Geleceğin Müşterilerine; Z Kuşağına Genel Bakış

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 11:09

Geleceğin müşterileri; iki bin yılı sonrası doğan Z kuşağı! Onları tanıyarak markanızın geleceğini garanti altına alabilirsiniz…

Geleceğin Müşterilerine; Z Kuşağına Genel Bakış
Enes Öksüz admin

Onlar teknolojiyle hayatlarını paylaşıyorlar; muhteşem bir hızla her yeniliğe adapte oluyorlar. Neredeyse tüm teknolojik cihazlara sahipler ve üstelik kullanma konusunda da ileri derecede uzmanlaşmış durumdalar.

En son haberleri onlardan öğrenebilirsiniz; bilgisayarla sorun yaşarsanız onlara danışabilirsiniz. Sosyal medyada en güncel gelişmeler günlük hayatlarının vazgeçilmezi olmuştur; onlara doğru sorular sorarsanız ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Evet; Z kuşağından bahsediyoruz. Firmalar için en önemli hedef kitle konumundalar; onları anlamaya çalışan markalar şimdiden fark yaratmaya başladılar. Z kuşağı ile birlikte büyüyen markalar arasında yer almak istiyorsanız yazımızda yer verdiğimiz bilgileri bir an önce hayata geçirebilirsiniz.

Nedir Bu Z Kuşağı?

2000 yılından sonra doğanları ifade etmek için kullanılan Z kuşağı kavramı; aynı zamanda toplumsal değişimi ifade eder. 2020 yılına kadar toplam müşteri kitlesinin %40’ını oluşturacakları gerçeği bu nesli ve bu nesle hitap etmenin önemini arttırmaktadır.

İnternetle çok küçük yaşlardan beri haşır neşir olup ellerinden tablet ve akıllı cep telefonlarını düşürmeyen Z kuşağı bireyleri için bireysellik ön plandadır. Yetiştikleri ortam gereği ekip çalışmasına çok yatkın olmayan bu nesil zihinsel yeterlilik bakımından oldukça gelişmiştir. Beyinleri sürekli tetiktedir; öğrenmeye açtırlar. Kendilerine çok önem verirler ve kendi dünyalarında çok az kişiye yerleri vardır.

Önerilen İçerik: Y Kuşağı ve Tüketim Alışkanlıkları

Z kuşağı iyi eğitimlidir; iyi eğitimin öneminin bilincindedir. Fark yaratacak tüm eylemleri korkmadan yerine getirirler, ifade özgürlüklerine çok önem verirler. Sorumluluklarını dayatıldığı gibi değil pratik şekilde yerine getirirler. Zamanları onlar için önemli olduğu için tüm hayatlarını önceki nesillerin anlam veremediği şekilde planlama yetenekleri çok gelişmiştir.

Z kuşağının her olayla ilgili farkındalığı yüksektir; bilgiye doğrudan erişebildikleri için manipüle edilmeleri oldukça zordur. Yüz yüze iletişim onlara ulaşmak için kesinlikle doğru kanal değildir; sosyal mecralar ise hedefe tam isabet anlamına gelir.

Z kuşağına hitap etmek isteyen şirketler şimdiden pazarlama stratejilerini değiştirmeye başlamışlardır. Gelecekteki hedef kitlelerinin dikkatini çekmek için farklı yolları denemek ve yatırım yapmak markalar için oldukça önemlidir.

Z Kuşağı Bireylerine Nasıl Ulaşılır?

Z kuşağı bireylerini müşterileri arasına sokmak isteyen firmaların satış ve pazarlama stratejilerini dikkatle belirlemeleri önerilir. Bilgiye doğrudan erişebilen bu nesle aldatıcı söylemlerle ulaşılması mümkün değildir. Firmaların özgün olması, Z kuşağına fayda sağlaması, yaratıcılıklarının arttırması ve elbette internetteki parmak izlerini çoğaltmaları pazarlama stratejilerinin temelini oluşturmalıdır.

Sosyal Medyanın Önemi Artacak

Z kuşağı için sosyal medya çok önemlidir; her gün saatlerce sosyal medyada gezerler; ilginç paylaşımları beğenirler; özgün resimleri paylaşırlar ve sosyal medya üzerinden etkileşime her zaman hazırdırlar. Z kuşağına hitap etmek isteyen firmaların mutlak surette sosyal medyada yer almaları gerekir. Ancak sosyal medyada yer almak Z kuşağının beğenisini kazanmak için yeterli değildir; sosyal medyanın hakkını vermek gerekir. Tüm tanıdıklarının sosyal medya hesaplarını ince eleyip sık dokuyan bu nesil tarafından takip edilebilmek için; takip edilmeye değer bir hesaba sahip olunmalıdır.

Sosyal medya aracılığıyla Z kuşağı ile iletişim kapılarını aralayan markaların iletişim dillerine dikkat etmeleri gerekir. Yanlış anlaşılmaya müsait paylaşımlar Z kuşağı ile aralarındaki köprüleri yıkabilir. Firmalar yer aldıkları sosyal medya platformlarını detaylı bir şekilde araştırmalı ve her platformun gereksinimi doğrultusunda dijital pazarlama stratejilerini geliştirmelidir.

Z kuşağının dikkatini çekmek için firmalar şu adımları takip edebilirler;

  • Firmalar ilgi çekici mesajlar yollamalıdır.
  • Ürün veya hizmetlerinde kaliteden ödün vermemelidirler.
  • Yanlış yorumlanabilecek paylaşımlardan uzak durmalıdırlar.
  • Sosyal sorumluluklarını yerine getirmenin avantajını yaşarlar.
  • Fiyat politikasında adaletli olmaları gerekir.
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler