Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:26

İnsanların vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya artık firmalar içinde aynı değer sahip. Bu noktada firmaların kendileri için en verimli platformları belirlemesi ve sosyal medya yönetimlerini bu listeye göre şekillendirmeleri gerekiyor.

Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya
Enes Öksüz admin

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artıyor. Yıllık verilere bakıldığında internet erişimi olan insanların yaklaşık %70’inin aktif bir sosyal medya kullanıcısı olduğu ortaya çıkıyor. Bu durum firmalar için bulunmaz bir reklam kaynağı yarattığı için kurumsal sosyal medya hesaplarının sayısı da yüksek bir ivme ile artış gösteriyor. Bu artış pazarlama dinamiklerinde de büyük bir değişim sağlarken firmalar için yeni kapılar açıyor. Günün sonunda her firmanın her platformda sosyal medya hesabı olsa da firmaların platformlara göre kazanç ve geri dönüş oranı değişiyor. 

Kitlenize Göre Şekillenin 

Bir kullanıcının birden fazla sosyal medya platformunda hesabı olsa da her kullanıcının özellikle ilgisini çeken bir adet platform vardır. Bazı kullanıcılar Facebook üzerinden yaptıkları durum güncellemeleri ve paylaşımlarla etkileşim kurmayı seçerken bazı kullanıcılar anlık mikro blogging imkanı sunan Twitter üzerinden etkileşim kurmayı tercih ederler. Kadınlar Instagram’ı daha çok kullanırken erkekler check-in uygulamalarını ve Facebook’u daha sık kullanmayı tercih ediyor. Bu bilgiler ışığında her işletme kendisi için daha uygun olan platformu seçerek bu platforma ağırlık vermeyi tercih edebilir. 

Platform Odaklı Paylaşımlar 

Hedef kitlenizin yaş ortalaması, cinsiyet dağılımı ve sosyo-ekonomik yapısına göre sosyal medya platformu seçmeniz yararınıza olur. Kozmetik, tekstil gibi doğrudan kadınların ilgisini çeken ürünlerinizin tanıtımını ve satışını yapmak için Instagram doğru bir tercih olabilir. Fotoğraf düzenleme ya da kamera uygulamaları yayınlayan bir yazılım şirketiniz varsa yine odağınız Instagram olmalıdır. Eğer işinizi video içeriklerle tanıtabiliyorsanız etkili olacağınız platform Youtube ve Facebook olabilir. Tanıtım videoları, kendin yap videoları bu platformlarda oldukça dikkat çeken paylaşımlar olarak öne çıkarlar. Bir makarna üreticisinin yayınladığını makarna sosu hazırlama videoları her zaman ilgi görür. 

Twitter gibi anlık paylaşım platformlarında firmaların nasıl konumlandığını araştırdığımız zaman daha çok teknoloji, gıda ve otomotiv alanından hizmet veren firmaların reklamlarının ve paylaşımlarının dikkat çektiğini görülebiliyor. Her platformda alınan etkinin farklı olması sebebiyle sektörel ayrım noktasında Instagram, Twitter ve Facebook çok farklı kulvarlarda öne çıkıyor. Facebook ürün bazlı e-ticaret yönlendirmeleri, Instagram doğrudan satış dinamikleri ve Twitter’da viralleşmesi mümkün reklam içerikleri açısından dikkat çekiyor. 

Her Platformda Olmayı İhmal Etmeyin

Markanıza ya da ürününüze göre bir platform sizin için öne çıkıyor olsa bile varlık göstermeniz gereken pek çok platform olduğunu unutmayın. Her sosyal medya platformunun kitlesi ve getirileri farklıdır. Bu farklılık sizin marka bilinirliğiniz ve prestijiniz açısından önem taşır. Bu nedenle sizin için çok verimli olan alanlarda öne çıkıp diğer platformları arka plana itmemelisiniz. Hedef kitleniz sizi takip ettiği her platformda aktif bir şekilde gördüğü zaman güvenilirlik ve sadakat oluşumu daha farklı boyutlarda olur. Elbette önce çıktığınız platformlar olması pazarlama bütçenizin verimliliği açısından önemli olduğundan dengeleri iyi sağlamanız gerektiği tartışılmaz. Ancak internette ne kadar çok varlık gösterirseniz o kadar çok dikkat çeker ve amaçlarınıza kolay ulaşırsınız. 

Başarılı Olmak İçin Bakış Açınızı Değiştirin! başlıklı bir önceki haberimizde, girişimcilere ilham verecek fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler