2017’den Çıkarılan Büyük İş Dersi

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:43

2017 yılında büyük değişiklikler yaşandı. Bu değişikliklerin başında ise teknolojinin iş dünyası ile iç içe girmesi ve klasik pazarlama stratejilerinin değişmesinin zorunluluğu geldi.

2017’den Çıkarılan Büyük İş Dersi
Enes Öksüz admin

2017 işletmeler ve ekonomi için son derece önemli ve iyi bir yıl oldu. Yaşanan teknolojik gelişmeler özellikle iş sektöründeki son yıllarda iş dünyasında bazı kuralların değişmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. 2017 hem politik hem de ekonomik manevralar ile dolu dolu ve yatırımcılar için hızlı bir yol olarak geride kalırken bu yıl iş dünyası birçok yeni modele isteyerek ya da istemeyerek kapısını açmak zorunda kaldı. İşte 2017 yılı geride kalırken bu yıldan öğrendiğimiz büyük dersler.

Siber Güvenlik Gerçekten Önemli

Bu yıl siber güvenlik krizleri ile dolu bir yıl oldu. Özellikle mayıs aynıda yaşanan ransomware isimli malware saldırısı birçok büyük şirketin başına bela açtı. Rusya’da milyarlarca dolarlık enerji sektörü ve İngiltere’nin sağlık sektörü bilgisayar korsanları tarafından rehin alındı. Bu olay ülkemizde dahil olmak üzere 100 ülkeyi etkiledi ve dünya ekonomisine büyük bir kriz yaşattı.

Önerilen İçerik: Küçük İşletmelerde Asla Kullanılmaması Gereken 7 Şifre

Milenyum Kuşağı Ciddi İşler Başarıyor

Birçok kişi milenyum kuşağının tembel, yetersiz, kırılgan ve güvenilmez olarak tanımlıyor ancak durum hiç de öyle değil. Neredeyse çalışan nüfusun yarısını oluşturan kesim milenyum kuşağı. Bu kesimin iş ve sosyal hayat ayrımı biraz farklı ve öncelikleri daha değişik. Ancak aralarında işletmeniz için mükemmel yeteneğe sahip olanları oldukça fazla. Bu yüzden diğerlerinin ne dediğine bakmadan bu kuşağı bireysel olarak değerlendirmek son derece önemli.

Önerilen İçerik: Geleceğin Müşterilerine; Z Kuşağına Genel Bakış

Yapay Zeka Kaçınılmaz

2017 yılı yapay zeka teknolojilerinin inanılmaz bir seviyeye geldiği bir yıl oldu. 300 milyondan fazla işletme Facebook Messenger üzerinden müşteriler ile iletişimi sağlayacak akıllı chatbotlarını kullanıma açtı. Amazon Echo, Google Home ve Apple HomePod gibi akıllı hoparlörler ve dijital asistanlar evlere daha çok girmeye başladı. Google Assistant, Siri, Cortana ve Bixby gibi dijital asistanlar akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda daha yetenekli hale geldi.

Kişisel Bilgilerin Gizliliği

Dijital dünyanın, iş dünyasında daha fazla yer alması ile beraber her geçen gün daha fazla kullanıcı bilgisi şirketler tarafından saklanmaya başlandı. Şirketler tarafından saklanan isim, cep telefonu numarası, adres, kimlik bilgileri ve kredi kartı gibi hassas bilgiler bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmeye başladı. Uber, Equifax, Yahoo ve Arby’s gibi dünyanın önemli şirketlerinden sızdırılan bilgiler dünyada büyük ses getirdi.

Pazarlama Baştan Aşağı Değişiyor

Alışılagelmiş olan pazarlama yöntemleri zaten bir süredir bir değişim içerisindeydi ancak 2017 ile beraber bu değişim büyük bir hız kazandı. Pazarlama stratejilerinin başına sosyal medya geldi. Sosyal medyanın bu kadar ön plana çıkması ile beraber özellikle sosyal medya kitlesinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan gençler pazarlama stratejilerinde asıl hedef hale geldi. Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya platformları, şirketlerin en çok para harcadığı reklam mecraları haline geldi.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler