Franchise İçin En Doğru Lokasyon Nasıl Bulunur?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 12:28

Franchise almayı düşünüyorsunuz ancak yer seçimi ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Lokasyon seçimi ile ilgili kritik bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Franchise İçin En Doğru Lokasyon Nasıl Bulunur?
Enes Öksüz admin

Başarılı bir franchise işletmek istiyorsanız öncelikle doğru konumu bulmalısınız. Fiziki işletmenizi nerede açacağınız başarılarınızı doğrudan etkileyecektir. İşletmeniz için en ideal konumu belirlerken işletmenizin faaliyet gösterdiği sektörü dikkate almalısınız. Eğer hizmet sunuyorsanız ve hedef kitlenizin sizinle yüz yüze gelmesine gerek yoksa evden bile işletmenizin faaliyetlerini sürdürebilirsiniz. Ancak perakende sektöründe ya da gıda sektöründe faaliyet gösteriyorsanız; işte o zaman seçtiğiniz lokasyon işletmenizin kaderini doğrudan etkileyecektir.

Alışveriş Merkezleri

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmeleri bir arada bulunduran ve genellikle kapalı olan alışveriş merkezleri insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde konumlanır. Ya anayollardadır ya da şehir merkezlerinden kolaylıkla erişilebilen noktalarda. Franchise aldıysanız ve işletmeniz için alışveriş merkezlerini tercih ettiyseniz hedef kitlenizle buluşma ihtimaliniz bir hayli yükselir. Ancak bu aşamada giderlerinizi de hesaba katmanız gerekir. Alışveriş merkezlerinin yüksek kiralarının yanı sıra reklam giderlerinizi de düşünmeli ve sizin için en karlı olabilecek lokasyonu seçmelisiniz.

Çarşılar

Alışveriş yapmak isteyenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan çarşılar sattığınız ürüne ya da sunduğunuz hizmete göre ideal konumlardan biri olabilir. İşletmenizi açmayı düşündüğünüz çarşıdaki rakiplerinizi analiz etmeli ve sonrasında işletmenizi o bölgede açıp açmayacağınızın kararını vermelisiniz. Fizibilite çalışması yapmadığınız takdirde işletmeniz ile ilgili beklentilerinizi hayata geçiremeyebilirsiniz. Çarşılardaki yoğun insan trafiğinin önemli bir artı olduğunu da hatırlatmak istiyoruz; kalabalık her daim satışlarınızı arttırmanız için fırsat sunacaktır.

Merkezi Konumdaki Caddeler

Franchise almayı düşünüyorsanız işletmeniz için merkezi konumdaki caddelerde bulunan dükkanları tercih edebilirsiniz. Gün içerisinde birçok kişinin uğrak noktası olan bu alanlarda işletmenizi görünür kılabilir ve hedef kitlenizi işletmenize çekmeyi başarabilirsiniz. Her zamanki gibi aynı bölgede bulunan rakiplerinizi analiz etmeyi unutmamalısınız.

Franchise İçin İdeal Lokasyon Nasıl Bulunur?

Franchise alacağınız firmanın franchise sistemi ile ilgili yeterince deneyimi varsa; firma yetkilileri size yer seçimi konusunda destek vereceklerdir. Franchise açabilmek için yer kriterleri belli olduğu için deneyimli bir emlak danışmanlığı firmasından da bu konuda yardım alabilirsiniz. İşletmenizi açmak için en doğru lokasyonu bulmak adına zaman ayırmanız şarttır. Faaliyet gösterdiğiniz sektör ve hedeflediğiniz müşteri kitlesi yer seçiminizi doğrudan etkileyecektir.

Hedef kitleniz çocuklar olursa eğitim kurumlarının çevresinde açacağınız işletmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır. Gençleri hedefleyen bir sektöre girecekseniz gençlerin okuldan sonra ve hafta sonlarında yoğun olarak bulunduğu merkezi bölgeleri tercih etmelisiniz.

Önerilen İçerik: Üniversitelere Yakın Yerler İçin Bayilik Fikirleri

Yetişkinleri hedefleyen bir işletmeniz varsa işyerlerinin yoğun olduğu bölgeler size büyük avantaj sağlayacaktır. Özetle franchise alıp kısa sürede kâra geçmek istiyorsanız hedef kitlenizin izini sürmelisiniz; onlara ne kadar yakın olursanız sağladığınız avantaj da bir o kadar fazla olacaktır.

Franchise İçin Yer Bulma Süreci Nasıl Planlanır?

Franchise için en doğru konumu bulmak için öncelikle acele etmemek gerekir. Haftanın farklı günlerinde ve günün farklı zaman dilimlerinde işletme için düşünülen lokasyonun ziyaret edilmesi önemli veriler sunar. İnsan trafiğinin gözlemlenmesi ve bu gözlemlerin düzenli olarak yapılması gözlemlerin doğruluğunu arttıracaktır. Bölgedeki diğer işletmelerin yetkilileri ile görüşerek gözlem sonuçlarınızı perçinleyebilirsiniz. Ne kadar fazla değişkeni hesaba katarsanız lokasyon seçiminizin doğruluğunu o denli arttırırsınız.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler