Niş Sektör Nasıl Seçilir?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:26

Yatırım yapmak isteyenlerin en büyük hayali benzersiz bir sektörde, az rekabetli bir ortamda iş yapmak olsa da bu fikri derinlemesine bilmeden denemek istemeyebilirsiniz.

Niş Sektör Nasıl Seçilir?
Enes Öksüz admin

Steve Jobs’un bir zamanlar söylemiş olduğu “Çoğu zaman insanlar, siz onlara gösterene kadar, ne istediklerini bilmiyor.” Sözüyle niş sektör tanımına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Aslında Jobs’un kariyerine baktığınızda kendisinin hiçbir zaman bir ilki doğrudan yaratmadığını ancak farklı bakış açıları ile geliştirdiği ürünler ile sektöründe niş bir alan yarattığını görmek mümkündür. Niş sektör tanımını yaparken aslında bunun yaratılabilen bir sektör olduğu fikri ortaya atılır. Girişimciler kendi işlerini kurmak istediklerinde farklı ve özel bir pazar ararlar. Globalleşen dünyada bu pazarı bulmak ve rekabet az bir ortamda iş kurmak ise zor gelebilir. Hayalinizdeki niş alanı bulmak için önce aradığınız şeyin ne olduğunu sonrasında ise nasıl hareket edeceğinizi bulmanız gerekir.


Niş Pazar Nedir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Niş bir alan yaratmak için tüketiciler ve kurumlar arası olacak şekilde pazarı parçalara ayırabilirsiniz. Bu alanda başarılı olmak için ürün ya da hizmetinizi benzersiz hala getirmeniz gerekir. Niş pazar oldukça kısıtlı bir tüketici grubunun taleplerine göre şekillenmiş bir pazar olarak tanımlanabilir. Büyük işletmeler bu alanlara çok fazla yatırım yapmak istemez ya da bu şirketlerin daha hantal olan yapıları nedeniyle hızlı bir şekilde bu alanları keşfedemezler. Büyük beden kıyafetler, özel numaralı ya da işlevli ayakkabılar, ortopedik ürünler daha çok mikro pazar olarak ifade edilebilirler. Doğa sporları genel bir pazarsa mağaracılık bu pazarın altında yer alan mikro bir pazardır. Mağaracılık özelinde ürün ya da hizmet sattığınız zaman niş bir pazarda iş yapmış olursunuz.

Niş Pazar ve Niş İş Fikirleri


Niş pazarda yer almanın belirli sorumlulukları olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu pazarda bulunan hedef kitleniz gerçekten ne istediğini bilen ve aran tüketicilerden oluşur. Bireysel ya da kurumsal müşteriler hizmet ya da ürüne talep gösterdiğinde kendinize ait alanınızı yaratmayı başarırsınız. Hedef kitlenizin ne olduğunu net bir şekilde tanımlayabildiğiniz zaman niş pazarınızda yer edinme şansı elde edebilirsiniz. Eğer bu tanımı açıkça yapamıyorsanız pazarlama ve iletişim kanallarında başarılı olamazsanız. Niş bir alanda çalıştığınız zaman pazarlama kanallarını etkin ve hassas bir şekilde kullanmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız önemlidir. Pazarınızın küçülmesi ile birlikte kampanyalarınızda yapacağınız hatalar size yüksek maliyetler ve başarısız projeler olarak geri döner.

Niş Pazarınızı Tanımlayın

Niş pazar çerçevesinde ürün ya da hizmet sunmak istediğiniz zaman çıkış noktanız kendi bilgi birikiminiz olmalıdır. Mağaracılık örneği üzerinden gittiğimiz zaman bu alanda hiç fikri, deneyimi veya ilgisi olmayan birisinin bu hobiye ilgi duyan kişilerle iletişime geçmesi ve onların taleplerini hızlı bir şekilde kavrayabilmesi zordur. Bu yüzden kendi niş pazarınızı tanımlarken ilgili alanlarınızı, uzmanlıklarınızı, hayallerinizi ve mevcut tecrübelerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. İnsanların fark etmedikleri ihtiyaçlarını fark edebilmenin en başarılı yolu sizin de bu ihtiyacı gözlemleyebilme bakış açısına sahip olmanızdır. Benzersiz ürün ya da hizmetinizi kendi bilgi birikiminiz doğrultusunda geliştirebilirseniz bu alanda başarı elde etmek için iyi bir şans yakalamış olursunuz.

Bir önceki yazımızda Gıda Sektörü Bayiliklerinde Son Trendler başlığı ile popüler bir alandaki iş fırsatlarını inceledik. Göz atmanızı tavsiye ederiz.
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler