Ünlü Yatırımcı Warren Buffett’nin En İyi Yatırımları

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:03

Ünlü Yatırımcı Warren Buffett’nin En İyi Yatırımları
Enes Öksüz admin

Warren Buffett, dünyanın en çok tanınan ve en başarılı olarak kabul edilen yatırımcısı. Buffett bugüne kadar yaptığı yatırımlar ile dünyanın en zengin ikinci kişisi olmayı başardı. Ancak geçtiğimiz aylarda Amazon’un sahibi ve kurucusu Jeff Bezos tarafından geçilerek üçüncü sıraya geriledi. Dünyanın en zengin adamı ve Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates birçok açıklamasında en iyi yatırım tavsiyelerini, en yakın arkadaşı olan Warren Buffett’den aldığını söyledi. Buffett, tarihin gördüğü en önemli sermaye piyasası yatırımcılarından birisi ve hisse senedi yatırımcılığının kutbu olarak kabul edilir. İşte dünyanın en büyük yatırımcısının yaptığı en büyük yatırımlar. 

Wells Fargo Yatırımı

Ünlü yatırımcı Warren Buffett’nin ilham veren yatırımları

1990 yılında baş gösteren yaşanan mevduat ve kredi bankaları krizi ile beraber Warren Buffett, Wells Fargo’ya tam 290 milyar$ değerinde yatırım yaptı. Buffett’nin yatırım yaptığı esnada Wells Fargo’nun piyasa değeri 2.9 milyar$ civarındaydı. Bankanın bugünkü piyasa değeri ise tamı tamına 275 milyar$. 1965 yılında satın aldığı Berkshire Hathaway şirketi ile yatırımı yapan Buffett, Berkshire’ı Wells Fargo’nun en büyük hissedarı yaptı. Buffett, o yıldan beri bankaya yatırım yapmaya devam ediyor. 

Freddie Mac Yatırımı

Bu yatırımda, diğer yatırımcılara ders niteliğinde olacak şey Buffett’nin şirkete ne zaman yatırım yaptığı değil satın aldığı hisseleri ne zaman elden çıkardığı. Buffett, Amerikan Hazinesi’nin de ortaklarından birisi olduğu sigorta şirketi Freddie Mac’in piyasaya çıkan 4$’lık hisselerine 108 milyon$ yatırım yaptı. 2000 yılında şirketin CEO’su Leland Brendsel, Buffett ile yaptığı toplantılarda şirket anlamsızca savundu. Buffett ise bu durumda bir terslik olduğunu fark edip hisselerini bir sene içerisinde hisselerini elden çıkardı. 2003 yılında ise Leland Brendsel’in şirketin bilançosunu gerçek dışı şekilde şişirdiği ortaya çıktı ve Brendsel işten kovuldu. Freddie Marc’ın bugünkü hisse değeri ise 2$ civarında seyrediyor. 

PetroChina Yatırımı

Buffett geçtiğimiz yıl Berkshire Hathaway yatırımcılarına yaptığı açıklamada Amerika’nın en iyi günlerinin geldiğini belirtti. Ancak kendisinin en büyük yatırımlarından bir tanesi Çin’de. 2002 yılında Buffett, şirketi Berkshire Hathaway ile Çin’in en büyük şirketlerinden bir tanesi olan PetroChina’nın %1.3’lük hissesini 488 milyon$’a satın almıştı. O yıllarda bu yatırım çok doğru görülmüyordu çünkü hem şirketi petrol kuyuları verimsizdi hem de 400 bin kişilik çalışanı ile çok yüksek maliyetlere sahipti. Buffett ise şirketin değerinin yaklaşık 3 katlanacağını düşünüyordu ancak petrol fiyatlarının yükselmesi ve yeni petrol yataklarının bulunması ile şirketin değeri 3’e değil tam 7’ye katlanarak 37 milyar$’dan 275 milyar$’a yükseldi. Buffett ise 3.6 milyar$ kar elde etti. 

The Intelligent Investor Yatırımı

Warren Buffett’ye göre bugüne kadar yaptığı en kazançlı yatırım 1949 ılında satın aldığı Benjamin Graham tarafından yazılmış olan The Intelligent Investor isimli kitabın kopyası. Bu kitaptan çok etkilenen Buffett, kitabın yazarından ders almak içni Columbia Business School’a girdi. Buffett daha önce yaptığı bir açıklamada bu kitabı kaça aldığını hatırlamadığını ve bugüne kadar yaptığı en karlı ve en iyi yatırımın The Intelligent Investor’ı almak olduğunu belirtti. Buffett ayrıca hala da yatırım yapmadan önce bu kitabı rehber olarak kullanmaya devam ettiğini açıklamıştı. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler