Düşük Yatırım Gerektiren Az Sermayeli İşler

Son Güncellenme: Tue Mar 2024 01:45

Düşük yatırım gerektiren az sermayeli işler yeni girişimciler ve iş kurmak isteyen ancak yeterli sermayesi bulunmayan kişiler için harika bir başlangıç olabilir.

Düşük Yatırım Gerektiren Az Sermayeli İşler
Metehan Avcı user

Bir iş kurmak aslında fikirlerle değil fikirleri gerçekleştirebilmekle ilgilidir. Bir işe başlamak için genellikle maddi - manevi pek çok engelin aşılması gerektiği düşünülse de aslında ihtiyaç duyduğunuz zaman, sermaye ve aldığınız risk uygulamaya geçireceğiniz iş fikrine göre değişebilir.

Düşük yatırım gerektiren az sermayeli işler ile iş hayatına adım atmak isteyenler kimi zaman başarısı kanıtlanmış iş fikirlerini denerken kimi zaman da yepyeni fikirlerle ortaya çıkabilir ve pazara yeni ürünler ya da hizmetler sunabilirler. Tabii ki öncelikle sağlam bir fikir bulmanız, pazarlama faaliyetlerine yoğunluk vermeniz ve mükemmel seviyede müşteri hizmetleri sunmanız başarılı olmanızda büyük rol oynayacak etkenlerdendir. Bu yazımızda sizlere düşük yatırım gerektiren ve az sermaye ile başlayabileceğiniz bazı iş fikirlerinden bahsetmek istiyoruz.

Dropshipping Yapmak

Dropshipping, üçüncü taraf bir tedarikçinin sizin adınıza müşterileriniz için envanter depoladığı ve gönderdiği bir iş modelidir. Sizin yalnızca satış yapmanız ve siparişleri tedarikçinize iletmeniz yeterlidir. Belirli bir nişe odaklanan bir tema altında bir ya da daha fazla tedarikçinin ürünlerini kendi e-ticaret mağazanızda satışa sunabilirsiniz. Ya da bir ya da daha fazla tedarikçinin geniş yelpazedeki değişik ürünlerini satmayı tercih edebilirsiniz. Herhangi bir müşteriniz çevrimiçi mağazanız aracılığı ile sizden bir ürün satın aldığında, sipariş sizin yerinize tedarikçinize yönlendirilir. Ancak yine de kendi markanız altındaki pazarlama ve müşteri hizmetleri faaliyetleri sizin sorumluluğunuzdadır. Güven üzerine inşa edilmiş bir ilişki kurmayı başarabildiğiniz sürece birlikte çalışabileceğiniz yerel ya da uluslararası pek çok tedarikçi vardır. Ancak güvenilir olmayan bir tedarikçi ile çalışmanın doğrudan sizin markanızı kötü etkileyecek bir unsur olduğunu unutmayın.

Dropshipping düşük yatırım gerektiren az sermayeli ancak karlı bir iş fikri olmasının yanı sıra; girişimcilerin kendi orijinal ürünlerine yatırım yapmadan önce ürünün pazara uygunluğunu test etmelerinin de uygun bir yoludur.

Kahve Dükkanı Açmak

Kahve dükkanları son dönemin popüler işletmelerinden olmakla birlikte özellikle büyük kahve zincirlerinin bayilikleri oldukça büyük yatırım gerektirir. Eğer siz de bir kahve dükkanınız olsun istiyorsanız küçük bir işletme ile ve oldukça düşük maliyetler ile bu işe adım atabilirsiniz. Kahvenin yanı sıra kendinize özgü ürünlerle menünüzü çeşitlendirebilir, menünüzden dekorasyonuna kadar kendi tarzınızı yansıttığınız küçük bir kahve dükkanı açabilir kim bilir belki de bu konsepti tutturup ilerleyen zamanda bayilikler bile verebilirsiniz.

Ev Yemekleri Yapmak / Catering Hizmeti Vermek

Gıda sektörü çok farklı iş fikirleri ile her zaman en çok kazandıran sektörlerdendir. Siz de mutfaktaki yeteneklerinize güveniyorsanız ev yemekleri yapıp bunları satabilirsiniz. Sosyal medya ve internet siteleri üzerinden müşteri bulabileceğiniz gibi aynı zamanda anlaştığınız işyerlerinin örneğin öğle yemeklerinin yapımını üstlenebilirsiniz ya da cafe, pastane, meze dükkanı gibi işletmeler ile görüşüp ürünlerinizi günlük olarak bu tarz yerlere verebilirsiniz.

El becerisine ve yemek pişirme yeteneklerine güvenenler için uygulanabilecek fikirlerden biri de doğum günü, nişan, düğün ve diğer yemekli organizasyonlar için catering hizmeti vermektir. Hijyen kurallarına ve kaliteli malzemeler kullanılmasına özen göstermeniz durumunda bu işi kısa sürede büyütebilirsiniz.

AVM’lerde Stand Açmak

Günümüzde pek çok farklı marka alışveriş merkezlerinde yer almak için stant açmayı tercih ediyor. Hediyelik eşyadan kozmetik ürünlere; bijuteriden gıdaya kadar pek çok farklı alanda siz de alışveriş merkezleri ile görüşerek stant kiralayabilir ya da faaliyet göstermek istediğiniz alanda uygun fiyatlı bayilik fırsatları varsa bunları da değerlendirebilirsiniz. Bu işe adım atmadan önce faaliyet göstereceğiniz alışveriş merkezinin potansiyelini ve sizin sunmak istediğiniz hizmetlerin ya da ürünlerin bu alışveriş merkezinin kitlesine uygun olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırmanızı öneririz.

Oto Yıkamacı Açmak

Oto yıkamacılığı düşük yatırım gerektiren az sermayeli bir iş fikri olarak uygulanabilmekle birlikte işletmenizin kapasitesine ve vermek istediğiniz hizmetlere göre oldukça yüksek maliyetlere ulaşabilmesi de söz konusudur. Şu anda oto yıkama, bakım ve kuaförlük hizmeti veren pek çok marka olsa da siz küçük bir lokasyonda temel hizmetleri sunabileceğiniz bir oto yıkamacı dükkanını oldukça uyguna mal edebilirsiniz. Ayrıca kaliteli bir hizmet sunarsanız ve işletmenizi açacağınız lokasyonu doğru belirlerseniz kısa sürede bulunduğunuz bölgenin en çok tercih edilen işletmesi haline gelebilir ve işinizi büyütebilirsiniz.    

Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Son yıllarda küçük girişimcilerin solucan gübresi üretimi ile ilgili başarı hikayeleri sizin de dikkatinizi çekmiş olabilir. Giderek daha büyük bir pazar haline gelen solucan gübresi üretimi hem düşük maliyet gerektiren bir iş fikri olması hem de iyi kazanç sağlaması nedeni ile girişimciler arasında oldukça popülerdir. Küçük sermayeler ile yapılabilecek olan solucan gübresi üreticiliğine kendi tercihinize göre küçük bir kapta da büyük bir tesiste de başlayabilirsiniz. Kırmızı Kaliforniya Solucanı ve 2 plastik çöp kovası ile başlayabileceğiniz solucan gübresi üretimi sırasında solucanlarınızın çok büyük bir hızla çoğaldığını görebilir ve üretiminiz arttıkça işinizi de büyütebilirsiniz.

Organizasyon Şirketi Kurmak

Artık pek çok kişi yoğunlukları arasında fırsat bulamadıkları biraz da daha profesyonel dokunuşlar istedikleri için sünnet düğünü, nişan, düğün, doğum günü ve benzeri etkinlikleri için organizasyon şirketlerinden hizmet alıyorlar. Siz de hem zevkinize hem organizasyon yeteceğinize güveniyorsanız başlangıçta bir ofis açmanıza bile gerek kalmadan organizasyon sektöründe faaliyet göstermeye başlayabilirsiniz. Burada en önemli konunun sorumluluğunuzun farkında olmanız ve son derece titiz bir şekilde çalışmanız olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra bu sektörde faaliyet göstermeye başlamadan önce bu işi yapan kişilerden bilgi almalı ve piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler