Dürüstlük İş Hayatında da Fark Yaratır

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:02

Sosyal hayatınızda ya da iş ortamınızda en çok sevdiğiniz kişileri gözlemleyin; muhtemelen hepsinin asil bir dürüstlüğe sahip olduğunu fark edersiniz.

Dürüstlük İş Hayatında da Fark Yaratır
Enes Öksüz admin

“Özel hayatınızda ya da iş ortamınızda en çok sevdiğiniz, fikirlerine saygı duyduğunuz ve duruşuyla fark yarattığını düşündüğünüz kişilerin ortak özelliği nedir?” diye sorsak, muhtemelen çoğunuz “dürüstlük” dersiniz. Fakat iş ortamındaki dürüstlük kavramının kriterlerinin günlük hayattaki dürüstlük algısından daha farklı olduğunu da bilirsiniz. Günlük hayatta tanıdıklarınızın seçimlerini açıkça eleştirebilir ve fikirlerinizi aklınıza estiği gibi dile getirebilirsiniz. Bu sizin açınızdan dürüst bir yaklaşım olarak düşünülebilir fakat iş ortamında fark yaratan dürüstlük davranışlarının özellikleri biraz daha farklıdır. 

 

Dürüstlük; şeffaflık ve duygusal empati içerir. Dürüstlüğün bu üst mertebesine erişen kişiler çevreleri tarafından hem çok sevilirler, hem de hak ettikleri saygıyı görürler. Çoğu zaman tutarlı bir şekilde dürüst olabilmek insan üstü bir yetenek olarak dahi algılanabilir. Bu yeteneklerini kalıcı hale getirmeyi başaran kişiler iş hayatlarında da başarı basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanabilirler. 

Dürüst Çalışanların 5 Ortak Özelliği

İş hayatında dürüstlüğün size katacakları

Dürüst ve adil çalışanlardan oluşan bir iş ortamını hayal edin; herkesin fikirlerini açıkça ifade ettiği, birbirlerinin fikirlerini seviyeli bir şekilde eleştirebildiği ve karşılıklı hoşgörünün hakim olduğu diyalogların varlığını düşünün. Bu ortamda yapılan işlerin verimli olması şaşırtıcı olmayacaktır, değil mi? Yakalanan sinerji firmaların başarıları için oldukça belirleyici öneme sahip olacaktır. “Dürüst çalışanların sahip olduğu ortak özellikler nedir?” derseniz, işte 5 ortak özellik…

Dürüst Kişiler, Saygı Gösterirler

Kendisine ve çevresine dürüst davranmayı başaran kişiler, çevreleri tarafından saygı görürler. Aldıkları kararlara, takındıkları tutumlara ön yargılı yaklaşılmaz; değerlerine sahip çıktıkları düşünüldüğü için davranışları acımasızca eleştirilmez. Çünkü çevresindeki kişiler, dürüst olduklarını düşündükleri iş arkadaşlarından benzer tavırlara alışmışlardır. Onlardan bir eleştiri gelirse, o kişinin söyledikleri, davranışları hep stabil bir çizgide ilerler. 

Önerilen İçerik: İşletmelerde Ekip Ruhu

Uyum İçerisinde Yaşar ve Çalışırlar

Tam anlamıyla dürüst olduğunuzda, doğru olduğunu düşündüğünüz ya da doğru olduğuna inandığınız şeyi yapmakta tereddüt etmezsiniz. Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı, neye inandığınızı tutarlı bir şekilde dışa vurur ve kendinizle ilgili açık kapı bırakmazsınız. Zaman zaman kendinizi sorguladığınız ve bildiğinizden şaştığınıza dair bir hisse kapılırsanız kısa zamanda alıştığınız uyuma geri dönersiniz. 

Uyuşmazlıkları Kısa Sürede Sonlandırırlar

Kendinize ve çevrenizdekilere dürüst olursanız; güçlenirsiniz, kendinize güveniniz artar ve çevrenizde meydana gelen anlaşmazlıklara kesin bir şekilde müdahale edebilirsiniz; çünkü bilirsiniz ki sözleriniz saygı görür ve müdahaleleriniz ciddiye alınır. Küçük tartışmaları anında sonlandırarak daha büyük problemlere dönüşme ihtimallerini ortadan kaldırabilirsiniz. Gerekirse sorunun üstesinden gelebilmek adına tarafları karşılaştırabilir ve objektif çıkarımlarınızla anlaşmazlık süreçlerini kolaylıkla çözebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: İş Ortaklarınızla Aranızdaki Problemleri Çözebilirsiniz

Her Zaman Doğru Şeyi Yaparlar

Bu özelliğin fazla iddialı olduğunun farkındayız, ancak gerçekten dürüst olan kişiler çevre baskısından, kişisel çıkarlardan soyutlanabilirler ve bu nedenle en doğru kararları verebilme yetenekleri ile ön plana çıkarlar. Hayatlarının kontrolünü ellerine alırlar ve doğru olduğunu düşündükleri şeyleri yaptıklarında sonuçlarını da göze alırlar. Karar alma sürecinde başka kişilerin fikirlerinden, ikna çabalarından etkilenmezler bu nedenle fikirleri manipülasyonla değiştirilemez. 

Olmadıkları Bir Kişi Gibi Davranmazlar

En çok sevilen iş arkadaşları zihin oyunları oynamayanlardır. Kendilerini olmadıkları bir kişi gibi lanse etmeyen bu dürüst kişilerin zihinleri ve dilleri arasındaki mesafe çok kısadır. Düşündüklerini dile getirmekten çekinmezler, fikirlerinin sonuçlarını üstlenirler ve ne oldukları bariz bir şekilde ortadadır. Dürüst kişiler sürprizsizdir, öngörülebilirler, evrensel doğrulara yakın olup dürüst olduklarını ifade etme gereği duymazlar. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler