Büyük İsimlerden Kariyerlerinin Başındaki Gençlere Tavsiyeler

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:03

Büyük İsimlerden Kariyerlerinin Başındaki Gençlere Tavsiyeler
Enes Öksüz admin

Eğer genç ve kariyerinin başlarındaki biriyseniz muhtemelen çok sayıda klişe ve kariyer açıklaması hakkında fikir sahibinizdir. Tutkunuzu takip edin, %110’unuzu verin, kendinize gerçekçi olun gibi tavsiyelerin işe yaramaz olduğunu muhtemelen bunu size söyleyen insanlarda biliyor. Diğer taraftan dünyada başarılı işler yapmış ve adından söz ettirmeyi başarmış kişiler de bambaşka ve alışık olmadığımız şeyler söylüyor. Üstelik bunları tecrübelerine dayanarak dile getiriyorlar.

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett

Warren Buffett, kariyerinin başındaki gençlerin alçak gönüllü olmalarını ve bazı durumlarda kendilerini kısıtlamalarını tavsiye ediyor. Birisine çok kolay bir şekilde kızabilir ya da bağırabilirsiniz ancak bunu yapmak yerine doğru bir dille konuşup ilerleyen günlerde bu davranışın yenileyip yenilemeyeceğini takip edebilirsiniz. Bu size her zaman kazanç sağlayacaktır.

Virgin Group’un Kurucusu Richard Branson

Dünyanın en başarılı yöneticilerinden Richard Branson gençlerin geçtişe pişmanlıkla bakmak yerine önlerindeki adımı atmaları gerektini tavsiye ediyor. Branson yaptığı bir söyleşide insanların bir sonraki adımı atmak yerine yaptıkları hatalara harcadıkları enerjinin kendisini şaşırttığını dile getirmişti. Hatalarınızı kötü bir tecrübe yerine öğrenme süreci olarak kabul ettiğinizde bir sonraki adımı daha rahat atabilirsiniz.

Harry Potter Serisinin Yazarı J.K Rowling

Başarılı yazar Rowling gençlere hatalarını kabul etmelerini ve utanmamaları gerektiğini tavsiye ediyor. Rowling insanların hatalardan yeterince konuşmadığını ve bunun yerine başarıları dile getirmeyi sevdiğini açıklayan Rowling 2008 yılında Harvard Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada bir zamanlar boşanmış, işsiz, yalnız bir anne ve fakir birisi olduğunu ancak bundan utanmak yerine kabullenerek harekete geçtiğini dile getirdi.

Alphabet Inc. CEO’su Eric Schmidt

Alphabet Inc. şu anda Apple’ın ardından dünyanın en değerli ikinci şirketi konumunda ve şirketin kurucularından birisi olan Eric Schmidt gençlerin daha çok şeylere evet demesi gerektiğini düşünüyor. Schmidt, evet demenin yeni yollar açacağını bu kelimeyi söyleyerek gençlerin ilk işlerine adım atacaklarını, eşlerini bulacaklarını ve çocuk sahibi olacaklarını düşünüyor.

Yahoo Eski CEO’su Marissa Mayer

Marissa Mayer hem teknoloji hem de iş sektörünün güçlü kadın figürlerinden biri olarak kabul ediliyor. Mayer 2011 yılında yaptığı bir açıklamada gençlerin birşeyleri alıp onu mükemmel hale getirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Apple Eski CEO’su Steve Jobs

Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın temellerini atan ve şirketten kovulduktan yıllar sonra geri dönüp Apple’ı batmaktan kurtaran Steve Jobs herkesin saygısını kazanmış birisiydi. Steve Jobs, insanların sürekli olarak tutkularını takip etmekten bahsettiğini ancak bunu yaparken çevrelerinde akıp gitmekte olan bir dünya olduğunu unuttuğunu düşünen birisiydi. Jobs yaptığı bir konuşmada gençlerin sadece tutkularını takip etmelerini değil aynı zamanda çevrelerindeki insanlarında yararlanabileceği bir şey yapmalarını öneriyor.

Microsoft’un Kurucusu Bill Gates

Bill Gates uzun zamandır dünyanın en zengin insanı. Gates gençler için yaptığı bir konuşmada herşeyi basitleştirmeleri gerektiğini dile getirdi. Gates’e göre basit bir şey daha karmaşık hale getirmek ve öyle algılamak başarısızlığı getiren en büyük etmenlerden bir tanesi.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler