İşiniz İçin Nasıl İsim Bulabilirsiniz?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:32

İşletmenizin adı genelde tüketicilerin sizin hakkınızda bilmesi gereken ilk şeydir. Bu yüzden seçeceğiniz isim iyi ve akıllıca seçilmiş olmalıdır.

İşiniz İçin Nasıl İsim Bulabilirsiniz?
Enes Öksüz admin

İşletmeniz için isim son derece önemlidir. Bütün ürününüz ya da hizmetiniz bu isim altında yer alacaktır bu yüzden isim seçme süreci son derece önemlidir. İşletmeniz için seçeceğiniz ismin hedef kitlenize uygun olması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca düşündüğünüz kelimelerin daha geçmiş dönemdeki anlamlarına bakmak da işletmenize kötü bir isim koymanızın önüne geçecektir. İşletmenin ismini belirledikten sonra geri dönüşün olmayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. O yüzden bu adımı atarken her seçeneği düşünmeniz gerekmektedir.

İşletmenin Taşıyacağı Değerleri Düşünün

İşletmenizin adı genel kimliğinizin kritik bir parçasıdır ve kim olduğunuz ya da ne yaptığınız konusunda önemli bir şeyi yansıtmaktadır. Antetli kağıt, tanıtım materyalleri ve internet sitesinde, kısacası yer aldığınız her yerde görünür olacaktır. Hizmet sunulan işletmelerde sunulan hizmeti tanımlayayan ya da açıklayan bir kelimenin yer alması işletmelere genelde avantaj sağlamaktadır.

Önerilen İçerik: Girişimciler İçin Önemli Bir Adım: Logo Tasarımı

Reklam Potansiyelini Düşünün

Tüketiciler bir ürün veya hizmet ararken özellikle internette arama yapmaktadır. Bu esnada isminiz müşterileri rakiplerinizden size doğru yönlendiren bir isim olmalıdır. Bu yüzden isim seçerken sadece ne sattığınızı değil aynı zamanda reklam potansiyelini de göz önünde bulundurabilirsiniz. İşletmenizin adı bundan sonra yapacağınız bütün reklamlarda yer alacak. Bunu göze olarak seçim yapmanız reklam politikalarınızda avantaj sağlayacaktır.

Tüketicileri Düşünün

İşletme adınız ne kadar az dikkat çekici olursa hatırlanması o kadar zor olur. Reklam yaparken zor bir isim kullanmanız müşterilerin hatırlamasını zorlaştıracaktır. Bu yüzden ismin hem okunuş hem de yazılış olarak kolay olmalıdır. Özellikle internette yer alacak olan işletmeler için bu kural daha da önemlidir. İnternet sitesi adreslerinde Türkçe karakterlerin kullanılmadığını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Seslere Dikkat Edin

Bazı ses oyunları kağıt üzerinde güzel gelebilir ancak müşterileriniz duyduklarını doğru yazamayabilirler. Bu nedenle kelime oyunları yapmak işletmeniz için kötü bir seçenek olabilir. Özellikle mağaza gibi büyük olmayan işletmelerde ya da müşterilerin işletme ismini göremeyeceği durumlarda bulunmanızı zorlaştırmaktadır.

Kısaltmaları Göz Önünde Bulundurun

İşletmenizin adının kısaltmalarını deneyin. Seçtiğiniz kelimelerin ilk harfleri bir araya geldiğinde kötü bir anlama gelebilir. Sesli harfler çıkarıldığında bazı olumsuz kelimeler meydana gelebilir. Bu yüzden işletmenize bir isim koyarken bu gibi durumlar göz önünde bulundurun.

Mevcut İsimlere Dikkat Edin

Sektörde yer alan diğer işletmelerin isimlerine dikkat edin. Diğer firmaların isimlerine benzer isimler seçmek müşterilerin size olan güvenini zedeler. Ayrıca bu yasal bir sorun hale gelebilir. İşletmenizin isminin diğer işletmelerin isim haklarını ihlal etmediğini göz önünde bulundurmak daha sonra problemler yaşamanızı sağlar.

Uzun Zamanlı Düşünün

İleride işletmenizi büyütmek istiyorsanız büyümenizi engelleyecek bir isim seçmekten uzak durmalısınız. İşletmenizin ismi gelecekte sunacağınız diğer hizmetler ya da ürünler engelleyici nitelikte olmamalıdır. Geleceği düşünerek bir isim koymak işletmenize sınırsız bir hareket alanı sağlayacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler