Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmalı Mısınız?

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:27

Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmalı Mısınız?
Enes Öksüz admin

Dijital pazarlamanın önem kazanması ve internetin şirketler için en önemli reklam mecralarından biri haline gelmesi girişimciler için türlü fırsatlar yaratıyor. Kimileri web tasarımı yapıyor, kimileri yaratıcı tanıtım videoları çekiyor, kimileri ise sosyal medya danışmanlığı yaparak şirketlerin sosyal medyadaki varlıklarını güçlendirmeye çalışıyor. 

Sosyal medya pazarlamasının dinamik bir sektör olması, diğer bir deyişle sosyal medya pazarlama stratejilerinin sürekli değişip gelişmesi, bu alanda faaliyet gösteren girişimcilere de sürdürülebilir büyüme imkanı sunuyor.

Şirketler potansiyel müşterilerine ulaşmak, marka imajlarını güçlendirmek ve sonucunda da satışlarını arttırmak için her geçen gün sosyal medya faaliyetlerine daha çok özen göstermeye başlıyorlar. Bazı şirketler bünyelerinde çalışan personellere sosyal medya danışmanlığı görev tanımlaması yaparken, bazı firmalar bu hizmeti diğer şirketlerle çalışarak almayı tercih ediyorlar. Başarılı sosyal medya deneyimi yaşatmayı başaran sosyal medya danışmanlığı şirketleri ise gittikçe daha çok kâr ediyor. 

Siz de ticari faaliyetlerinize sosyal medya danışmanlığını yaparak başlamak istiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda ticari faaliyetlerinize başlamadan önce bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız. Birlikte sosyal medya danışmanlığının avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz. 

Sosyal Medya Danışmanlığının Avantajları

  • Sosyal medyanın şirketler için sonsuz fırsatlar sunması, bu sektörde faaliyet gösteren girişimcilere  de birçok avantaj sağlıyor. Neredeyse adım attığınız her ortamda, potansiyel bir müşteriyle iletişime geçebilmeniz mümkün; potansiyel müşterilerinizin fazla olması ise çok ama çok önemli bir avantaj!
  • Sosyal medya danışmanlığı yapabilmek için ciddi bir sermayeye ihtiyaç duymazsınız. Bilgisayarınız, akıllı cep telefonunuz ve sürekli güncel tuttuğunuz sosyal medya stratejileriyle bu mesleği başarıyla yapabilirsiniz. 
  • Sosyal medya danışmanlığı yapmak için illa ki bir ofisiniz olmasına gerek yok. Az önce dediğimiz gibi, bilgisayarınız ve akıllı cep telefonunuz olduğu sürece evinizden ya da istediğiniz herhangi bir yerden bu işi kolaylıkla yürütebilirsiniz. 
  • Popüler sosyal medya platformlarında müşterilerinizin reklamını yaratıcılığınızı da kullanarak yapabilirsiniz. Tüm platformlar amacınıza bir adım daha yaklaşmanızı sağlar ve doğru hamleler yaparsanız başarısız olma ihtimaliniz azdır. 
  • Bir kere bir müşteriyle anlaştığınız zaman, onların günlük sosyal medya paylaşım süreçlerini takip ederek, bu süreçleri üstlenerek onları sürekli müşterileriniz haline getirebilirsiniz. 

Sosyal Medya Danışmanlığının Dezavantajları 

  • Sosyal medya her ne kadar şirketler için pozitif sonuçlar sağlasa da maalesef bazı şirket yetkilileri sosyal medyada var olmanın avantajlarını bilmiyor. Gerek ilgilerinin olmaması, gerek ihtiyaç duymadıklarına inanmaları, gerekse bu platformların doğasına güvensizlikleri onları sosyal medya yatırımlarından uzak tutuyor. Sosyal medya danışmanlığı yapmayı düşünüyorsanız satış süreçlerinize şirket yetkililerinin eğitimlerini de eklemeniz gerekebilir, hazırlıklı olun. 
  • Sosyal medyada başarı sağlayacak tekniklere hakim olduğunuzu düşünebilirsiniz, fakat bu tekniklerin sürekli değişmesi kendinizi sürekli yenilemenizi gerektirecektir. Bir müşteriye uyguladığınız strateji diğerinde sonuç vermeyebilir. Bunun temel nedeni sosyal medyanın dinamizmidir. Bu değişime ayak uyduramazsanız; başarılı olamazsınız. 
  • Sosyal medya danışmanlığı düşünüldüğünden daha kapsamlı ve daha çok zaman alan bir iştir. Sosyal medya danışmanlığı yapacağınız şirketi, şirketin faaliyet gösterdiği sektörü, sektördeki rakiplerini, rakiplerinin sosyal medya stratejilerini incelemeniz ve analiz etmeniz gerekir. Körü körüne yaptığınız bir çalışma faydalı olmayacaktır. 
  • Sosyal medya danışmanlığı sunduğu sayısız fırsatlar yanı sıra, doğası gereği oldukça özverili bir çalışma ister. Bu alanda ilerlemek ve kazanç sağlamak istiyorsanız internetle çok içli dışlı olmanız, aynı zamanda az da olsa pazarlama stratejilerinden anlamanız gerekir. Bu artılar size zaman kazandıracaktır. Aksi halde çok daha fazla çalışmanız ve emek harcamanız kaçınılmaz olacaktır. 
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler