Hedef kitlesinin tercihlerini bilen ve stratejilerini bu doğrultuda kurgulayan firmalar varlıklarını güçlendirirler; aksi halde hayatta kalma mücadelesi verirler. Son dönemde sıklıkla duyduğumuz Y kuşağı ile ilgili bu yazımızda firmaların hedef kitlelerini tanımaları için en önemli bilgileri derleyip Y kuşağının özelliklerine ve tüketim alışkanlıklarına eğilerek tüm soru işaretlerini azaltmayı hedefledik.

Y Kuşağı Hakkında

Esnek çalışma şartlarını seven, sorumluluklarının bilincinde, fark yaratmayı ilke edinen ve aynı zamanda farklılıklara saygı duyan bir nesil… 1980 – 1999 yılları arasında doğanları ifade etmek için kullanılan Y kuşağı kavramının anlaşılması firmaların pazarlama stratejilerine büyük katkılar sağlar.

İnternetin tam olarak patlamadığı yıllarda doğanların sergiledikleri davranışlara odaklandığımızda bu neslin hem gelenekselci hem de yenilikçi olduğu sonucuna varabiliriz. Sorgulamayı ilke edinen ve kendini ifade etme konusunda oldukça başarılı olan Y kuşağını; medeni, iletişime açık, teknolojiye meraklı ve global trendlere ilgili olarak tanımlayabiliriz. Doğdukları yılları hesaba katarsak bu neslin büyük bir dönüşümden etkilendiğini ve ayak uydurmanın onların işi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Y Kuşağının Özellikleri Nelerdir?

Y kuşağı hem sokakta oynayarak hem de teknolojiyi keşfederek büyümüştür. Teknolojinin sunduğu faydaları deneyimledikleri için hayatlarını kolaylaştıracak her türlü yeniliğe sıcak bakarlar. Akıllı cep telefonlarını mucize olarak kabul ederler ve değerini bilerler. Bilgisayarları olmazsa olmazlarıdır, çevrimiçi kalmayı severler.

Y kuşağının en temel özelliklerinden biri de ailelerine düşkün olmalarıdır. Diğer bir deyişle onları çok uzun mesai saatleriyle kısıtlayan şirketlerle araları pek iyi değildir, sıkılırlar ve çok zorda kalırlarsa farklı bir iş aramaya başlarlar. Kendilerini mutlu eden ve ailelerine vakit ayırabildikleri işler onlar için idealdir.

Y kuşağı için başarı elde edilmesi gereken bir sonuçtur, aksine pek tahammül edemezler.  Kararlıdırlar ve amaçları uğruna savaşmaya her daim hazırdırlar. Tek başlarına savaşabilirler ama takım içerisinde de uyumu bozmazlar.

İtaatkar değildir Y kuşağı bireyleri; sorgularlar. Dayatılanlara baş kaldırmak onlar için olağandır; tercihleri sıklıkla değişir. İnternet onların vazgeçilmezidir, kendilerini sürekli geliştirirler.

Tüm bu özellikleri ile Y kuşağı firmalar için çok önemli bir hedef kitlesidir. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu olan bu nesli anlamak ve onların tercihi haline gelebilmek için tüketim alışkanlıkları bilinmelidir.

Y Kuşağının Tüketim Alışkanlıkları

  • Y kuşağının ilk tercihi televizyon izlemek değildir, kendileri internetle gereğinden fazla haşır neşirdir. Bu nedenle salt televizyon reklamı veren markalardan haberleri bile olmaz, kendilerine erişmek için internet en doğru adres olarak ön plana çıkmaktadır.
  • Y kuşağı sosyal medyaya fazlasıyla entegre yaşar; sosyal medya aracılığı ile takip ettikleri kişilerin görüşlerine değer verir. Bu platformlarda aktif olarak boy gösteren işletmelere kendilerini yakın hissederler, akıllı cep telefonlarının sunduğu faydaların bilincinde olarak mobil uygulamaları çok kullanırlar. İstedikleri ürün ya da hizmetleri internet üzerinden hatta mobil uygulamaları kullanarak almaya yatkındırlar.
  • Y kuşağı için iletişim önemlidir, kendileriyle bağlantıya geçmeye çalışan işletmeleri önceliklendirirler.
  • Y kuşağı her ne kadar fikirlerini ve tercihlerini kolay değiştirebilen bir nesil olarak tanımlansa da marka sadakatleri yüksektir. Bir kez alıştıkları markaların ürünlerinden veya hizmetlerinden kolay kolay kopmazlar. Marka bilinirliğine önem veren ve müşteri sadakatini sağlama konusunda başarılı olan işletmeler onların ilk tercihi olacaktır.

Sonuç olarak müşteri kitlesini Y kuşağı bireyleriyle genişletmek isteyen firmaların internette varlıklarını güçlendirmeleri gerekiyor. Sosyal medya bu firmaların en güçlü avantajları olarak ön plana çıkıyor. Y kuşağı ile iletişime geçebilen, mobil uygulaması bulunan ve elbette fiyatları makul olan firmalar bu neslin vazgeçilmezi oluyor.