Hizmet satmakla ürün satmak arasında çok temel farklılıklar olduğunu bilerek iş kurmak girişimcilere her zaman doğru bir bakış açısı sunuyor. Ürün satışı yapmak hizmet satışına göre çok daha riskli gözükse de aslında oldukça daha karlı olabilir. Hizmet anlık sunulan bir değer olduğundan dolayı piyasa dalgalanmalarından her zaman etkilenir. Ürün satışı ise piyasa dalgalansa bile hizmet satışı kadar yoğun etkilenen bir iş değildir. Aradaki farkı bilmek, avantajları ve dezavantajları doğru bir şekilde listelemek iş kurma sürecinde yol göstericiniz olabilir. Eğer ürün odaklı bir iş yapmayı düşünüyorsanız değeri uzun vadede artacak ürünlere yatırım yapma konusunda daha cesur davranabilirsiniz. 

Piyasa Etkisini Değerlendirin 

Piyasa dalgalanmaları herkesi ve her sektörü az ya da çok etkileyebilir. Bu dalgalanmalardan az etkilenen işletmeler olduğu gibi doğrudan etkilenenler de vardır. Menüsü ile her zaman dikkat çeken, kaliteli bir restoran alanında ne kadar başarılı olursa olsun piyasalardaki olumsuzluktan hem artan maliyetler hem de kemer sıkma politikaları nedeniyle etkilenebilir. Bu tür bir etki uzun vadeli değildir. İnsanlar piyasalardaki dalgalanmalara alıştıkları anda eski alışkanlıklarına yavaş yavaş geri dönmeye başlar. Ancak kısa süreli de olsa bu tür dalgalanmalardan etkilenmeye sektörler bulunmaktadır. 

Sektörel Dinamikleri İnceleyin

Üretim odaklı sektörler hizmet sunan sektörlere göre piyasa dalgalanmalarından daha az etkilenirler. Ancak bu sektörleri de etkilenme durumlarına göre kendi aralarında ayırmak mümkündür. Küçük çaplı üretim yapılan bir sanayiyi göz önünde bulundurduğunuz zaman bu ekosistemde yer alan bir büyük üreticinin piyasadan etkilenmesi pek çok küçük ya da orta ölçekli firmayı etkileyebilir. Bu noktadan bakıldığından inşaat, otomotiv, maden, tersane gibi büyük ölçekli sektörleri göz önünde bulundurduğunuz zaman bu alanlara hizmet veren küçük ya da orta ölçekli üreticilerin uzun vadede kazanmasının oldukça kolay olduğunu görebilirsiniz. 

Vazgeçilmez Ürünler ve Riskleri

İnsanların ya da şirketlerin vazgeçemediği belirli ürün ve hizmetler vardır. İnşaat üzerinden örneklendirmek gerekirse her insan ya da firma bir yaşam ya da çalışma alanına ihtiyaç duyar. Artan nüfus ile birlikte inşaatlara olan talep her geçen gün artmaktadır. Durgunlaşan bir piyasada ilk etapta sektörler durgunluk yaşasa da devam eden süreçte piyasaların yeniden canlanması ve bu canlılığın fiyatlara talep artışı ile birlikte yansımasıyla birlikte elinde inşaat malzemesi satıcıları mevcut ürünlerinden çok daha yüksek kar elde ederler. 

Bu noktada unutulmaması gereken kısa sürede kar beklenen karı getirecek ürünlerle uzun vadede daha karlı olabilecek ürünleri iyi ayırt edebilmektir. Örnek üzerinden ilerlemek gerekirse inşaat sektörüne olan yoğun talep tek kriter değildir. Gıda sektörü de her zaman pek çok sektörden daha çok talep görüyor olsa da bu sektörde ürün satışı yapmanın depolama, saklama ve son kullanma tarihi gibi unsurlar üzerinden şekillenmesi karlılığın uzun vadeye yayılmasını engeller. Bu nedenle talebi yoğun her sektörün aynı etkiyi yaratacağını düşünmek yerine ürünlerle ilgili detaylı incelemeler yapmanız faydalı olur.
İnşaat sektörü gibi bir sektöre girmeyi düşündüğünüz zaman bu sektörde elde edeceğiniz avantajlara odaklanmak yerine uzun vadeli planlamalarda olması gerekeni yapın. Yani risklerinizi de bir kenara not etmeyi unutmayın. Uzun vadede mevcut ürünlerinizden çok daha fazla kar etmenizi sağlayacak sektörlerde durgunluk dönemlerini kaldırabilecek güçte olmanız gerekir. Bu nedenle piyasa dalgalanmalarını ve ekonomik durgunlukları göğüsleyebilecek bir iş planı ile altın değerli ama sizi biraz bekletebilecek ürünlerin yer aldığı sektörlere yönelebilirsiniz. 

Bir önceki haberimize göz atarak,  İşletme Sahiplerinin SEO Hakkında Bilmesi Gerekenler başlıklı yazımız ile dijital pazarlamanın en önemli kalemlerinden biri olan seo hakkında abilgi alabilirsiniz.