Başarılı Olmak İçin Bakış Açınızı Değiştirin!

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:34

Başarılı olmak için gerek duyduğunuz en önemli özelliğe doğuştan sahipsiniz. Bakış açınızı değiştirin ve sebep olduğu başarıları kucaklayın. 

Başarılı Olmak İçin Bakış Açınızı Değiştirin!
Enes Öksüz admin

Sizi milyon dolarlık işletmelere sahip olan girişimcilerden ayıran en büyük farkınız nedir? Her ne kadar aksini düşünseniz de tahmin ettiğiniz gibi servet değildir. Doğuştan sahip olduğunuz, paha biçilemez değerdeki bakış açınızdır.

Bakış açınız sayesinde tüm tercihlerinizi şekillendirirsiniz. Saçınızın modelini, adresinizi, işinizi, kıyafetlerinizi ve hatta eşinizi seçersiniz. Yaptığınız tüm tercihler zaman içerisinde değişebilir, çünkü özünde bakış açınız değişmiştir. Sürekli aynı tercihleri yapmak, aynı şekilde düşünmek bazı şeylerin ters gittiğini gösterebilir. Hayata hep aynı perspektiften bakarsanız, sürekli olarak aynı kısır döngünün içerisine girersiniz. 

Bakış açınız yaptığınız işte de size yön verir. Masa başı bir işte sabit bir gelirle hep aynı sorumluluklarla uğraşmak, bu durumdan şikayetçi olup düzeni devam ettirmek de; fırsat gördüğünüz anda doğru hamlelerle hayatınızı değiştirmek de sizin tercihinizdir.

Yaşantınızdan, işinizden, kazandığınız paradan memnun değilseniz ve artık değişim istiyorsanız öncelikle basit ama etkili stratejileri yavaş yavaş uygulamaya başlamalısınız. 

İlk olarak;

Potansiyelinizin Farkına Varın

Her insan birbirinden çok farklı ancak özünde çok değerli niteliklerle donatılmıştır. Potansiyel olarak her başarıyı elde edebilecek nitelikteyken, başarı için verilmeyen mücadeleler sonucunda kendinizi yetersiz hissetmeniz normaldir. Özünüze dönün ve kendinizi eleştirin. Kaçırdığınız fırsatlara odaklanarak geleceğinizi köreltecek tercihler yapmaya programlanmayın. Biraz farkındalıkla karşınıza çıkan alternatifleri sorgulayın ve şimdiye dek alıştığınız davranış modellerini terk edin. Değişim istiyorsanız, hayatınızın farklılaşmasının hayalini kuruyorsanız öncelikle bunu gerçekten istemelisiniz. Maalesef sadece istemekle, hiçbir sorununuza çözüm üretemezsiniz. Odaklanın, farklı bakın, isteyin ve adım adın!

Bakış Açınızı Değiştirin

Hepimiz yapmamız gereken şeyleri biliriz; sağlıklı olmak için nasıl beslenmek gerektiği, neden sporun bu denli önemli olduğu, insanlara neden saygılı davranmanın olmazsa olmazlar arasında yer aldığı zaman içerisinde bize öğretilmiştir. Ancak bu sorgulamaları çoğu zaman yapmayız. Yapması en kolay olan şeyleri bile bakış açımızı değiştirmediğimiz için yapamayız. Örneğin spor yapmanın faydaları ile ilgili bir sürü bilgiye maruz kalırız, ancak yine de zaman ayırmayız. Neden, çünkü “yaparsak daha iyi olur” algısına sahibizdir. Eğer bu yargı spor yapmak zorundayız olarak şekillendirilseydi, muhtemelen spor yapmayı yaşamak ya da ölmek ile eşleştirir ve gereken neyse onu yapardık. Fakat bu algıya sahip olmak yine bizim elimizde! Bir iş fikri bulduğunuzu varsayalım, yaparsanız iyi olacağınızı biliyorsunuz, para kazanacaksınız, kendinize daha çok zaman ayıracaksınız ama bir türlü aksiyon alamıyorsunuz. O iş fikrini hayata geçirmek zorunda hissettiğinizde de aynı davranış modelini benimseyebilir misiniz? Bazı olaylara anlam yükleyin ve hayatınızı değiştirme potansiyelini hissettiğinizde şartlarınızı zorlayın. Farklı bakın ve farklılaşın!


Öz Eleştiri Yapın

En iyi yaptığımız şeylerde bile kendimizi tatmin etmekte zorlanırız. Herkes tarafından takdir edilen yeteneklerimiz olduğunda, kendimizde eksik gördüklerimizi yok sayarız. Madem hayatımızı değiştirmek istiyoruz, öncelikle kendimize acımasız eleştiriler yapmalıyız. Oldukça zor; ancak başarabilirsek mükemmelleşebiliriz. Bir şirketin satış pazarlama departmanında görev aldığınızı düşünün, çok iyi satışlar yapıyorsunuz ve elbette sizi herkes takdir ediyor. İşin özünde siz o satışı daha iyi yapabileceğinizin farkına varsanız da takdir edildiğiniz için değişimi reddedebilirsiniz. Bu seferlik yapmayın, üzerine gidin ve önce kendinizi memnun edin. Zor bir mücadeleye hazır olmalısınız ancak değişimi zorlarsanız sonucunda en iyisini yapabilecek düzeye gelebilirsiniz. Amacınızı belirleyin, kendinize dürüst olun, vazgeçmeyin ve çaba harcayın. 

Bir önceki yazımızda bayilik dünyasının altın değerindeki Bayilik Alarak Ne Kadar Para Kazanabilirim? sorusuna cevap aradık. Bayilik konusunda ilgili ziyaretçilerimizin göz atmasını tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler