İnşaat Sektöründe Başarı Getiren 5 Altın Kural

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 09:06

İnşaat sektöründeki fırsatları kaçırmayın! “5 Altın Kural” ile sektördeki yerinizi sağlamlaştırın ve tercih edilmeye değer bir marka olduğunuzu potansiyel müşterilerinize aktarın. 

İnşaat Sektöründe Başarı Getiren 5 Altın Kural
Enes Öksüz admin

İnşaat sektörü ülkemiz ekonomisi için lokomotif sektörlerin başında gelir. Çok fazla sürprizlere açık değildir, talep görür, iş sahibine para kazandırır ve gayrimenkullerin en garanti yatırım aracı olarak görülmesinden ötürü hiçbir zaman modası geçmeyecek iş kollarından biri olarak tüm girişimcilerin ilgisini çeker. 

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar, işlerini büyütmeyi hedefleseler de para kazanmaya ve sektörün kârlılığını tatmaya başladıkça bu amaçlarından uzaklaşırlar. Kimileri inşaat sektörünün çok da büyümeye müsait olmamasından yakınmaya başlar. Halbuki sürprizlere açık olmayan bu sektör içerisinde birçok fırsat bulundurur. İnşaat sektöründe faaliyet gösteriyorsanız ve işlerinizi büyütmek istiyorsanız basit ancak etkili stratejilerle kazançlarınızı arttırabilirsiniz. Firmanızı daha çok kişiye tanıtabilir, hedef kitlenizi genişletebilir  ve firmanızın adının akıllarda yer etmesini mümkün hale getirebilirsiniz. “Söylemesi kolay, yapması zor” diye düşünmeyin, işte işinizi geliştirmenize yarayacak basit stratejiler…


Google Arama Sonuçlarının Üst Sıralarını Mesken Tutun

Öncelikle dijital pazarlamanın nimetlerinden henüz yararlanmadıysanız, acilen bu konu özelinde çalışmalarınızı başlatmanızı öneriyoruz. Google arama sonuçlarında ilk sırada yer aldığınızda, sektörünüzle ilgili arama yapan potansiyel müşterilere ulaşma şansınızın kat be kat artacağını unutmayın. Normalde varlığınızdan bile haberdar olmayan kişilere kendinizi tanıtabilmeniz ve “biz de bu işin içindeyiz” diyebilmenizin en kolay yolunu görmezden gelmeyin. İşinizde muhteşem olmanız ya da rakiplerinizden çok daha ileri kalitede hizmet vermeniz amaçlarınıza ulaşmanız için yeterli olmayabilir, kendinizi tanıtmalısınız. Bunun için de SEO çalışmalarına önem vermelisiniz. SEO orta ve uzun vadede etkisini gösterdiği için bir süre Google Adwords reklamlarının gücünden de yararlanabilirsiniz. 

Geleneksel İş İlişkilerinizi Koparmayın

Devir inovasyon devri; iş ilişkilerinin temelleri kökünden değişiyor. Ancak hiçbir zaman etkisini kaybetmeyen eski moda stratejilerin de çok güçlü olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. İnsanlarla olan ilişkileriniz, kurduğunuz bağlantılar size yeni iş fırsatlarını aralayabilir. Bu durum eskiden de böyleydi, şimdi de böyle... Çevreniz ne kadar geniş olursa ve diyalog içerisinde olduğunuz kişiler ne kadar fazlalaşırsa; ummadığınız anda yeni bir bağlantı kurabilirsiniz. Kartvizitler bastırın ve yanınızda taşıyın. Yeni tanıştığınız kişilere mutlaka kartvizitinizi verin. Davranışlarınız hem firmanızın kurumsal olduğu imajını verecektir, hem de akılda kalma ihtimaliniz artacaktır. 

İçinde Bulunduğunuz Toplum Yararına Çalışın

Evet, hayır kurumu değilsiniz ancak toplumsal olarak, yardım etmeyi seven ve gönüllü projelerde çalışan şirketlerin toplumsal duyarlılıkları nedeniyle tercih edilmeleri gerektiğini düşünürüz. Üstelik bu projelerin devasa projeler olmasına da gerek yoktur. Örneğin yerel liselerle bağlantıya geçebilir, okul yararına küçük ama etkili girişimlerde bulunabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanın ve marka bilinirliğinizi arttırmanın “gönüllü” yollarını bulun. 
Sosyal Medyadan Yararlanın

Şirketinizin sosyal medyadaki varlığını güçlendirerek marka bilinirliğini arttırabilirsiniz. Sosyal medya platformlarını sadece gençlerin resim paylaştığı sosyalleşme alanları olarak görmeyin, bu platformlarda paylaşım yapıp hedef kitlenize iletişime geçmenin yollarını arayabilir ve firmanızın dijital parmak izlerinizi çoğaltabilirsiniz. Sektörünüzle ilgili ilgi çekici videolar çekebilir, paylaşılmaya değer postlarla markanızı ön plana çıkarabilirsiniz. Sosyal medyada aktif olarak web sitenizin Google arama sonuçlarında da önceliklendirileceğini düşünün ve tüm dijital platformları lehinize döndürün. 

Kurumsal Kimliğinizi Güçlendirin

Kurumsal kimlik çalışmalarını ihmal etmeyin. Şirketinizin logosundan, yaptığınız projelerin niteliğine; web sitenizden kartvizitlerinize gerekli tüm özveriyi gösterin. Yenilikçi olun, rakiplerinizden farklılaşmanın basit ancak dikkat çekici yöntemlerini bulun. Firma sahibi olarak sosyalleşin ve sektörel toplantılara katılın. İşyerinize özel logolu promosyonlar bastırın, promosyonları müşterilerinize özel hale getirip dağıtın. Müşterilerinize gösterdiğiniz özenin işinizi doğrudan etkileme potansiyeline sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak tüm stratejilerinizi yeniden yapılandırın. 

 

Bir önceki yazımızda Başarılı Bir İşletme için 5 İpucu başlığı ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilere ilham verecek yeni fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler