Katar Bize Ne Katar?

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:50

Katar ile yakınlaşmamız bize ticari bir pazar da kazandırabilir. Hiç düşündünüz mü Katar Türkiye'den neler ithal ediyor?

Katar Bize Ne Katar?
Enes Öksüz admin

Son zamanlardaki gerilimden herkes haberdar. Özellikle Arap ülkeleri tarafından Katar’a uygulanan ambargo sonrası, ürün biten marketlerin görüntüleri internette yayıldı. Katar zaten üç tarafı deniz ile çevrili bir ülke. Tek kara sınırı da sorun yaşadığı Suudi Arabistan’a var. Türkiye’nin bu süreçteki tutumu ile iki ülkenin ileride daha da yakınlaşacaklarına kesin gözü ile bakılıyor.
Katar hem toprak olarak, hem nüfus olarak küçük bir ülke. Ekonomileri üç temele oturuyor. Dünyanın en büyük üç doğalgaz satıcısından biri Katar, Arap dünyasının en büyük medya kuruluşu ve dünyanın en güvenilir ilk elli bankasından biri Katarlı.
Enerji, medya ve finans üzerine gelişmiş bir yapı.

Katar Türkiye’den Ne Satın Alıyor?


Geçtiğimiz süreç ile ilgili çok da dikkat çekici bilgiler yok elimizde, ama önümüzdeki süreç ile ilgili neredeyse her şeyi Türkiye’den alacağı kesin. Özellikle internette yapılan küçük bir araştırma sonucunda Katarlılar tarafından ülkemizden ithal edilmek istenen ürünler için bir liste hazırlanabilir. Biz de hazırladık.

İnşaat Malzemeleri


Bu konu bizim uzmanlık alanımız. Alman’a ağır makine, Japon’a elektronik, bize de inşaat yakılıyor. Katar, topraklarında dev inşaat yatırımları yapılan bir ülke. Göçmenlerin kalması için, sinema salonları ve spor salonlarına kadar bütün ayrıntıları düşünülmüş şehirler inşa ediyorlar. 
Ülkemiz inşaat malzemeleri konusunda gerçekten hatırı sayılır bir noktada. İzolasyon seçenekleri, yapı kimyasalları, zemin ve duvar uygulamaları, pencere ve kapı sistemleri gibi ürünlerin tamamında önemli bir kalite tutturmuş durumdayız. 
Bu tip malzemelerin üreticileri ve satıcıları bu ara Katar haberlerine kulak kesilseler karlı iş fikirleri bulabilirler.

Tekstil

Evet, tekstil konusunda iddialı bir ülkeyiz ama Katar’ın bizden talep ettiği ürün gurubu garip. Tekstil dediğiniz zaman ülkemiz muhtemelen, klasik erkek giyiminde en meşhurdur. Ama Katar firmaları ülkemizden pijama istiyorlar. Bunun sebebi muhtemelen gündüzleri kültürel elbiselerini tercih etmeleri. 

Mobilya

Mobilya konusunda Katar firmalarının talepleri biraz lüks. Mobilya talepleri otel mobilyaları ve özel tasarım mobilyalar olmak üzere iki ana kategoride yoğunlaşıyor. 
Bölgedeki şehirler, ticari gelişmişlikleri dolayısı ile birer cazibe merkezi. Bu açıdan çok fazla sayıda lüks otel hizmet veriyor. Otel mobilyaları ya da özel tasarım mobilyalar için ülkemize hatırı sayılır bir talep var.

Tarım Ürünleri

Bakliyat ve kurutulmuş ürünler konusunda yoğun bir Katar talebi mevcut. İki ülkenin halklarının damak tatlarının yaklaştıkları noktalar gıda ticareti yapmanın mümkün olduğu ürün kalemlerini işaret ediyor. Türkiye’nin güneydoğusunda görülen kurutulmuş sebzeler ve meyveler Katar’a ihraç edilmek için hazır ürün.

 

E-Ticaret Reklam Kampanyalarını Optimize Etme Yolları başlıklı bir önceki yazmızda reklam bütçenizi en verimli şekilde harçamak hakkında ipuçlerı bulabilirsiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler