Her Çalışanın Bilmesi Gereken Teknolojik Özellikler

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:03

Bilişim çağında bilgisayar bilmeden olmaz. Peki işletmeler tarafından tercih edilen minimum bilgisayar bilgisi nedir?

Her Çalışanın Bilmesi Gereken Teknolojik Özellikler
Enes Öksüz admin

Teknoloji okur yazarlığı için bilgisayar kurdu olmanız gerekmemektedir. Teknolojiyi verimli bir şekilde kullanmak için pozisyonları ne olurlsa olsun her çalışan belli başlı becerilere sahip olmalıdır. Bazı kimseler için bu özellikler son derece kolay sayılabilir ancak bazıları için de tam bir keşmekeş olarak görülmektedir. Bu beceriler sayeisinde üretkelinliği arttırmak ve güvenli çalışmak mümkün oluyor. Bilgisayardan ve teknolojiden korkmak yerine onlarla barışık olmak hem çalışana hem de işletmeye büyük yarar sağlar.

Arama Motorlarının Kullanımı

Herkes bir arama motorunu nasıl kullanacağını bilir. Ancak bu kullanım sadece Google’a kelimeler yazmaktan ibaret değildir. Google’ın etkili bir şekilde kullanımı daha kısa sürede daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlar. Aramalarınızda  tırnak işaretleri ve Boolean operatörleri kullanmak direkt olarak istediğiniz bilgiye erişmenizi sağlar. Sonuç olarak böyle etkili bir kullanım çok zaman kazandırabilir ve istenmeyen sonuçları daha karşınıza çıkmadan ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, yaptığınız aramanın sonucunda karşınıza gelen sonuçlardan hangilerinin doğru ve iyi hangilerinin yanlış ve kötü olduğunu daha tıklamadan bilmek veya tahmin etmek süreci önemli ölçüde etkileyecektir.

Bilgilerin Yedeklenmesi

Bilgisayarınızın ne zaman çökeceği, çalınacağı ya da başına başka bir durum geleceği belli olmaz.  Bu nedenle önemli dosyalarınızı, fotoğraflarınızı ve dokümanlarınızı sürekli olarak yedeklemek gerekmektedir. Bu şekilde veri kaybının önüne geçebilirsiniz. Yedekleme için en ideal olan yöntem buulut teknolojilerini kullanmaktadır. Dropbox ve Box gibi hizmetlerden yararlanarak verilerinizin hiçbir şekilde kaybolmamasını sağlayabilirsiniz. Daha eski yöntemler olarak kabul edilen harici depolama cihazları ya da NAS cihazları da bu işin uygundur ancak her ne kadar daha az da olsa onlarında çalınma ya da bozulma gibi riskleri mevcuttur.

Anti Virüs Kullanımı

Bilgisayarınızda yer alan bilgilerinizi korumanız için onu dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı da korumanız gerekmektedir. Giderek dijitalleşen, gizliliği ve verileri korumak giderek zor bir hal almaktadır. Bu nedenle herkesin kendinisi koruyabilmesi için bilgisayarına anti virüs programı kurması, güvenlik sağlıyor. Özellikle internetten alışveriş yaparken, ürünün alınacak olduğu sitesinin güvenilir ve adresinde yeşil renkli SSL şifrelemesinin olduğuna dikkat etmek gerekir. Bu yeşil kilit işareti sizin adresiniz, telefon numaranız, T.C kimlik numaranız ya da kredi kartı bilgileriniz gibi hassas bilgilerin şifrelendiği anlamına gelir. Bu sayede saldırganlar bilgileri ele geçirse dahi bilgileriniz şifreli olduğu için hassas bilgilerinizi göremezler.

Genel Bilgisayar Güvenliği

Bilgisayarınızı genel olarak daha güvenli hale getirmek için açılış ekranına şifre koymak ve önemli dosyaları şifrelemek son derece önemlidir. Bu şifrelerin büyük harf, küçük harf, özel karakter ve sayı içermesi şifrenin daha güçlü olmasını sağlar.

Önerilen İçerik: Küçük İşletmelerde Asla Kullanılmaması Gereken 7 Şifre

Ayrıca taşınabilir cihazları havalimanı, café ve alışveriş merkezi gibi halka açık yerlerde kablosuz ağlara bağlamak veya kısa süreliğine de olsa bilgisayarın başından ayrılmak çok önemli bir güvenlik açığı oluşturmak anlamına gelir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler