesiz Bayilik İmkânlarını Değerlendirin

Tabelalar üzerinde bussines ve franchise metinleri

Birçok firma hiçbir bedel istemeden sizi bayisi yapabilir. Firmaların sadece yeni satış kanalları oluşturmak için sundukları sermayesiz bayilikler ile siz de kendi işinize sahip olabilirsiniz.

Bayilik veren firmalar çoğu zaman marka bedeli ya da kurulum ücreti gibi masraflar ile yatırımınızın fiyatını belirler. Bunun aksine ücretsiz bayilikler daha çok satış ortaklığı üzerinden bir gelir paylaşımını hedefler.

Bu tip bayilik tekliflerinde genelde sipariş üzerine hazırlanan ürünlerin satışı hedeflenir. Bayilik aldığınız markanın ürününü ve hizmetini tanıtarak sipariş toplayıp, satışlarınız üzerinden komisyon alarak para kazanabilirsiniz. Seçeceğiniz ürünün çevreniz için uygun olması da gelirinizi etkileyecektir. Hangi ürün ya da hizmetlerin satışı konusunda avantajlı olduğunuzu ise siz belirleyeceksiniz. Geçmişiniz, arkadaş çevreniz ya da geçmiş işlerinizden edinmiş olduğunuz iş çevresini göz önünde tutarak, hangi ürün ya da hizmetin sizin için daha kolay satılabilir olduğunu düşünün.

 • Neler Lazım? : Öncelikle etraflı bir araştırma lazım. Hem bayilik aldığınız firma hakkında hem de çevrenizin ihtiyaçları hakkında. Eğer bayilik aldığınız firma için bir araştırma yapmazsanız ekonomik sorunlar yaşayabilirsiniz. Potansiyel satış kitleniz hakkında yeterli araştırma yapmazsanız ürün satışında konusunda sorun yaşayabilirsiniz.
 • Ne Kadar Kazanırız? :  Belki de bu konuda en karanlık iş fikri bu. Hem çevreniz, hem de ürün seçenekleri sizin tarafınızdan belirlenecektir.

50 Bin Türk Lirası Sermayeye Kadar İş Fikirleri

İş kurmak için 50 bin lira çok da büyük bir sermaye değil. Bu sermaye ile kuracağınız bir işletme de size köşeyi döndürmeyecektir. İş hayatına ciddi bir giriş ve iyi bir başlangıç için doğru bir hamle olabilir. 50 bin lira sermaye sahipleri için çeşitli sektörlerde iş fikirlerini bir araya toparladık. Para hazırsa fikirlere başlayalım.

Yayın Evi Açmak

Duvar boyunda dolu kitaplık elinde kitap okuyan kadın

Çok yaygın bilinen bir yanlış olarak yayın evi açmak için matbaa sahibi olmanıza gerek yok. Yayın ve basım farklı iki iştir. Bir yayın evi kitabın basımından değil, yayınlanmasından sorumludur. Kitapları keşfetmek, editöre has düzenlemeler, tasarım, dizgi ve pazarlamanın organizasyonu sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Sağladığı itibara nispeten bir yayın evi sahibi olmak tahmininizden çok daha ucuza mal olacaktır. Gerekli donanım, lisans giderleri ve reklam bütçesi için size 50 bin lira yetecektir. Bu bütçe ile yeni yazarlar arayabilir ve onlar ile anlaşabilirsiniz.

Eğer yayın evinizi belirli bir konuya odaklayabilirseniz bu sizin için daha da avantajlı olacaktır. Örnek olarak; çocuk kitapları basan bir yayın evi olarak çocuklar, çocuk bakımı ve ebeveynleri bir hedef kitle olarak belirleyebilir, bu alanda otorite kurabilirsiniz.

 • Neler Lazım? : Kitapları ve okumayı sevmeniz lazım. Eğer başarılı bir yayın evi sahibiyseniz gününüzün belirli bir kısmı yeni kitapları ve yeni yazarları okuyarak geçecektir. Kitapların dünyasına uzaksanız bu iş size göre değil.
 • Ne Kadar Kazanırız? :  Türkiye’de yayıncılık altın devrini yaşıyor. Kendinize özel bir kitle kurabilirseniz gerçekten ciddi gelir elde edebilirsiniz.

Stant Bayilikleri İle Kendinize İş Kurun

Kahve standı ile kahve satan erkek

Kendi işinizin sahibi olmak için muhakkak 200 metre kare dükkan sahibi olmak zorunda değilsiniz. Doğru yerde, doğru ürün ile açılmış bir iş stant, size dükkan kadar gelir getirebilir. Alışveriş merkezlerinde, turistik alanlarda ya yaya trafiğinin olduğu bölgelerde stant açmak çok kazançlı olabilir.

Bir stant açmak için bayilik seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Bir çok firma hem caddeler hem de alışveriş merkezleri için  stant bayilikleri formatı oluşturmuşlardır. Örneğin stant bayiliği alabileceğiz, bir çok parfüm, makyaj malzemesi, takı gibi ürünler bulabilirsiniz.

 • Neler Lazım? : Öncelikle size iyi bir yer lazım. Bir standın kaderini konumu belirleyecektir. Dükkanın önünde duran küçük bir stanttan, alışveriş merkezlerindeki büyük kahve stantlarına kadar geniş bir alaternatifler yelpazesi mevcut.
 • Ne Kadar Kazanırız? :  Eğer kozmetik ürünler, telefon aksesuarları gibi satışa hazır ürünleri satacak olursanız işçilik maliyetiniz değişiriz. Çiğköfte, kahve gibi satış öncesi hazırlık isteyen ürünler satacak olursanız işçilik maliyetleriniz yükselecektir.  

Fatura Ödeme Merkezi Bayilikleri

Fatura ödeme merkezi bayilikleri

Özellikle doğru lokasyonda kurulan bir ödeme noktası bayiliği sizin için harika bir gelir kapısı olabilir. Birçok insan gün içerisindeki yoğunluk sebebi ile faturalar için vakit ayıramıyor. Ayrıca internet bankacılı ise henüz tam anlamı ile yayınlaşmadı. Bu açıdan bakıldığında fatura ödeme merkezleri hala potansiyel taşıyor.

Fatura ödeme noktası bayilikleri için geleceğin çok da parlak olduğu söylenemez. İnternet bankacığı ve otomatik ödemeler yayınlaşsa da hala farklı servisler için fatura ödeme noktalarına ihtiyaç var. Genelde cep telefonu özelinde iş yapan dükkanlar ile birlikte yürütülen bu iş, hali hazırda sahip olduğu donanım ile kontör yükleme işine de izin vermesi avantaj.

Neler Lazım? :Bir çok marka tarafından fatura ödeme noktası bayiliği verilmekte. Ayrı bu hizmet bası gsm bayilikleri içerisinde de bulunuyor. B markalardan bayilik almak sizin için yeterli olacaktır. Servisi verebilmek için anlaşmanıza bağlı olarak sizden bir teminat talep edeceklerdir.

Ne Kadar Kazanırız? :  Fatura başı komisyonlar ile kazancınız tahsilatınız belirleyecektir. %5’e kadar yükselen hizmet bedelleri işletmenizin geliri olacak. Bu açıdan bakıldığında günlük tahsilatınız sizin gelirinizin ana kaynağı olacak.

Gittikçe Yükselecek Bir İş Fikri; Su Bayiliği Almak

Su bayilikleri

Neredeyse hiçbir şehirde musluk suyu kullanılmıyor. Bu açıdan baktığınızda, sadece ev kullanıcıları bile su bayilikleri için yeterli bir hedef kitle. Bunun yanında toptan ürün verebileceğiniz cafeler, restoranlar ve diğer yerinde tüketim iletmeleri düşündüğünüzde imkanların çok geniş olduğunu görebilirsiniz.

Bu pazar ve üründeki dezavantaj ise rekabettir. Piyasada kar marjları ve marka bilinirlikleri değişen çok fazla marka var. Bu sebeple fiyatlar ve satışlar çok değişik. Ev kullanıcıları marka konusunda duyarlı olsa da yerinde tüketim işletmeleri sizden sadece fiyat isteyecek. Bu açıdan bir marka ile iki pazarın ihtiyaçlarına cevap vermek çok zor olacaktır.

Neler Lazım? : Size öncelikle bir servis aracı gerek… Hatta birden fazla… Trafiğe kapalı alanlar için bir elektrikli bisiklet uygun olabilir. Diğer noktalar içinse az yakan bir kamyonet. Bunun haricinde, sadece su bayilikleri için üretilmiş bazı CRM yazılımları işinize yarayabilir.

 Ne Kadar Kazanırız? :  Hangi su markasının bayiliğini aldığınıza göre değişir. Tv reklamları olan o popüler markaların bayilikleri ürün başı sizin istediğiniz marjı sağlamayabilir. Yeni markaların kar marjları yüksek olsa da yeni markalar yüksek kar marjları ile ilgi çekici. Tavsiyemiz şu olabilir; eğer hedef kitleniz konut ağırlıklı ise bilinen markaları, yerinde tüketim noktaları ise uygun fiyatlı markları tercih edin!

Başında Bulunmanız Gerekmeyen Bir İş Fikri Otomat Bayilikleri

Otomat Bayilikleri

İşe gitmeden para kazanmak mı istiyorsunuz? Tatbikî hiçbir şey dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Bir otomat sahibi olmanın da kendine ait sorunları muhakkak var. Başında beklemediğiniz bir makinanın sizin için para kazanması da bir o kadar güzel. Doğru noktaya konulmuş bir otomat, size harika gelir getirebilir.

Öncelikle alanı belirlemelisiniz. Bir hastaneye, bir park alanına, çocukların yoğun olduğu bir bölgeye koyulacak otomatlar farklı olmalıdır.  

Neler Lazım? : Önce karar vermeniz lazım. Bu otomat nerede çalışacak. Bu alanda bulunan insanlar, hedef kitle ve bu hedef kitlenin ihtiyaçları neler. Daha sonra bu ihtiyaca cevap verecek otomat bayiliği mi alacaksınız yoksa kendiniz otomatı satın alarak kendinize ait bir makine sahibi mi olacaksınız.

 Ne Kadar Kazanırız? :  Büfe otomatları, masaj koltukları, şarj otomatları gibi birçok tür var. Her türün kendine ait bir kar marjı mutlaka var. Ayrıca makineye ulaşımı olan insan sayısı karınızı belirleyecektir.

Çağın Gereklerine Uyun ve Drop Shiping Yapın

Drop Shiping Yapmak

Sahip olmadığınız ürünlerin pazarlama faaliyetlerini yürüterek satmak iyi bir fikir olabilir. Üreticilerin ürünlerinin pazarlama faaliyetlerini yürütmek, potansiyel müşterilerini bulmak, talebi karşılamak ve siparişleri üreticiye yollamak… Eğer doğru ürün ve üretici kombinasyonunu yakalayabilirseniz çok para kazanabilirsiniz.

Neler Lazım? : Öncelikle size istikrarlı bir üretici lazım… Hangi ürünü satacak olursanız olun istikrar en önemli faktördür. Üretici size hem ürün hem de fiyat istikrarı sağlamalı ve kargo süreçlerini titizlikle takip etmeli.

Ne Kadar Kazanırız? :  Ürün başı karlığınız X Ürün… Eticaretin de kendine göre işletme ve reklam giderleri var. Ayrıca artan rekabet ile satış başı katlanmanız gereken maliyet de gittikçe yükseliyor.

Sermayesi Az Olanlar İçin İş Fikirleri: Sıfırdan Zirveye
Girişimcilik, genellikle büyük sermaye gerektirdiği düşünülen bir alan olabilir. Ancak, çoğu başarılı işin, bir garajdan, bir ev ofisinden veya hatta bir kafeden başladığını biliyor muydunuz? Sermayesi az olanlar için iş fikirleri, yaratıcılık ve yenilikçilikle sınırlıdır ve büyük bütçelerle değil. İster ekstra para kazanmak için bir yan işletme kurmayı düşünün, ister tam zamanlı bir iş kurmayı planlayın, düşük sermaye ile başlamak, girişimcilik yolculuğunuzda önemli bir adım olabilir. Bu blog yazısında, düşük sermaye ile başlayabileceğiniz çeşitli iş fikirlerini, küçük yatırımlarla büyük başarı hikayelerini, düşük sermaye ile iş kurmanın püf noktalarını ve sürdürülebilir iş modellerini inceleyeceğiz. Ayrıca, az sermaye ile başlamanın avantajlarını ve bu durumun nasıl bir fırsata dönüştürülebileceğini de göreceğiz. Büyük bir sermayeniz olmasa bile, doğru planlama,...
Apple Watch Modellerini Kolayca Karşılaştır!
Apple Watch günlük yaşamda hayatı kolaylaştıran tasarımı ve şık görünümüyle en çok talep edilen saat modelleri arasında gösterilebilir. Markaya ait pek çok farklı özelliğe sahip saat modeli de mevcuttur. Buna ek olarak Apple ürünleri farklı dokuya sahip, rengarenk kordonları sebebiyle de tercih sebebidir. Günlük yaşamınızda kombininize şıklık ve hareket katacak Apple saatler ile tüm işlerinizi en hızlı ve pratik şekilde halletmeniz mümkündür. Farklı istek, ihtiyaç ve taleplere cevap vermeyi hedefleyen Apple ürünleri sayesinde telefonunuzu kullanmak istemediğiniz anda pratik bir şekilde pek çok işleminizi Apple saatler ile tamamlayabilirsiniz. Apple saatler kulaklık ya da telefona ihtiyacınız olmadan gelen çağrıları yanıtlama imkanı sunar. Dilerseniz sahip olduğunuz Apple Watch serisi ile gelen çağrıları saatinizden yanıtlayabilirsiniz. Apple Watch aracılığıyla NFC teknolojisini kullanabilirsiniz. Bu teknoloji sayesinde Apple Pay ile ödeme yapma...
E-ticaret Sitesi Sahibi Olmanın Faydaları
Offline ticaret yapan birçok mağaza dijital dönüşüm süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlayarak e-ticarete adım atıyor. Firmalar e-ticaret’in sağladığı avantajlardan ve dijital imkanlardan yararlanarak satışlarını hızlı bir şekilde arttırıyor. E-ticaret Sitesi Sahibi Olmanın Faydaları adlı bu yazımızda sizlere e-ticaretin avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ticaretin sağladığı avantajlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve işinizi e-ticarete taşıyarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Müşteri Kitlenizi Genişletebilirsiniz E-ticaret sitesi sahibi olmanın işletmelere sağladığı en büyük avantajlardan birincisi e-ticaretin müşteri kitlenizi genişletmenizde yardımcı olmasıdır. Günümüzde bir ürün veya hizmet satın almak isteyen milyonlarca insan aramalarının büyük bölümünü internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu da e-ticaret yapan firmaların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Bununla beraber bir...
Fide Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kaliteli bir tohum, fide yetiştiriciliği yapmak isteyenler için oldukça önemlidir. Çünkü tohum ve fidenin kalitesi üretilen sebzelerin verimini artırarak daha kaliteli ürünler ortaya çıkarmaktadır. Fide yetiştirmek isteyenler için yalnızca tohum yeterli değildir. Bu kapsamda; fide yetiştirme, doğru üretim yeri ve fidenin tarlaya nasıl dikileceğinin de bilinmesi gerekmektedir. Sebze ve meyvelerin üretimi için ihtiyaç duyulan yaşam ve üretim koşulları birbirinden oldukça farklılık göstermektedir. Sıcaklık toleransı yüksek olan sebzelerin tohumları tarlaya doğrudan ekilebilmektedir. Bu tarz üretim ürünlerinde fide yetiştiriciliği yapmak genellikle masraflı sayılmaktadır. Bu sebeple de fidesi yetiştirilecek sebzelerin doğru seçilmesi oldukça önem arz etmektedir. Fide Yetiştiriciliği Yapmak İçin Tercih Edilebilecek Sebzeler Fide yetiştiriciliği sayesinde, tarlaya ekilen tohumların miktarında oldukça azaltma...
Kış Aylarında Yapılabilecek Küçük Sermayeli İşler
Kış ayları geldi çattı, birçok iş fırsatı geçerliliğini belirli bir süreliğine yitirirken kış aylarında yapılabilecek küçük sermayeli işlerin devri başladı. Soğuk havaları lehine çevirmek ve kazanç elde etmek isteyenlere özel bu yazımızda kış aylarında az sermaye ile yapılabilecek iş fikirlerini bir araya getirdik. Keyifli okumalar… Kış Turizmi Kapsamında Turlar Düzenleyebilirsiniz Ülkemiz dört mevsim turizm yapılması için oldukça elverişli bir lokasyonda yer alıyor. Yaz tatilleri kadar olmasa da kış aylarında da turizm faaliyetlerine ilgi artıyor. Doğal olarak bu alan yeni fikirlere de oldukça açık hale geliyor. Kış turizmi kapsamında turlar düzenlemek için sermayeden ziyade bağlantı gereklidir. Hedef kitlenin ziyaret edeceği lokasyonların belirlenmesi, belirlenen lokasyonlar için ulaşım alternatiflerinin değerlendirilmesi, konaklama olacaksa uygun fiyat veren tesislerle anlaşılması ve son olarak düzenlenen turların hedef kitleye...
Markanıza Yeni Bayiler Bulmak İçin Tavsiyeler
Bayilik veren firmalar arasında yer alıyor ve satış ağınızı arttırmak istiyorsanız markanızı en iyi şekilde teslim edecek ve kurum kültürünüze uygun hizmet sağlayacak bayilere ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle bayilik sisteminin tüm avantajlarından maksimum ölçüde yararlanmak için bayilik verme sürecinizi oldukça stratejik ve sistematik bir şekilde planlamalısınız. Yanlış kişilerle iş ortaklığı kurarsanız para kazansanız da orta ve uzun vadede markanıza zarar verebilir ve büyüme stratejinizi işlevsiz hale getirebilirsiniz. Zararlarınız sadece bunlarla da sınırlı kalmaz; yanlış bayilerle yola çıkarak kaynaklarınızı da zamanınızı da boşa harcama riskiyle karşılaşırsınız. Üstelik enerjinizi tüketir ve şirketinizin büyüme potansiyelini azaltırsınız. Bu yazımızın temel amacı da yanlış bayilere erişerek uğramanız muhtemel zararlarınızı azaltmaktır. Yazımızdaki önerileri hayata geçirerek siz de markanızı temsil etmek için en uygun bayi adaylarını bulabilir,...
İşletmenizin Bayiliklerini Vermek İçin 8 Tavsiye
Kendi markanızın bilinirliğini arttırmak, satış ağınızı genişletmek, satışlarınızı yükselterek daha çok para kazanmak istiyorsanız bayilik vererek hedeflerinize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Küçük bir işletmeniz varsa ve faaliyet gösterdiğiniz sektör işletmenizin yeni şubelerinin hızlı açılmasına müsaitse şubelerinizi kendiniz açmak yerine bayilik sisteminin sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bayilik iş modelini doğru bir şekilde kurguladığınızda işletmenizin hızlı ve güvenli bir şekilde büyümesini sağlayabilir, hem kazandırabilir hem de kazanabilirsiniz. Siz de bayilik veren firmalar arasında yer almayı düşünüyorsanız bayilik sistemine geçiş aşamasında önerilerimize uymanızı ve daha sağlam adımlar atmanızı öneriyoruz. 1. Organize Olun Bayilik vermek istiyorsanız ilk olarak işinizin nasıl işlediğini en ince ayrıntısına kadar düşünmelisiniz. Bayilik almak isteyen taraflar yatırım yapmak ve sürece dahil olmak için bayilik alacakları...
KOSGEB Desteği Alınabilecek 8 İş Fikri
Ülkemizde ekonomik hayatın gelişmesinde ve yeni girişimcilerin iş hayatına aktif olarak katılmasında büyük katkıları bulunan KOSGEB’in girişimcilere olan desteklerini son dönemlerde artırdığını biliyoruz. KOSGEB hibe ve kredi desteklerini, desteklemekte olduğu sektörlerde faaliyet gösteren ya da göstermekte olan girişimcilere sunmakla birlikte desteklenen sektörlerde de bir artış görülebiliyor.  KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin kurum tarafından düzenlenen eğitimleri başarı ile tamamlaması, sunduğu iş planının kurum tarafından onaylanması ve en önemlisi seçtiği sektörün KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında bulunması gerekiyor.  Tavuk Çiftliği Kurmak Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimciler KOSGEB’in verdiği hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanabiliyorlar. Son zamanların en çok ilgi gören iş fikirlerinden olan organik etlik tavuk yetiştiriciliği ile yumurta üreticiliği için gereken...
Düşük Yatırım Gerektiren Az Sermayeli İşler
Bir iş kurmak aslında fikirlerle değil fikirleri gerçekleştirebilmekle ilgilidir. Bir işe başlamak için genellikle maddi - manevi pek çok engelin aşılması gerektiği düşünülse de aslında ihtiyaç duyduğunuz zaman, sermaye ve aldığınız risk uygulamaya geçireceğiniz iş fikrine göre değişebilir. Düşük yatırım gerektiren az sermayeli işler ile iş hayatına adım atmak isteyenler kimi zaman başarısı kanıtlanmış iş fikirlerini denerken kimi zaman da yepyeni fikirlerle ortaya çıkabilir ve pazara yeni ürünler ya da hizmetler sunabilirler. Tabii ki öncelikle sağlam bir fikir bulmanız, pazarlama faaliyetlerine yoğunluk vermeniz ve mükemmel seviyede müşteri hizmetleri sunmanız başarılı olmanızda büyük rol oynayacak etkenlerdendir. Bu yazımızda sizlere düşük yatırım gerektiren ve az sermaye ile başlayabileceğiniz bazı iş fikirlerinden bahsetmek istiyoruz. Dropshipping Yapmak Dropshipping, üçüncü taraf bir tedarikçinin sizin adınıza...
Acente Nedir? Acente Ne İş Yapar?
Acente Nedir? Bir kurum ya da kuruluşun yaptığı işi veya verdiği hizmetleri belirli bir gelir karşılığında gerçekleştiren kimse “acente” veya “acenta” olarak adlandırılır. Acenta ve acente tarafından temsil edilen kuruluşlar arasında hukukun tanıdığı haklar dahilinde ücret ve gider ilişkisi kurulur. 6102 sayılı yasa ile Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlenen acente sözleşmeleri 102. Maddede net bir şekilde tanımlanmıştır. İlgili kanunun ilgili maddesinden yola çıkarak acenteler ile ilgili şu çıkarımlar yapılabilir: Acenteler işletmenin çalışanı gibi bir bağlılık içerisinde olmazlar ancak bir sözleşmeye dayanarak yine o şirkete bağlı olarak faaliyet gösterirler. Acenteler bağlı oldukları şirket için belirli yer veya bölgede işletmeyi ilgilendiren sözleşmelere aracılık ederler. Acenteler faaliyetlerine ticari işletme adına yapmayı meslek edinirler. Acenteler bağlı oldukları kurum veya kuruluşun menfaatlerini düşünürler, onlara bilgi...
Ev Yemekleri Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Sermaye
İş kurmanın en zor tarafı nedir sizce? Dükkan açmanın maliyeti mi yoksa iş fikri bulabilmek mi? Bu soruya verilen yanıtlar inanın değişiyor. Bazı girişimciler için yatırım maliyeti sorun olurken iş fikri bulmak sürecin en kolay kısmını oluşturuyor, bazıları için sermaye değil iş fikri bulmak dert oluyor. Ancak yeterince odaklanıldığında her iki problemin de üstesinden gelinebiliyor. Özellikle gıda sektöründe yatırım yapmak isteyenler için hem sermaye bulmak hem de iş fikirleri arasından seçim yapmak kolaylaşıyor. Günümüzde ev hanımları başta olmak üzere yemek yapan ve yaptığı yemeklerin lezzetine güvenen birçok kişi ev yemekleri yeri açarak yeni bir hayata adım atmak istiyor. İş göreceli olarak basit ve kârlı olduğundan da “ev yemekleri dükkanı nasıl açılır?” sorusu önemini arttırıyor. Ev Yemekleri Dükkanı Nasıl Açılır? Ev yemekleri dükkanı açmadan önce yapılması gerekenler iş kurmak isteyenlerin...
En Kârlı İş Fikirlerinden Biri: At Yetiştiriciliği
Günümüzde çok fazla insan tarafından tercih edilmemekle birlikte aslında at yetiştiriciliği yapmanın, kârlılığı son derece yüksek işler arasında yer aldığı biliniyor. At yetiştiriciliği yapmak için büyük bir yatırıma ihtiyaç duyulsa da gelirinin ve kârlılığının yüksek olması sayesinde bu işten elde edilen geri dönüş, yatırımcıların yatırım maliyetlerinin kat kat fazlasını kazanmasını sağlayabiliyor. Ülkemizde at yetiştiriciliğinin son dönemde yaygınlaştığı ve atalarımızdan miras kalan at biniciliğinin en gözde hobiler arasında yer almaya başladığı fark ediliyor. At biniciliği ile ilgilenen pek çok kişi bu faaliyetleri için artık şehirlere yakın yerlerde kurulan tesislere gitmeyi tercih ediyor. Özellikle İstanbul ve çevresinde bu alanda faaliyet gösteren tesisler büyük ilgi ile karşı karşıya kalıyorlar. At yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin at çiftliklerini kurmadan önce detaylı bir araştırma ve bir iş planı yapmaları öneriliyor....
Sermayesiz İş Fikirleri
Başka bir şirkette saatler boyu çalışmaya mecbur olmak artık eskilerde kaldı! Girişimcilik ekosisteminin gelişmesi ve sermayesiz iş fikirleri sayısındaki artış kendi işini kurmak isteyenlerin hareket kabiliyetini arttırdı. Gerek ek iş fikirlerinin sunduğu karlılık gerek internet üzerinden iş yapabilme kolaylığı sermayesiz iş fikirleri arayanların da soru işaretlerini azalttı.  Sermayesiz iş fikirleri oldukça geniş bir içeriğe sahiptir. Geleneksel iş fikirlerini bağımsız olarak faaliyete geçirmeniz de internet üzerinden uzman olduğunuz konularda faaliyet göstermeniz de ücretsiz bayilik veren firmalar ile ortaklık kurmanız da mümkündür. Seçenekleriniz çok olduğu için kafanızı karıştırmadan iş fikri seçerken isteklerinize, beklentilerinize, işiniz için ne kadar zaman ayırmak istediğinize ve ne kadar para kazanmayı hedeflediğinize göre karar vermenizi öneriyoruz. O kadar iş fikri arasından seçim yapmak zor olsa da önemli olanın size en uygun sermayesiz iş...
Küçük İşletmelere Pazarlama İpuçları
Diğer küçük işletmeler arasından sıyrılmak için en mantıklı hamle pazarlama kampanyalarının başarısının arttırılmasıdır. Hedef kitleye yönelik dizayn edilen pazarlama kampanyaları ile işletmeler yerel ve hatta ulusal bazda başarılarını arttırabilirler, satışlarını çoğaltıp giderek artan bir gelire sahip olabilirler. Pazarlama Satışın En Yakın Arkadaşıdır Küçük işletmeler sosyal medyayı efektif olarak kullanmalıdır, fakat hangi sosyal medya platformlarında faaliyet gösterileceği dikkatle belirlenmelidir. Son yıllarda LinkedIn küçük işletme sahiplerinin hem kendi hem de firmalarının bilinirliklerinin arttırılması adına büyük bir fırsat barındırır. Pazarlama çalışmaları ile yeni müşteri kazanımı hedeflenebilir, yine de mevcut müşteriler unutulmamalıdır. Pazarlama sürecinde küçük işletmeler referanslarının gücünden yararlanabilirler. Doğru kaynaklardan istenen referanslar sayesinde satış potansiyeli arttırılabilir. Pazarlama kampanyaları...
Franchise Nedir?
Franchise bir hizmetin ya da markanın, isim hakkının kullanılması için yapılan anlaşma kapsamında markasının iş yapma prensiplerinden tedarikçilerine kadar tüm iş modelini belli bir bedel karşılığı kullandırmasına dayanıyor. Temelde bir ürünün ya da hizmetin dağıtılması yöntemlerinden biri olan franchise sisteminde iki unsur yer alıyor. Ürün ya da hizmetin dağıtımını bağımsız bir iş ve işletme olarak gerçekleştiren bunun karşılığında ise franchise verene belirlenmiş bir bedel ödemesi yapan tarafa Franchisee; ürünün ya da hizmetin dağıtım, işletme ya da satış hakkını belirlenmiş bir ücret ödemesi karşılığı franchise alana veren tarafa ise Franchisor, iki taraf arasında yapılan anlaşmaya ise Franchising Sözleşmesi (Franchise Sözleşmesi) ismi veriliyor. Franchise sisteminin ülkemizde hızla yaygınlaşması sonucu “franchise nedir ekşi”, “franchise noktası ne demek”, “franchise okul ne demek”, “franchise ne demek nba”, “franchising...