İşletmelerde Ekip Ruhu

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:21

Bir işletmenin en temelinde sermaye değil çalışanları yer alır. Bu nedenle doğru kişileri bulmak ve uygun şekilde bir araya getirmek yani ekip ruhu oluşturmak işletmelerin temelini oluşturur.

 İşletmelerde Ekip Ruhu
Enes Öksüz admin

Günümüzde işletmenin en temel sorunları arasında doğru iş gücünü bulmak yer alıyor. Bu sorun kısa ve uzun vadede farklılaşarak işletmelere zarar verebiliyor. En temel kadrolar için doğru bir ekip kurmak, bu ekibi doğru bir şekilde yönetmek ve sonrasında kemikleşen kadroda yaşanan sorunları giderememek en çok karşılaşılan durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Ekip ruhu yaratmak, korumak ve eskimesini engellemek için yöneticiler her daim çaba göstermesi gerekiyor. 

Ekip Kurun

İşletmenizi kurarken ihtiyacınız olan iş gücünü belirleyin ve bu iş gücünü en iyi şekilde karşılayacak insanları işe alın. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kişilerin sadece kariyer olarak değil ruh olarak da size uygun olmasına özen göstermeniz. Kurumsal yapınıza ya da kimliğine uyum sağlayamayacak, ortak vizyon geliştiremeyeceğiniz kişiler ne kadar yetenekli olurlarsa olsunlar sizin ekibinizde yeterince faydalı olamazlar. Bu nedenle ekip kurarken çok yönlü düşünmeniz gerekir. Bir insanı sadece öz geçmişine bakarak işe alırsanız sonrasında uyum sağlayamamak size zaman kaybettirir. İş görüşmesi yaparken insanların hayallerini ve beklentilerini doğru analiz etmeli ve sizinle ne kadar uyumlu olduklarını görmeye çalışmalısınız. Ekibinizi kurarken gerçekten objektif davranmaya özen gösterdiğiniz zaman doğru bir ekip kurmak için adım atmış olursunuz. Çevrenizden gelen personel önerilerini değerlendirebilirsiniz ancak sadece tanıdığınız için işe aldığınız insanlarla doğru bir ekip kuramayabilirsiniz.

Ekip Ruhu Yaratın

Ekip ruhu olarak ifade edilen güç bir işletme için departmanların verimli çalışması açısından önem taşır. Ekip oluştururken departmanın ihtiyaçlarını çalışanlarınızla birlikte ortaya koymanız ekip ruhunun temellerini oluşturur. Birlikte çalışmak, takım olmak ve sorunlar karşısında birlikte durmak ekip ruhunun temelleri arasında yer alıyor. Birbiri ile çalışmaktan keyif alan, birbirlerinin eksik yönlerini tamamlayabilen bir ekip kurduğunuz zaman işletmeniz için doğru bir adım atmış olursunuz. Bunu yapmak için ekibinizi iyi tanımalı, ekipteki hiyerarşik dengeleri çok dikkatli bir şekilde kurmalısınız.  Ekip ruhu oluşturmak için doğru kişilere ve doğru pozisyonlara ihtiyacınız vardır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde doğru pozisyon verme noktasında sorunlar ortaya çıkabilir. Uzun süredir çalışanlar, yaşça büyük olanlar ya da şirketle duygusal bağ kurmuş kişiler doğrudan liderlik ruhu ile çalışmaya yakındır. Bunun ortaya çıkardığı en temel sorunlar arasında departmanların doğru ayrılmaması ya da bir kişinin birden fazla ekibe dahil olması gibi organizasyon şemasını zorlayıcı sorunlar yer alabilir. 

Birlikte Büyüyün 

İşletmeler doğru bir ekip kurdukları zaman bu ekiplerin yenilenmesinden endişe ederler. Bu haklı bir endişe olsa da aslında çoğu işletme için yersiz bir endişedir. Ekiplerin değişmesi ve yenilenmesi işletmeniz için büyük fayda sağlar. Uzun süre birlikte çalışan insanların bakış açıları bir noktadan sonra aynı olmaya başladığından dolayı ekiplerde taze kan ihtiyacı her zaman vardır. Taze kan arayışını sık sık yapmazsanız uzun bir süreden sonra ekibe gelen yeni kişinin yaşayacağı zorlukların artmasına ve veriminin azalmasına neden olursunuz. Kemikleşmiş bir kadro işletmeyi sahiplenen ancak yeni insanlara şans vermeyen, tek taraflı bakış açısı geliştirmiş bir kadro olacağından dolayı şirketinize zarar verir. İnsanların sizinle birlikte büyümesine, terfi almasına ve hatta iş değiştirmesine olanak sağlayacak esneklikleri yarattığınız zaman her zaman canlı ve geniş bakış açılı bir ekip ruhu oluşturabilirsiniz.

Bir önceki haberimiz  Kârlı İş Fikirleri Bulmak için Basit Yöntemler başlığı altında toplanmış ilham verici fikirlerden oluşuyor. Göz Atmanız tavsiyemizdir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler