Sosyal Medya Pazarlamasında Başarı Getirecek 8 Kural

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:31

Sosyal medyanın şirketler için öneminden çokça bahsettik. Peki ya nasıl başarılı olunur, sosyal medyada başarı geçirecek kurallar nelerdir? İşte ayrıntılar….

Sosyal Medya Pazarlamasında Başarı Getirecek 8 Kural
Enes Öksüz admin

Farklı yazılarımızda işletmelerin başarıları için sosyal medyanın gücünün ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik; marka bilinirliğini arttırmak, hedef kitleyle doğrudan iletişime geçmek, hedef kitlesiyle aralarındaki etkileşimi fazlalaştırmak ve elbette daha çok kişiye ulaşmak isteyen işletmeler için sosyal medyanın sonsuz potansiyel barındırdığını belirtmiştik. Ancak bu yazımızda teorik olarak savunduğumuz bir geçeğin pratikte nasıl uygulanacağını detaylandıracağız. 

Neticede tüm şirketler sosyal medyada eş derecede aktif olarak bulunmuyor ve doğal olarak bilgi ve deneyim olarak eksikleri var. Peki bu platforma nasıl hükmedilir ve en önemli kuralları nelerdir? İşte detaylar;

Dinleyin

“Söz gümüşse sükut altındır” sözünün en çok fayda sağladığı platformlardan biridir sosyal medya. Şirketler sosyal medya aracılığı ile hedef kitleleriyle iletişime geçerler ancak gerçekten dinlemeye niyetleri yoksa bu etkileşimden bekledikleri faydayı göremeyebilirler. Sosyal medyada başarılı olmak istiyorsanız etkileşime geçtiğiniz müşterilerinizin ya da hedef kitlenizin önem verdikleri şeyleri öğrenin, ihtiyaçlarını belirleyin ve etkileşime geçerken temel amacınız onlardan size yol gösterecek bilgiler vermelerini sağlamak olsun. 

Odaklanın

Birden çok hizmetiniz, güvendiğiniz birden çok ürün çeşidiniz olabilir. Ancak sosyal medyada odaklanmayı ve her bir hamlenizde tek bir ürün ya da hizmetinizi ön plana çıkarmanın daha etkili olacağını bilmelisiniz. Hedef kitlenizin aklını karıştırmamak ve kendinizi daha sade ifade edebilmek için en güçlü yönlerinize odaklanın. 

Rakama Değil Kaliteye Odaklanın

Takipçilerinizin sayısını arttırmak elbette başarılarınızı arttırır. Ancak sosyal medyada sayı her zaman belirleyici değildir. Takipçilerinizin sayısından ziyade kurduğunuz etkileşime odaklanın. 10 bin kişiden oluşan bir takipçi listesindense size yorum yapan, sizinle bağlantı kuran 1000 kişilik takipçi grubunun sizin için daha önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 

Önerilen İçerik: Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya

Sabredin

Sosyal medyada başarı elde etmek birkaç günlük çalışmanın sonucu değildir. Amaçlarınıza ulaşmak için uzun bir yolculuğa çıktığınızı kabul edin ve mucize beklemeyin. Başarıları yavaş yavaş kazanıyor olmak hevesinizi ve azminizi azaltmasın; mücadeleye devam edin.

Paylaşılmaya Değer İçerikler Yayınlayın

Sosyal medyada fırtınalar estirmek istiyorsanız sadece paylaşmış olmak için paylaşım yapmayın. İlgi çeken, özgün ve hedeflerine yönelik içerikler paylaşarak hedef kitlenizin dikkatini çekin. Onların beğenisini kazanmayı başarırsanız ve bunu düzenli hale getirebilirseniz; takipçileriniz sizin reklamını tüm sosyal medya platformlarında yapacaklardır. Böylece yeni takipçilerin de ilgisini çekebilirsiniz. Paylaştığınız içerikler sonucu etkileşimi arttırabilirseniz Google gibi otorite sitelerin de ilgisini ve beğenisini kazanacağınızı unutmayın. 

Sizi Destekleyecek Etkili Kişilerle Bağlantı Kurun

Sosyal medyada tüketicilerin eğilimlerini şekillendiren etkili kişiler vardır. Sosyal medya fenomenleri olarak adlandırılan bu kişiler aynı ilgi alanına sahip kişileri etkileyebilecek güce sahiptirler. Onlarla iletişime geçin ve faaliyet alanınıza ilgi duyan takipçilerine sizin reklamınızı yapmalarını isteyin. Elbette bir karşılık isteyebilirler ancak doğru kişiyi bulduğunda kazancınızın daha fazla olacağından emin olabilirsiniz.

Erişilebilir Olun

Sosyal medyada etki yaratmak için paylaşım yapıp sonra çevrimdışı olmayın. Paylaşımlarınızı yapın ve sizinle etkileşime geçen kişilerle bağlantı kurmaya devam edin. Sosyal medyada başarı kazanma süreci çok boyutludur. Ne denli özenli içerikler hazırlayıp paylaşım yapsanız da; size gelen soruları, yorumları ya da talepleri geri dönüşsüz bırakırsanız takipçilerinizle aranızdaki etkileşimin sağlıklı olmasını bekleyemezsiniz. 

Karşılıklılık İlkesini Es Geçmeyin 

İçeriklerinizin paylaşılmasını istiyorsanız sizin de başkalarının paylaştıklarını kendi kanalınızda duyurmanız gerekir. İçeriklerinizin yayılması için siz de başkalarının paylaşımlarına en azından bir süreliğine odaklanmalı ve hatta onlarla etkileşime geçerek görünürlüklerine katkıda bulunmalısınız. 

Bir önceki yazımızda, Son Para İle Yatırım Yapmak başlığı ile girişimleriniz sırasında uygulamanız gereken mali disipline dikkat çektik. İlginizi çekebilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler