Girişimciler İçin Önemli Bir Adım: Logo Tasarımı

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:24

Kendi işini kurmak isteyenlerin önünde uzun bir yapılacaklar listesi yer alır. Bu listeyi doğru bir sıralama ile yaparsanız girişiminizin başarılı olması için önemli bir adım atmış olursunuz.

Girişimciler İçin Önemli Bir Adım: Logo Tasarımı
Enes Öksüz admin

Girişimciler için attıkları her adım büyük yenilikler taşıyor olabilir. Yeni bir iş kurarken önceliğiniz her zaman profesyonel ve prestijli gözükmekten yana olmalıdır. Eğer bu şekilde gözükmeyi başarırsanız reklam ve tanıtım faaliyetlerinizde işinizi daha iyi ifade edersiniz. Gerçek ve güvenilir bir işe sahip olduğunuzu göstermenin ilk yolu başarılı bir logo tasarımına sahip olmaktır. 

Logo Tasarımının Önemi 

Allie Wall, logo tasarımı ile ilgili düşüncelerini “Logonuzun web siteniz, ürünleriniz, kartvizitleriniz, bültenleriniz, faturalarınız, sosyal medya siteleriniz, reklamlarınız vb. her şeyin üzerinde olacağını aklınızdan çıkarmayın. Her şeyden önce logonuz ile ilgili daha iyi hissedin" sözleriyle açıklıyor. Zayıf logolar kitleleri kendine çekmezken tam tersi güçlü ve prestijli logolar insanlarda güven uyandırdığından ötürü başarının anahtarı olurlar.

Logo Tasarımı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler


1.Tasarım Maliyetlerinden Korkmayın

Logo tasarımı yaptıracağınız zaman ilk aklınıza gelen bunu yaptırmanın maliyetidir. Bayilik veren firmalar ile anlaştığınız zaman logo ya da kurumsal kimlik tasarımı gibi bir ihtiyacınız kalmaz. Ancak kendi fikrinize yatırım yapacaksanız tasarım önceliğinizdir. Tasarım ihtiyacınız var ama fazla bütçeniz yok. Gerçekten iyi bir logo için binlerce lira harcamak zorunda değilsiniz. Freelance çalışanlara iş vererek maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca logonuzu ilerleyen dönemlerde revize edebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Piyasaya giriş yapacağınız logo önemli olsa da pek çok firmanın logosunun zaman içerisinde değiştiğini görebilirsiniz.


2.Kendinizi Sınırlamayın

Markalaşma sürecinde sınırları ortadan kaldırmak her zaman sizi başarıya ulaştırır. Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz tek şey özgün bir tasarım olduğundan dolayı rakiplerinizden etkilenen tasarımları asla tercih etmeyin. Piyasaya sizden önce giren bir rakibinize benzemek insanların üzerinde “X markaya benziyor.” etkisi yaratmaktan öteye geçmez. Marka bilincinin orijinal olması ve şirketin vizyonunu ifade edebilmesi logo tasarımlarına da yansımak zorundadır. Yazı tipi, renkler ve alt mesajlar sizin işinize özgü olduğu zaman başarılı bir logoya sahip olursunuz. 


3.Bu Temel Unsurlara Odaklanın

En temel ihtiyacınız bir logoya sahip olmak. Bunun için işleri zorlaştırmaya gerek yok. Sade bir tasarım her zaman kolay uygulandığı ve akılda kalıcı olduğu için dikkat çeker. Facebook, Google, Apple gibi şirketlere baktığınız zaman logolarının oldukça sade olduğunu görebilirsiniz. Hedeflerinizi belirten, müşterilerinizin markanız ile ilişkilendirebileceği bir logoya sahip olmak sizin için her zaman yeterli olacaktır. 

4.Hatırlanmanın Önemi 

Yeni girişimlerde logonun akılda kalıcı olması gerekir. Rakiplerinizin arasında sıyrılmanızı sağlayacak bir logo tasarımına sahip olabilirsiniz. Bu hedef kitleniz üzerinde daha kolay farkındalık yaratmanızı sağlar. Aynı zamanda logonuzun markanız ile kolay bağdaştırılması insanların aklında daha çok kalmanız için etkili bir yöntemdir. Reklam ve pazarlama çalışmalarından olabildiğince çok geri dönüş alabilmek için bir müşterinin aklına bir seferde girmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için ihtiyacınız olan şey başarılı bir logo çalışmasından başkası değildir.

5.Marka ve Logo İlişkisi 

Logonuzun verdiği her mesajın markanızı ifade ettiğini asla aklınızdan çıkarmayın. Logonuzu gören bir insanın aklına gelen ilk şey her zaman işletmeniz olmak zorunda. Bu zorunluluk size marka bilinirliği yaratma çalışmalarınızda başarı sağlar. Logo ile marka arasında kopukluk olursa marka bilinirliği ve prestiji yaratmak daha zor olur. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler