Başarılı Bir İşletme için 5 İpucu

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:59

Başarılı Bir İşletme için 5 İpucu
Enes Öksüz admin

Her şeyin bir sonu olduğunu düşündüğünüz zaman hayat çok korkunç gelebiliyor. Bu bakış açısı yaşam, ilişki, eğitim ve iş hayatı gibi farklı alanlara rahatlıkla uyarlanabilse de aslında bu durumun üzerine çok düşünülmemesi tavsiye ediliyor. Peki neden? Sonu olan bir şey için yapacağınız tek şey sonunun gelmemesini sağlamaktır. Eğer bunu yapacak gücünüz yoksa süreci daha faydalı bir hale getirmek ya da bilinen tabir ile genişletmek gerekir. Bir girişimin ya da hayatın uzunluğu sonludur ancak genişliği size bağlıdır. İşletmeler için bu bakış açısına sahip olduğunuz anda başarınızın sınırsız olabileceğini rahatlıkla görebilirsiniz. Başarıya giden yolda işletmenizi genişletmenizi sağlayacak fikirlerden yardım alabilirsiniz.

1. Cesur Adımlar Atın

Başarısız olmaktan korkmamak işletmelerin başarılı olmasındaki en temel etmenlerden birisidir. Kaygı ve korku başarısızlığın anahtarıdır. İstediğiniz kadar plan yapın mutlaka bir değişken gelip planlarınızı bozacak ve beklemediğiniz sonuçlar almanıza neden olacak. Bu nedenle esnek olmanız, kararlar almanız ve aldığınız kararlardan ders çıkarmayı öğrenmeniz başarının en önemli anahtarıdır. Hiçbir sorunla karşılaşmamak için zaman kaybetmektense sorun anında akılcı çözümler üretebilmeyi tercih etmek uzun vadede başarı getirmektedir. En kötü karar kararsız kalıp zaman kaybetmekten daha iyi olduğundan dolayı tercihlerinizi karar vermekten yana kullanmalısınız. Zamanın ikame edilemeyen, yaratılmayan bir değer olduğunu, hayatınızda kaybetmekten sakınmanız gerektiğini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. 

2. Kendi Dinamiklerinizi Oluşturun

Kontrolü ele almak ve rekabete yön vermek her zaman kazanç sağlamanız için etkili bir yöntem olabilir. Niş sektör seçimi yapmak sektöre yön verebilmek açısından önemlidir. Tatlı sektörüne yön vermeyi hayal etmeniz biraz uçuk ve zor olabilir ama kaşık şeklinde çikolata üretme fikrine sahip olmak size kazandırır. Niş bir alan yaratmak, bu alanda lider olmak ve rekabeti istediğiniz gibi şekillendirmek başarı sağlayan durumlar arasında yer alır. 

3. Uyumluluktan Çekinmeyin

Şirketinizin yapısını, ihtiyaçlarını ve niteliğini zamanla ortaya çıkarırsınız. Hiçbir işletme ilk kurulduğu haliyle kalmaz. Bu gelişimin doğasına aykırı olduğu gibi insana da aykırı bir durum olarak karşımıza çıkar. Esnek olmak, değişime ayak uydurabilmek şirketlerin kazanması açısından her zaman etkilidir. Değişmekten, yenilenmekten ve farklı olmaktan korkmadan karar alabilmek başarılı olmanızı sağlar. Eğer cesur adımlar atmazsanız cesur kazanımlar elde edemezsiniz. Elbette cesur olma kavramını her şeyinizi riske etmek olarak almamalısınız. Akılcı davranmayı, düşünmeyi ama bir miktar risk almayı başarabilirsiniz. 

4. Tek Amacınız Kazanmak Olmamalı

Gezegenler, yıldızlar hatta sistemler kozmik karanlıkta sadece bir lekeden ibarettir diyen Carl Sagan’ın sözleri korkunç gelse de bu aslında gelişmenin ve genişlemenin ne kadar sınırsız olabileceğini ifade eder. Bakış açısının önemini daha iyi anlayabilmek açısında tekrar düşünün. Büyük bir karanlıkta bir leke olmak ve kaybolmak mı yoksa büyük bir karanlıkta bir leke iken parlamaya başlamak mı? Tek bir düşünceye iki farklı bakış açısı ile yaklaşabiliyorsanız işletmenizin getirilerine de aynı bakış açısı ile yaklaşabilirsiniz. Değişim sadece kar etmek ile ilgili değildir, insanların hayatına dokunmak, değer katmak ve farkındalık yaratmak kar elde etmekten çok daha önemlidir. Bunu yaptığınız zaman zaten farkında olmadan başarı elde etmiş olduğunuzu rahatlıkla görebilirsiniz.

5. Belirsizliklerden Kaçmayın

Ne olacağını bilememek, farklı ihtimaller üzerinden hesap yapmak insanlar için yorucu olabilir. Batmayacaksınız ama risk altındasınız, her an başarısız olma ihtimaliniz var ve bu his ile yaşamayı öğrenmelisiniz. Başarısız olma potansiyeline sahip olmak işletmelerin ilerlemek zorunda kalmasını sağlar. Çünkü başarısız olmak istemezsiniz. İşlerinizi hızlandırmak ve büyütmek için başarısız olma hissini cebinizde taşımalısınız. Girişiminizin başarılı olması için belirsizliklerin azalması gerekir. Bu belirsizlikleri azaltmak için yerinizde sayamazsınız, tek yapmanız gereken ilerlemek ve başarılı bir geleceğe doğru yol almaktır.

Bir önceki yazımızda Ödül Programlarının Pazarlamaya Etkisinden Yararlanın başlığı ile, promosyon ve yarışmaların müşteriler üzerinde bıraktığı etkiyi bir pazarlama yöntemi olarak inceledik. Sizin de göz atmanızı tavsiye ederim.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler