Markanıza Yeni Bayiler Bulmak İçin Tavsiyeler

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:16

Marka bilinirliğinizle birlikte satışlarınızı arttırmak için bayilik vermek istiyorsanız yeni ve markanızı en iyi şekilde temsil edecek bayiler bulmak için önemli tavsiyeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Markanıza Yeni Bayiler Bulmak İçin Tavsiyeler
Metehan Avcı user

Bayilik veren firmalar arasında yer alıyor ve satış ağınızı arttırmak istiyorsanız markanızı en iyi şekilde teslim edecek ve kurum kültürünüze uygun hizmet sağlayacak bayilere ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle bayilik sisteminin tüm avantajlarından maksimum ölçüde yararlanmak için bayilik verme sürecinizi oldukça stratejik ve sistematik bir şekilde planlamalısınız.

Yanlış kişilerle iş ortaklığı kurarsanız para kazansanız da orta ve uzun vadede markanıza zarar verebilir ve büyüme stratejinizi işlevsiz hale getirebilirsiniz. Zararlarınız sadece bunlarla da sınırlı kalmaz; yanlış bayilerle yola çıkarak kaynaklarınızı da zamanınızı da boşa harcama riskiyle karşılaşırsınız. Üstelik enerjinizi tüketir ve şirketinizin büyüme potansiyelini azaltırsınız.

Bu yazımızın temel amacı da yanlış bayilere erişerek uğramanız muhtemel zararlarınızı azaltmaktır. Yazımızdaki önerileri hayata geçirerek siz de markanızı temsil etmek için en uygun bayi adaylarını bulabilir, bayilerinizle birlikte markanızı büyütebilirsiniz.

1. Doğru Sektörel Etkinlikleri Seçin

İşletmenize bayi çekmek istiyorsanız bayilik veren firmalar ile bayilik almayı düşünenleri bir araya getiren fuarları ve etkinlikleri en doğru şekilde değerlendirmelisiniz. Bu kapsamda konferanslara katılımcı olarak da katılabilir, organizasyonların sponsorluğunu da üstlenebilir veya iş dünyasını etkileyen etkinliklerde adınızı duyurarak vizyonunuzu ortaya koyabilirsiniz.

Konferanslar, fuarlar ve diğer etkinlikler sizin için doğru bayilere ulaşmak için büyük bir fırsat olsa da her etkinlik aynı derecede faydalı olmayacaktır. Sektörler, katılımcılar, konuşmacılar, davetliler ve hatta organizasyonlara kimlerin nasıl katılabileceği gibi detaylara yoğunlaşmalısınız. Bu şekilde bayilik veren firmalar arasında ayrıcalıklı bir statüye yükselebilir, duyuru ilanlarında adınızın geçmesini sağlayabilir, markanızla ilgili farkındalığı arttırıp müşterilerinize karşı markanızı en iyi şekilde temsil edecek kalifiye bayilere ulaşma şansınızı yükseltebilirsiniz.

2. Şirket Kültürünüzü Güçlendirin

Bayilik alanlar için bayilik aldıkları firmanın sağlam bir şirket kültürüne, organizasyon yapısına ve know how denen bilgi birikimine sahip olmaları önemli bir faktördür. Güçlü bir sisteme ve alt yapıya sahip firmalar bu nedenle bayilik almak isteyenler tarafından daha çok tercih edilir. Girişimcilerin dahil olmak isteyeceği bir bayilik sistemi yaratmak için bayilik veren firmaların teknolojik olarak rakiplerini geride bırakacak hamleleri uygulaması ve bayilerine konforlu bir alan yaratması gerekir. Bayilerine sunduğu avantajları, destekleri ve imkanları vurgulayan, hazırladığı sunumlarla karşı tarafı etkilemeyi başaran firmalar ister istemez tercih sürecinde önceliklendirilir.

Şirket kültürü yaratmak için bayilik sistemini başarılı bir şekilde uygulamanın yanı sıra yönetim süreçlerinde de iyileşme yapılması, operasyonel olarak eksiklerin giderilmesi, bayilere bilgi aktarımı konusunda istekli olunması ve bayilerin şirketi benimseyecekleri ayrıcalıklara kavuşturulması önem taşır. Girişimcilere fayda sunan ve süreçleri başından sonuna sisteme bağlayan markalar sürdürülebilir bir kalkınma yaşar.

3. Bayilerinizi Marka Temsilcileriniz Olarak Konumlandırın

Mevcutta bayileri olan işletmelerin, başarılı bir organizasyon süreçleri varsa ve sundukları kârlılık tatmin ediciyse yeni bayi bulma süreçleri kolaylaşır. Bu noktada kendine güvenen firmalar hali hazırda bayilik verdikleri kişilerin referanslarına büyük ölçüde ihtiyaç duyarlar.

Bayilik alma sürecindeki girişimciler araştırma safhasında mevcut bayilerle görüşüp fikir elde etmeye çalışabileceği için tüm markaların öncelikle kendi bayilerini mutlu etmesi gerekir. Bayiler kendilerini markanın bir parçası olarak görürlerse, yaşadıkları sorunların çözümleri ile kısa sürede buluşurlarsa, marka ile farklı yollardan iletişim kurma olanaklarına sahip olurlarsa en büyük reklam kaynağı haline gelebilirler. Bu önemli ayrıntının bayilik ağını genişletmeye çalışan tüm marka sahipleri tarafından dikkate alınması gerekir.

4. Çevrimiçi Varlığınızı Güçlendirin

Kâr bırakan yatırımcılar yatırım yapmayı planladıkları markaları derinlemesine araştırırlar. Günümüzde online olarak birçok bilgiye erişilmesi bayilik veren firmalar için büyük bir fırsat olarak değerlendirilir. Ancak çevrimiçi varlığını güçlendiremeyenler için aynı fırsattan bahsetmek mümkün olmaz.

İnternetteki varlığını güçlendirmek amacıyla kurumsal bir web sitesine, iyi içeriklere, başarılı sosyal medya paylaşımlarına sahip olan; dijital ortamlardan gelen soru ve yorumlara anlık yanıt verip güven kazanan firmaların bayilik verme süreçlerinde yaşadığı zorluklar azaltılabiliyor. Bu noktada online varlığın sürekliliğinin sağlanması da markalara düzenli başvuru gelmesi adına göz ardı edilmesi zor bir avantaj sağlıyor.

Sonuç olarak bayilik vermek kapsamlı çalışmaların bir sonucu olarak değerlendirilmelidir. Yalnızca para kazanmak için yola çıkan firmalar boşa çaba harcayıp en çok kendileri zarar görebilirler. Bayilere ulaşmak kadar doğru bayi adaylarına erişebilmek bayilik sisteminin sorunsuz ve kârlı bir şekilde işlemesi adına önemlidir. Siz de markanızın bayiliklerini vermek ve temsilcilerinizle daha kazançlı ve prestijli günlere adım atmak istiyorsanız yazımızdaki önerilerimizi hayata geçirebilir, markanızı güçlendirip bayilik alanlar tarafından seçilen marka olmak yerine bayi başvurularını eleyen bir markaya dönüşebilirsiniz.

Kaynak Link: https://www.entrepreneur.com/article/241530

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler