Gıda Sektörü Bayiliklerinde Son Trendler

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:10

Gıda bayilikleri için farklı konseptler arıyorsanız doğru yerdesiniz! Dünya çapında en çok tercih edilen yeni trendlerle ilgi detaylı bilgiler yazımızda sizleri bekliyor. 

Gıda Sektörü Bayiliklerinde Son Trendler
Enes Öksüz admin

Günümüzde faaliyetlerine devam etmek, rakiplerinden farklılaşmak ve daha çok para kazanmak için büyüklü küçüklü tüm işletmeler büyük bir yarış içinde varlıklarını güçlendirmek istiyorlar. Kimileri hizmet kapsamlarını genişletiyor, kimileri ihtiyaçları karşılamaya yönelik yeni ürünler piyasa sürüyor; kimileri ise mevcut hizmetlerine yenilik katıyorlar. 

Bayilik veren gıda firmaları için de rekabet son derece yüksek olduğu için yenilikler yapılması kaçınılmaz hale geliyor. Hem bayilik almak isteyen kişilerin hem de hedef kitlesinin beğenisini kazanmak isteyen gıda firmaları yeni konseptlerle farklarını ortaya koymaya çalışıyorlar. Yemeklerin hazırlanışından, içeriklerine; farklı dünya mutfaklarından sağlıklı gıdalara kadar tüm alternatifler tek bir amaç için bir araya getiriliyor; daha çok satış yapmak…

Son dönemde dünya çapında gıda bayilikleri veren firmaların stratejilerine gelin beraber göz gezdirelim…

Açık Mutfak Konseptleri

Eskiden restoranlara gider, mönüden dilediğinizi seçer, bir süre bekler ve tabağınızın masanıza gelmesinin keyfini yaşardınız. Aslına bakarsanız hala da yaşıyorsunuz. Ancak artık son trend tüm yemeklerin müşterilerin önünde hazırlanması yönünde ilerliyor! Çin Mutfağına aşinaysanız, belki bu konsepti daha önce deneyimlemişsinizdir. Mutfak ya camlı bir bölme ile çevrelenmiştir ya da müşteriler ile arasında hiçbir engel yoktur. Şef yemekleri hazırlarken müşteriler onun ne yaptığını, yemeklerin ne kadar steril bir ortamda hazırlandığını görebilirler. Böylece soru işaretleri de azalırken, şefin marifetlerine de hayranlık duyulur. Bu konsept son dönemde dünya çapında daha da yaygınlaşmaya başladı; yeni değil ancak güçlenerek popülaritesini arttırıyor. 

Tek İçerik Konsepti

Bu trend farklı şekillerde yorumlanabilir. Bir restoran düşünün sadece tek bir ürüne odaklansın. Örneğin; makarna yemek isteyenleri hedef kitlesi olarak belirlesin ve farklı bir alternatif sunmasın. Üstelik makarnayı da farklı şekillerde de sunmasın. Standart olarak bir çeşit belirlesin ve herkes aynı yemeği yesin. Sizce tutar mı? Dünyada deneniyor, olumlu sonuçlar alındığı da biliniyor. İzmir’de de benzer bir konsept var, hatırlatmak istiyoruz. 

Al ve Git Konsepti 

Uzun zamandır kullanılan bu konsept yeniden güncel trendler arasına girmeyi başardı. Yine Uzakdoğu mutfağı sevenler için aşina olunan al ve git konseptinde, müşteriler restoranda bekleme yapmıyorlar. Oturma yerleri olanlar da var ancak ağırlık insanların yemeklerini alması ve yürüyerek yemeleri yönünde. Aklınıza büfeler gelebilir, çok da yanlış bir fikre kapılmış olmazsınız. Ancak bu konseptte tosttan daha fazlası sunuluyor; makarnalar, pilavlar, pizzalar anında müşteriyle buluşturuluyor ve müşteriler alıp gidiyor. Al ve Git konseptini seçecekseniz hayal gücünüz tek sınırınız olacaktır. Restoran maliyetlerinin kısıtlı olması da bu konseptin yıldızını parlatıyor. 

Buzlu Dondurma

Hazır yaz ayları da gelmişken, en güncel gıda bayilikleri trendleri arasında buzlu dondurmaların olduğunu da hatırlatmak istiyoruz. Geleneksel dondurmalara nazaran daha az kalori içeren, gerçekten daha soğuk olup insanın içini ferahlatan bu gıda ürünlerine yönelik konseptler oldukça rağbet görmeye başladı. Hem her zaman dediğimiz gibi, hedef kitleniz çocukları da kapsadığında kazancınız çok daha yüksek olacaktır, aklınızda bulunsun. 

Vejetaryenlere Yönelik Konseptler

Herkes hayvansal gıdaları yemeyi tercih etmiyor. Özellikle ülkemizde et ve süt ürünlerine düşkün olunsa da vejetaryenlerin gıda sektörü için tetikleyici bir güç olacağı unutulmamalı. Dışarı çıktıklarında kendileri için özel yapılan, sadece vejetaryen kişilerin yiyebilecekleri sebze ve meyve içerikleri kullanılarak hazırlanan tabakların sunulduğu restoranlar oldukça dikkat çekici olacaktır. Üstelik sadece vejetaryenleri de değil, detoks yapmak ya da sağlıklı bir öğün tüketmek isteyen kişileri de hedef kitleniz içine dahil ederek satışlarınızı arttırabilirsiniz.  

 

Bir önceki haberimizde de Tatlı Sektöründe Doğan Fırsatlar başlığı ile lezzetli bayilik fikirleri bulabilrisinz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler