Öfkenizi Kontrol Edebiliyor Musunuz?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 01:00

Öfkenizi Kontrol Edebiliyor Musunuz?
Enes Öksüz admin

Bugünün iş dünyasında baktığınız her yerde öfkeyi görmeniz mümkün. Ateşli tartışmalar, bağırışlar ve kavgalar stresle beraber giderek artmaktadır. Bu durum insanların giderek öfke yönetimi yöntemlerine ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Özellikle işletmeciler gibi büyük riskler almış ve yatırımlar yapmış kişiler için bu durum kaçınılmaz bir hal almaya başladı. Öfkeyi yönetmek için kullanılacak olan araçları belirlemek için önce öfkenin ne olduğunu anlamak gerekmektedir. Öfke, hayatta kalma ve kişinin kendini savunma ihtiyacından doğan doğal bir reaksiyondur. Bu reaksiyon beynin başta lateral orbitofrantal korteks bölümü başta olmak üzere vücudun birçok bölgesini etkiler. Bu da yanlış kararlar almanıza ve kriz durumlarını başarısız bir şekilde yönetmenize neden olur. Bunun üstesinden gelebilmek için yapmanız gereken bazı yöntemler bulunuyor.

Stresin Tanımlanması

Stres genel olarak huzurlu bir andan öfkeli duygular hissetmeye geçiş ile ortaya çıkar. Yapılan aratışmalara göre stresin kaynağı ister içsel isterse de dışsal olsun insanları sofistike bir savunma yöntemi olarak öfkeye yöneltiyor. Öfke yöntemi yöntemleri ile daha yapıcı bir alternatif sunarak kavgaları ya da krizleri daha ortaya çıkmadan önleyebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Bütün Girişimcilerde Bulunan 3 Duygu

Empati Kurun

Empati karşınızdaki kişinin gözlerinden bakmak, karşınızdaki kişinin kulaklarından duymak ve karşınızdaki kişinin hissettiklerini hissedebilmek anlamına gelir. Bunları yapabilmek daha yapıcı iletişim kurmanın yolunu açar. Diğer taraftan empati yoksunluğu zayıf bir iletişim kurulmasına neden olur ve sonuçta karşınızdaki anlamada başarısız olursunuz.

Cevap Vermek

Kızgınlık çoğu zaman insanın en savunmasız anlarda maruz kaldığı olumsuz durumlara verdiği tepkidir. Yıllar içerisinde bu tepki otomatikleşir ve alışkanlık halini alır. Bunun için istenmeyen reaksiyonlarla tetikleyici tepkiler vermek yerine uygun stratejiler ile mantıksal olarak başa çıkabilirsiniz.

İletişim Yöntemlerine Dikkat Edin

İyi bir öfke yönetimi için iyi bir iletişim kurmak gereklidir. Çünkü zayıf iletişim çatışmaya, yanlış anlamalara ve duygusal zararlara neden olur. Açık bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmek, iletişimde olduğunuz kişiyi farkında olmadan da olsa incitmemek ya da kızdırmamak öfke yönetiminin bir numaralı kuralıdır.

Beklentilerinizi Belirleyin

Öfkeyi yönetmek genel olarak beklentileri gerçekçi olacak şekilde ayarlamayı öğrenmek anlamına gelir. Bazen bu beklentileri yukarı ya da aşağı çekmek demektir. Gerçekçi beklentiler, insanların hayal kırıklarıyla, sorunlu durumlarla veya zor insanlarla baş etmenize yardımcı olur. Bu beklentiler aynı zamanda bireylerin kendilerini kabul ettirmelerine ve bazı sorunların çözümlenemez ve kalıcı olması gerçeğiyle yaşama imkanı tanır. Böylece en iyi yön, bir çözüm bulmak yerine o durumla yaşamayı öğrenmektir.

Küçük Molalar Alın

Yapılan araştırmalara göre insanların stres düzeyi belirli bir noktaya ulaştığı zaman çatışmayı çözemediğini ve akılcı düşünemediklerini gösteriyor. Bu gibi durumlarda bir adım geri çekilerek ortamdan uzaklaşabilirsiniz. Bu küçük molalar öfkenizi kontrol etmenizde önemli rol oynar. Ancak bu tarz bir hareket çoğu zaman olumlu bir hareket olarak değil tehditkar bir hareket olarak algılanır. İşler yolundan çıktığında alacağınız bu molaların makul sürelerde olduğuna emin olun.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler