İş Ortaklarınızla Aranızdaki Problemleri Çözebilirsiniz

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:05

İş ortakları arasında yaşanan birçok problem var. “Hangi problem nasıl çözülmeli?”, “İş ortakları arasındaki sorunları önlemek için hangi önlemler alınmalı?” sorularının yanıtları sizleri bekliyor. 

İş Ortaklarınızla Aranızdaki Problemleri Çözebilirsiniz
Enes Öksüz admin

Kimi zaman en büyük hayaliniz en iyi arkadaşınızla, en sevdiklerinizle ya da en güvendiğiniz kişilerle ortak bir iş kurmak olur. Bu hayallerini gerçekleştirenler için; yeni ve zorlu mücadelelerin başladığı bir dönemin kapıları aralanmıştır. Yeni bir işe başladığınızda heyecanlı zamanlar yaşarsınız, küçük başarıları en büyük zaferleri kıskandıracak şekilde kutlarsınız. Ortağınızla ilişkiniz iyiyse, sizden mutlusu olmaz. Ancak işler her zaman umulduğu gibi gitmemektedir. 

Önerilen İçerik: Arkadaşla İş Kurmanın 5 Kuralı

Ortaklar arasındaki anlaşmazlıklar, harcanan eforların farklı olması gibi faktörler büyük bir hevesle başlattığınız ortaklığı zedeleyebilir. Aslına bakarsanız anlaşmazlıkların çıkması oldukça doğaldır; önemli olan bu sorunları işletmenizin zarar görmesine fırsat vermeden en verimli şekilde düzeltebilmektir. Bu yazımızda ortakların en çok tartıştığı konuları ve bu sorunların nasıl çözülebileceği hakkında önemli önerilerde bulunacağız. 

Finansal Anlaşmazlıklar

Çoğu evli çift gibi, iş ortakları da para söz konusu olduğunda anlaşmazlık yaşarlar. Ortaklardan biri finansal konulardan sorumluysa yaptığı harcamalar diğer ortağı rahatsız edebilir. Çoğu ortaklıkta bir kişi finansal işlerden diğeri operasyonel süreçten sorumlu olur; fakat işler faaliyete geçtiğinde bu ayrım bulanıklaşabilir. Bu sorunun en kolay çözümü finansal konulardan sorumlu olan kişinin yaptığı harcamalarla ilgili diğer ortağı bilgilendirmesidir. Onayını alarak, yapılacak harcamalar hakkında bilgi vererek ortağının fikrini almaya çalışması karşılıklı güven duygusunu da arttıracaktır. Ancak bu hususların henüz ortaklık fikir aşamasındayken konuşulması çok daha faydalıdır. Başlangıçta iş planı, iş bölümü ya da hedefler konuşulursa sonrasında sorun çıkma ihtimali azalacaktır. 

Operasyonel Anlaşmazlıklar

Operasyonel süreçlerde anlaşmazlık çıkması gibi sorunlar ortaklığın doğal unsurlarından biri haline gelmiştir. Ortaklar şirket için tüm kararları birlikte almaya karar vermiş olsalar da anlaşmazlıklar olması normaldir. Önemli olan bu sorunların üstesinden gelebilmektedir. Gerektiği zaman görev tanımlarının güncellenmesi ve karşılıklı fikir alışverişlerinin arttırılması atılabilecek en doğru adımlardır. Ancak şirket hisseleri arasında bir farklılık varsa ya da anlaşmazlıklar giderilemeyecek boyutlara geldiyse ilgili mahkemelere başvurulması doğru bir seçim olacaktır. 

Fikri Mülkiyet Anlaşmazlıkları

Sizin bir fikriniz var fakat işletme açabilmeniz için ortak bulmanız gerekli. Peki, fikrinizi nasıl güvence altına alacaksınız? Bu gibi bir durumda fikri bulan siz olduğunuz için; elbette fikrin niteliği de önemli, fikrinizi güvence altına alabilirsiniz. Fikri mülkiyetin belgelenmesi ileriki dönemde çıkabilecek sorunları en başından engelleyecektir. Muadil bir durum içerisindeyseniz avukatlarınızla görüşerek atılması gereken doğru adımları henüz ortaklık netleşmemişken öğrenmenizi öneriyoruz. 

Anlaşmazlıklar Oluşmadan Tedbir Alın

Ortaklı bir işe başlayacaksanız, sürecin ileri safhalarında ciddi problemlerle karşılaşmamak için ortak olarak kimi ya da kimleri seçtiğinize dikkat etmelisiniz. Ortağınızın güvenilir bir kişi olduğundan emin olmalısınız. Geçmişini araştırmalısınız; hakkında açılan dava ya da davalar var mı, asli sicil kaydı temiz mi gibi soruların yanıtları size seçim yaparken önemli ipuçları verecektir.

Faaliyet gösteren bir işletmeye ortak olmayı planlıyorsanız, firmadan muhasebe kayıtlarını istemelisiniz. Bu isteğiniz bazı işletmelerde şüpheyle karşılanabilir ancak hayatınızı etkileyecek bu kararı verebilmek için erişebileceğiniz tüm bilgilere erişmeyi istemek sonuna kadar hakkınızdır. Kayıtlar dışında şirketin mevcut çalışanlarıyla görüşmeyi ve şirketin işleyişi hakkında detaylı bilgi almayı ihmal etmemelisiniz. Ortaklıklar ciddi sonuçlar doğurabilen önemli birlikteliklerdir. Bu nedenle en başından; henüz ortaklık kurulmamışken ne kadar doğru bilgiye erişirseniz, kendinizi sorunlu bir iş ilişkisinden korumuş olursunuz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler