E-ticaret Sitesi Sahibi Olmanın Faydaları

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 09:56

Teknolojinin her gün gelişmesi, internet ve sosyal medya kullanımın her geçen gün artması gibi birçok etken ticari faaliyet yürüten işletmelerin dijital dönüşümlerini tamamlayarak internete adım atmasını sağlıyor.

E-ticaret Sitesi Sahibi Olmanın Faydaları
Enes Öksüz admin

Offline ticaret yapan birçok mağaza dijital dönüşüm süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlayarak e-ticarete adım atıyor. Firmalar e-ticaret’in sağladığı avantajlardan ve dijital imkanlardan yararlanarak satışlarını hızlı bir şekilde arttırıyor.

E-ticaret Sitesi Sahibi Olmanın Faydaları adlı bu yazımızda sizlere e-ticaretin avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ticaretin sağladığı avantajlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve işinizi e-ticarete taşıyarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Müşteri Kitlenizi Genişletebilirsiniz

E-ticaret sitesi sahibi olmanın işletmelere sağladığı en büyük avantajlardan birincisi e-ticaretin müşteri kitlenizi genişletmenizde yardımcı olmasıdır.

Günümüzde bir ürün veya hizmet satın almak isteyen milyonlarca insan aramalarının büyük bölümünü internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu da e-ticaret yapan firmaların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır.

Bununla beraber bir mağazada ticari faaliyet gösteren firmaların o mağazayı bilen ya da yakınında oturan kişilere satış yaptığı bilinmektedir.  Fakat e-ticaret firmaları üzerinden alışveriş yapan kişiler zamandan ve mekândan bağımsız olarak alışverişlerini yapabilmektedir. Kısacası İstanbul’da bulunan bir e-ticaret firmasından Van’da oturan bir kişinin alışveriş yapması e-ticaret ile mümkündür.

Bu noktada e-ticaret ticaret işletmeleri yerellikten kurtararak ulusallaştırmakta ve globalleştirmektedir.

Marka Bilinirliğinizi Arttırabilirsiniz

E-ticaret sitesi olan işletmelerin büyük bölümü ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmak için sosyal medya platformlarından ve arama motoru pazarlamasından yararlanmaktadır.

Ürün ve hizmet satın almak isteyen kişilerin büyük bölümünün bu platformlarda zaman geçirdiği düşünüldüğü takdirde ise e-ticaret firmalarının yapacakları kampanyalar ve reklam çalışmaları sayesinde marka bilinirliklerini daha kolay bir şekilde arttırabildiğini söylemek mümkündür.

7 / 24 Satış Yapma İmkânı

Ticaret yapan bir marka düşünüldüğünde bir işletmenin maksimum 12 saat hizmet verdiğini söylemek mümkündür. Genellikle dükkanlar sabah 9 ile akşam 19 arasında hizmet vermektedir. Bu işletmelerin belirli zaman dilimlerinde satış yapmasına imkân tanımaktadır.

Fakat e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin e-ticaret siteleri 7 gün 24 saat boyunca açık kalmaktadır. E-ticaret siteniz internetteki mağazanız olduğu için müşterileriniz aslına bakıldığında e-ticaret sayesinde mağazanızdan 7 gün 24 saat boyunca alışveriş yapabilmektedir. Bu da e-ticaret firmalarının satışlarının artmasını sağlamaktadır.

Masraflarınızı Azaltabilirsiniz

Herhangi bir sektörde ticari faaliyet yürüten işletmelerin elektrik, su, doğalgaz , kira, depolama masrafları bulunmaktadır. Bunlar firmaların masraflarını arttırmaktadır. Fakat e-ticaret ile internetten satış yapan kişi ve işletmeler ürün stoğu yapmadan ve depo tutmadan dropshipping yöntemi ile internetten satış yapabilmektedir.

Dropshipping yöntemi ile satış yapan kişi ve işletmeler elinde stok barındıran firmalar ile anlaşmalar yaparak bu firmaların ürünlerini satmaktadır. Dropshipping ile internetten satış yapanların elektrik, su, doğal gaz, depolama ve ürün stoklama gibi masrafları ortadan kalkacağı için firmaların masrafları da azalacaktır. Sizler de maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız dropshipping ile internetten satış yapabilirsiniz.

Rakipleriniz İle Daha Kolay Rekabete Girebilirsiniz

Ticari faaliyet gösteren işletmelerin hangi sektörde olursa olsun birçok rakibi bulunmaktadır. Genellikle ticaret yapan işletmeler e-ticarete adım atmadıkları takdirde rakiplerini kolay bir şekilde analiz edememektedir. Bu da işletmelerin rakipleri ile rekabete girmesini zorlaştırmaktadır.

E-ticaret sektöründe internetten ürün satan kişi ve işletmeler ise rakiplerini daha kolay bir şekilde analiz edebilmektedir. Çünkü firmalar arama motorlarında belirli anahtar kelimeler ile yapacakları aramalar sayesinde rakiplerinin kim olduğunu bulabilmektedir. Bunun sonrasında ise e-ticaret firmaları rakiplerinin;

 • Hedef kitlesi
 • Ürün fiyatlandırma stratejileri
 • Kampanyaları
 • Kendini nasıl öne çıkardıkları

Gibi konularda daha kolay bir şekilde bilgi alabileceklerdir. E-ticaret firmalarının bu bilgilere hızlı bir şekilde ulaşması rakiplerine karşı stratejiler geliştirmesinde yardımcı olacak ve rekabete girme oranlarını arttıracaklardır.

Kolay İşlem Yapabilme

Bir dükkân ya da mağazada satış yapan işletmelerin belirli çalışmalar yaparken zaman kaybettiği bilinmektedir.

 • Stok Sayımı
 • Ürün Yerleştirme
 • Vitrin Düzeni
 • Ürün Fiyatlandırma

Gibi çalışmalar yapacak işletmelerin bu çalışmaların hepsi için zaman ayırması gerekmektedir. Fakat e-ticaret ile internetten ürün satan işletmeler e-ticaret sitelerinin paneline girerek ilgili düzenlemeleri dakikalar içerisinde yapabilmektedir ve bu da firmaların zaman kazanmasını sağlamaktadır.

Pazaryerlerinde Satış Yapabilme

E-ticaret ile internetten ürün satan kişi ve işletmelerin büyük bölümü Trendyol, Hepsiburada, N11 ve Gittigidiyor gibi ülkemizin en bilinen pazaryerlerinde satış yapabilmektedir. Pazaryerlerinden satış yapmanın işletmelere sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır.

 • Pazaryerlerinin müşteri kitlesine ulaşabilme
 • Kampanyalar ile satış arttırma
 • Kolay operasyonel süreçler ile satış yapma

Gibi birçok avantaj e-ticaret firmalarının yararlandığı avantajlardır. E-ticaret siteleri pazaryerlerinden satış yapmanın avantajlarından yararlanırken ise yalnızca pazaryeri entegrasyonları kullanarak hızlı bir şekilde ürün gönderimi, stok ve sipariş takibi ve faturalandırma gibi işlemleri yapabilmektedir.

Sizler de bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız bir e-ticaret sitesi kurabilir ve ürünlerinizi yükleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Ticimax E-ticaret Paketleri ile E-ticaret Sitenizi Kurun

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler tarafından en çok tercih edilen e-ticaret altyapısı olan Ticimax e-ticaret alt yapıları ile sizler de e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilir ve internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Ticimax e-ticaret alt yapılarını 15 gün boyunca ücretsiz bir şekilde deneyebilir ve beğendiğiniz takdirde satın alarak e-ticarete adım atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarından takip edebilir e-ticaret ve ücretsiz e-ticaret eğitimleri hakkında bilgi edinerek e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler