Doğru Zamanlarda Twitter Kullanarak Sesinizi Duyurabilir

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 07:11

Sosyal medya ve internet popüler hale geldikçe, işletmeler için o derece önemli hale geliyor. Daha önce ölçülemeyen istatistiklerin ölçülebilmesi şirketlerin daha etkili iletişim yolları bulabilmesini sağlıyor.

Doğru Zamanlarda Twitter Kullanarak Sesinizi Duyurabilir
Enes Öksüz admin

Twitter aylık aktif 300 milyon kullanıcıya sahip ve günde 500.000.000.000 tweetin atıldığı, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesi. Peki bu beş yüz milyar günlük tweetin arasına girip bir başarı sağlamak mümkün mü? Kısa cevap evet mümkündür. Başarılı girişimciler Twitter’ın trafiği arttırma, marka bilinirliğini oluşturma ve satışları arttıma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Bu kadar çok tweetin arasından sesinizi duyurmak için ne zaman seslendiğiniz de önemlidir.

Twitter’da Zamanlama

Twitter, üçüncü parti araçlar ile en çok takip ve analiz edilen sosyal medya platformudur. Küresel boyuttaki şirketler Twitter üzerinden 7 gün 24 saat paylaşımda bulunmaktadır. Ancak küçük ölçekli işletmelerin böyle bir imkanı olmadığı için en uygun zamanı bulmak zorundadırlar. Twitter’da linklere en çok tıklanan zamanlar pazartesi ve perşembe günleri saat 13 ile 15 arasındadır. Bu saatlarde işletmenizin Twitter hesabından internet sitenize yönlendiren bir link paylaştığınızda daha fazla verim elde edebilirsiniz. Böyle bir paylaşım için en kötü zaman ise haftasonu akşamları 18:00’den sonrasıdır. Bu saatlerde en düşük etkileşim, tıklama ve retweet istatistikleri elde edilmektedir. Ayrıca fotoğraf eklenen tweetler, eklenmeyen tweetlere göre %36 daha fazla tıklama almaktadır. İnternet sitesi ziyaretlerini %31, retweet sayısını %41, favorilere ekleme sayısını %48 artmaktadır. Bu da tweetlerde paylaşılan görsellerin gücünü göstermektedir.

Spesifik Zamanlar

Attığınız tweetlerin çalışanlar tarafından görülmesini istiyorsanız öğle yemeği saatlerinde atabilirsiniz. Sabah mesai başlangıcından beri çalışan kişiler öğle yemeği saatinde neler olduğunu öürenmek için Twitter’a girmektedir. Ancak cuma günleri için bu durum geçerli değildir. Çalışanların birçoğu cuma gününden itibaren haftasonu moduna girmektedir. Ayrıca bütün haftanın getirdiği yorgunluğunda böyle bir etkisi bulunmaktadır. Sabah erken tweet atmak da işe yaramaktadır. İnsanlar henüz çalışmaya başlamadan önce sosyal medya platformunu huzlu bir şekilde kontrol etmektedirler.

Toplu Taşıma Saatleri

Twitter, toplu taşımada okulda ya da ofis ortamında olduğundan çok daha popüler. 9’dan 5’e kadar çalışanlar genellikle iş yerinden eve dönerken toplu taşıma araçlarında mobil cihazlarıyla ve özellikle sosyal medya hesaplarıyla ilgileniyorlar. Toplu taşıma kullanan kişiler günün yaklaşık 2-3 saatini bu arçalarda geçirmektedir. Bu insanlar için Twitter önemli bir haber alma platformu olarak kabul edilmektedir.

Genel Kullanım

Twitter’ın genel kullanım profili yaklaşık üstteki gibidir. Ancak bir de sizin hitap ettiğiniz hedef kitlenizin kullanım alışkanlığı vardır. Kendi istatiklerinizi bakarak en çok etkileşime girilen günleri ve saatleri görebilirsiniz. Bu durum sadece Twitter için de geçerli değil. Facebook, Instagram ya da LinkedIn gibi sosyal medya platformları için de benzer kurallar geçerlidir. Kendi istatiğinizi çıkarmak mevcut topluluğunuzu elinizde tutmanızı sağlarken genel istatistikleri kullanmak yeni kişilere ulaşmanızı daha kolay hale getirecektir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler