Franchise Satın Alma Esasları

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:34

Bir franchise satın alırken hazır aşamalarında neler yapmanız gerekir? Neleri gözden kaçırabilirsiniz? Karar verme süreci yönetilirken dikkat etmeniz gereken esaslar nelerdir?

Franchise Satın Alma Esasları
Enes Öksüz admin

Bir franchise satın almak, sıfırdan başlayacak olan girişimcilere göre pek çok avantaj sunar. Bu avantajların belki de en önemlisi kendini kanıtlamış bir sistemin bulunması e bu sistemin nasıl kullanılacağı konusunda eğitim alacak olmanızdır. Franchise sahipleri, girişimclerin genellikle yaptıkları hataların çoğundan kaçınabilir, çünkü franchise sahibi günlük, rutin operasyonlarını deneme yanılma yoluyla çoktan tamamlamış olacaktır.

Büyüme Stratejilerini Gözden Geçirin

Bir franchise’un sizin için doğru olduğuna karar verdikten sonra, büyümeyi hedeflemek için sizi ve işletmenizi ilgilendiren çeşitli endüstrileri araştırmaya başlayabilirsiniz. Seçimleri, en çok ilgilendiğiniz bir kaç sektör ile sınırlı tutmak sizin için iyi olacaktır. Bu tür bir yatırım için pazar olup coğrafi olarak da analiz edebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Franchise İçin En Doğru Lokasyon Nasıl Bulunur?

Bütün bunlardan sonra, belirlediğiniz yerlerde yer alan franchise markalarına başvurabilirsiniz. Çünkü saygın bir şirket, size ücretsiz olarak bilgi vermekten mutluluk duyacaktır. Ancak karara varmak için bu tanıtım materyalleri yeterli değildir. Gözlem yaptığınız şirketler hakkında yerli ve yabancı kaynaklardan detaylı bir internet araştırması da size büyük avantaj sağlayacaktır. Bu araştırmanızda, şirketin internet dünyasında yer alan kullanıcılar arasında nasıl tasvir edildiğine bakabilir, nasıl idare edildiğini ve büyüyüp büyümediğini öğrenebilirsiniz.

Araştırmanızı Derinleştirin

Yatırımınızı yapmadan öcne araştırma için başvurabileceğiniz bir sürü kaynak bulunuyor. Bu kaynakların bazıları hiç akla gelmeyen ya da kolay gözden kaçırılabilen kaynaklar. Bir çok girişimci franchise işletmesini açmadan önce, aynı markanın franchise işletmecileri ile görüşmeyi gözden kaçırabilir. Ayrıca daha önce franchiselık yapmış ancak sözleşmesini feshetmiş ya da başka bir sektöre geçiş yapmış işletme sahipleri ile de görüşmek sizi yapacağınız iş konusunda derinlemesine bilgi sahibi yapacaktır.

Önerilen İçerik: Bayilik Almadan Önce Mevcut Bayilere Sorulması Gereken Sorular

Bu kişilerin şikayetlerini, avantaj gördükleri şeyleri, kolaylıkları ve zorlukları öğrenerek sizi nelerin beklediğini görebilirsiniz.

Neler Sorabilirsiniz?

Bu insanlarla görüşmeden önce size fikir verecek olan bilgileri toplamanıza yarayacak sorularınızı hazırlayabilirsiniz. Bu sorulara alacağınız cevaplar size marka hakkında olduğu kadar markanın franchise işletmelere verdiği önem konusunda da bilgi verecektir.

1.       Marka tarafından verilen eğitim yararlı oldu mu?

2.       Marka, franchise sahiplerinin ihtiyaçlarına nasıl cevap veriyor?

3.       İşletmenin tipik bir günü nasıl geçiyor?

4.       Bu iş mevsimsel mi? Eğer öyleyse sezon sonu geldiğinde nerede olursunuz?

5.       Satışlar ve gelirler, beklentinizi karşılıyor mu?

6.       Marka, ek franchise sahipliği ile genişleme olanağı sunuyor mu?

7.       Bugün düşündüğünüz ve bildiğiniz şeyleri, işletmenizi açtığınız gün bilseydiniz yine de bu işe girermiydiniz?

Bu tarz örnek sorular hazırlayarak düşünce ve bilgi havuzunuzu oldukça değerli bilgiler ile genişletebilirsiniz. Sizin için alternatif olabilecek bütün sektörler ve markalar için bu tarz araştırma yapmanız gerekir. Bütün araştırmalarınız tamamlandıktan sonra, eşit derecede iyi olan iki marka seçimi arasında kaldığınızda seçim genellikle içgüdülerinize dönüşür. Bunu, ne kadar çok franchise işletmesini gözlemler ve ne kadar çok işletmeci ile görüşürseniz o kadar minimuma indirirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler