Ödül Programlarının Pazarlamaya Etkisinden Yararlanın

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:13

Ödül Programlarının Pazarlamaya Etkisinden Yararlanın
Enes Öksüz admin

Müşterileri özel hissettirmenin en kolay ve işletmeler için getirisi en yüksek olan stratejilerden biri olan ödül programları; müşteri bağlılığını arttırırken, işletmelere yeni müşteri kazanma noktasında da büyük avantajlar sağlamaktadır. Hedef kitle analizi yaparak belirlenen, ihtiyaç karşılarken ayrıcalıklı hissettiren ödül programlarının avantajlarını siz de yaşayın. Nasıl mı? İşte detaylar…

Reddetmesi Zor Bir Teklifle Yola Çıkın

Yapılan araştırmalar sonucunda bir işletmenin müşterilerinin sadece %13’ünün gerçekten markaya sadık olduklarını ortaya koymaktadır. Bu müşteriler sadece o markadan alışveriş yaparlar ve diğerlerinin sunduğu fiyat avantajlarını görmezden gelirler. Ödül programları düzenleyerek cazip teklifler sunarsanız ve bu teklifleri belli aralıklarla tekrar ederseniz sadık müşterilerinizin sayısını arttırabilirsiniz. Programlara müşterilerin katılımını teşvik etmeli ve onları yeniden alışveriş yapmak üzere cazip tekliflerle yönlendirmelisiniz. Ücretli üyelik sunsanız dahi, indirip kuponlarıyla o ücreti verdiklerinde avantajlı olacakları mesajını iletmelisiniz. Satışlarınızı arttırmak istemeniz en doğal hakkınız ancak bu programların amacının aynı zamanda müşterileri memnun etmek olduğunu da unutmamalısınız!

Müşterilerinizi Özel Hissettirin 

Müşteriler ödül programlarına dahil olduklarında her zamankinden daha çok özel hissetmek isterler. Onların bu taleplerine yanıt verin ve VIP müşterilik gibi yeni sınıflandırmalar yapın. Kimi zaman elde ettikleri avantajlardan çok nasıl sınıflandırıldıkları onlar için daha itici bir güç haline gelebilir. Üstelik onlar sizin sadık müşterilerinizdir ve gerçekten özel hizmetleri hak ediyorlardır. İşletmenizi daha kârlı hale getirmek için yeni müşteriler kazanmak isteyebilirsiniz ancak mevcut müşterilerinizi özel hissettirmeye devam etmezseniz, hedeflerinize ulaşamayabilirsiniz. Özel hissettirin, avantaj sunun ve kazançlı olan siz olun!

Diğer Firmalarla Ortaklık Kurun 

Rakipleriniz arasında yer almayan ancak sektörel ilginiz bulunan diğer firmalarla iletişime geçerek ortak ödül programları düzenleyebilirsiniz. Böylelikle tek bir ödül kampanyasıyla birden fazla avantaj sağlayabilirsiniz. Öncelikle müşterilerinize sunduğunuz avantajların kapsamı genişler, iş ortaklığı yaptığınız firmaların müşterilerini kazanma şansı elde edersiniz, sunulan cazip teklifler sizi tercih etmeyen müşterilerin yanınızda yer almasına neden olabilir. Aynı zamanda ödül programınızın kapsamının genişlemesi marka imajınız üzerinde de olumlu geri dönüşleri almanıza neden olacaktır. Bu ortaklığı yapan büyük firmaların karşılıklı kazanç sağladıkları ve hem müşterilerin hem de şirketlerin bu ortaklıktan memnun oldukları bilinmektedir. İşletmeniz küçük diye aynı yapılanmaya gidemeyeceğinizi düşünmeyin, elbette müşterilerinizi cezbeden bir yöntem bulacaksınız. Tek yapmanız gereken onların taleplerini dinlemek ve isteklerine çözüm bulmaya çalışmak olacaktır. 

Müşterilerinizi Şaşırtın

Müşteri bağlılığını ve marka bilinirliğini arttırmak için düzenleyeceğiniz ödül programları ile  müşterilerinizi şaşırtın. Onlara özel teklifler sunun, indirimler düzenleyin ve sağladığınız avantajlarla neden sizi tercih etmeleri gerektiğini onlara her defasında yeniden hatırlatın. Bu yolla müşteri bağlılığını arttıran birçok büyük firma olduğunu göz önünde bulundurarak onların stratejilerini yakından inceleyin. Ödül programlarınıza üye olan müşterilerin puanlarını güncelleyin, kazandıkları puanlarla alabilecekleri ücretsiz ürün alternatiflerini mümkün olduğunca çoğaltın. “Ödül kazanıyoruz, ancak hiçbir işe yaramıyor” algısının oluşmasına imkan vermeyin. Kazandıkları puanları, sağlayabilecek avantajları kendilerine bildirin ve unutmalarına engel olun. 

Sonuç olarak; müşteri sadakati büyük ya da küçük tüm markalar için çok önemlidir. Doğru stratejilerle müşterilerinizi özel hissettirerek ve markanıza olan taleplerini sürekli kılarak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Ödül programları ile kendilerini özel hissetmelerini sağlayabilir; cezbedici tekliflerle yeni müşterilerin dikkatinin odak noktasında olabilirsiniz. Hedef kitlenizi tanıyın, ihtiyaçlarını belirleyin ve çözüm sunan hizmetlerinizle rakiplerinizden sıyrılarak farkınızı ortaya koyun. 

 

Bir önceki yazımızda, Katar Bize Ne Katar? başlığı ile Katar ve Türkiye arasındaki yakınlaşmanın doğuracağı ekonomik fırsatları inceledik. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler