Bütün Girişimcilerde Bulunan 3 Duygu

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:41

Duygularınız işinize ve geleceğinize yön verir. Önemli olan duygularınızın nasıl yön vereceğine müdahale edebilme gücüne sahip olmanız ve sağ duyunuzu hiçbir zaman kaybetmeden karar vermenizdir. 

Bütün Girişimcilerde Bulunan 3 Duygu
Enes Öksüz admin

Girişimcilerin pek çok ortak noktası vardır. İnsan insana benzemez deniliyor olsa da benzer sorumlulukları yüklenen insanlar genellikle aynı duygulara sahip olurlar. Eğitimli, donanımlı, ileri görüşlü, anlayışsız fark etmeksizin her kontrolsüz duygu her insanı etkileyebilir. İnsanların yanlış kararlar vermesini sağlayan kontrolsüz duygular stres artında ortaya çıkarak daha etkili bir şekilde hata yapılmasını sağlayabilir. 

Bir işletme sahibinin aldığı kararları işletmenin geleceği açısından oldukça önemliyken bu kararları doğrudan etkileyen duygulara dikkat etmek gerekir. İşletme sahiplerinin çoğunlukla hissettiği ve karar alırken hata yapmalarına neden olan duyguları göz önünde bulundurmalısınız. 

1. Anksiyete

Yeni bir iş kurarken işin geleceği ile ilgili soru işaretlerinin ortaya çıkması normal karşılanır. Kişiler yarınları ile ilgili endişe duyarlar ancak bu endişeleri kontrol altına almak gerekir. Kaygının temel nedeni bilinmeyenden korkmak ya da mevcut durumdan emin olmamaktır. İnsanlar genellikle kendinden, yeteneklerinden ve kararlarından emin olma noktasında hayata düşerler. Anksiyete insanın beyninde sürekli yer eden, verimini düşüren ve yanlış kararlar vermesine neden olan bir duygu durum bozukluğu olarak görülmelidir. 

İşletmelerde endişeden kurtulmak için yapılması gerekenleri göz önünde bulundurup hemen uygulayabilirsiniz. Müşterilerinizi ve müşterilerinize destek vermek için çalışan ekibinizin uyumundan endişe ediyorsanız analiz yapmaya başlayın. Bilgi teknolojilerinden müşteri hizmetleri eğitimine kadar farklı alanlarda ekibinizi geliştirmeniz ve sonrasında da müşteri iletişimini analiz etmeniz bu endişenizden kurtulmanızı sağlar. 
Ekibinizin doğru kurulduğuna dair endişeleriniz olabilir. Başarılı bir işletme için takım ruhu çok önemlidir. Takım becerilerinin gelişmesi ve ekip olmayı öğrenmek bir ekibin doğru parçalarından birisi olmanın en temelinde yer alır. Bu nedenle ekibinizle ilgili geliştirmeleri yaparken temel ihtiyaçları göz önünde bulundurmalısınız. 
Hedef belirlemek işletme sahiplerinin endişelerini biraz olsun azaltabilir. Elbette sahip olduğunuz hedef ulaşılabilir olduğundan endişelerinizi uzaklaştırabilirsiniz. Nereye gitmek istediğinizi ve nasıl gideceğinizi bildiğiniz zaman daha rahat hissedersiniz. Bu noktada asıl güzel olan işletmecilerin zamanla bu planlardan ve hedeflerden uzaklaşmasıdır. İşletme sahipleri gerçekten olgunlaştıklarında ve endişe etmeyi bıraktıklarında her zaman her planın gerçek olmayacağını anlayışla karşılarlar. Birçok işletme sahibi hedefi değil yakın geleceği düşünerek anksiyetesinden kurtulur.

2. Öfke

Öfke tüm insanlar için en tehlikeli duygular arasında yer alır. Güçlü ve kontrol edilemeyeceği düşünülen öfke aslında sanılanın aksine kolayca kontrol edilebilir bir duygu olduğundan kendinizi koruyabilirsiniz. Öfke zamanla azalabilen bir duygu olduğundan dolayı hareketlerinizi bu bilgiye göre organize etmek kazanç elde etmenizi sağlar. “Öfke ile kalkan zararla oturur.” ve “Keskin sirke küpüne zarar.” bakış açılarının ortaya çıkması boş yere olmadığından dolayı öfkelendikten sonra kendinize zaman verirseniz hata yapmazsınız. Gurur ya da egonun öfke ile birleşmesine izin vermeyin. Bu birleşim çok tehlikelidir ve kontrol edilmesi daha zor olur. İnsan kendi kendine haklı olduğunu daha güçlü bir sesle söylemeye başladığında aldığı kararların doğruluğu daha çok tartışılır. 

3. Korku

Korku aslında iyi bir şekilde yönlendirildiğinde size kazandıracak duygular arasında yer alır. Korktuğunuz şeyleri düşündüğünüz zaman ne kadar büyük bir yığınla karşılaştığınıza hayret edeceksiniz. Bir işe başlamaktan, bitirmekten, başarısız olmaktan, iyi yapamamaktan, yanlış anlaşılmaktan ve daha pek çok şeyden korkabilirsiniz. Zarar etmekten korkup yatırım yapmamak, başarısız olmaktan korkup işe başlamak, reddetmekten korkup müşterilerle iletişim kurmamak, fırsatı kaçırmaktan korkup acele etmek gibi davranış biçimleri ile analiz etme sürecini ortadan kaldırırsınız. Korktuğunuz zaman risklerinizi, kazançlarınızı ve elde edeceğiniz sonuçları değerlendiremezsiniz. Bu nedenle korktuğunuz zaman adım atmayın. Kendinize zaman ayırın, kendinizi dinleyin ve tam olarak risklerinizi, sonuçlarınızı ve kazançlarınızı netleştirmeden bir adım atmayın.İnşaat Sektöründe Başarı Getiren 5 Altın Kural başlıklı bir önceki makalemiz, özellikle inşaat sektörünün güçlü olduğu ülkemizin girişimcilerine ve işletmecilerine sektöre müşterilerin bakışı hakkında fikir verecektir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler