Üniversitelere Yakın Yerler İçin Bayilik Fikirleri

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:33

Üniversite çevrelerinde iş kurmak herkesin hayalidir; bu sebeple bu bölgelerde rekabet fazladır ancak doğru iş fikri ortaya konulduğu zaman başarı kaçınılmaz hale gelir.

Üniversitelere Yakın Yerler İçin Bayilik Fikirleri
Enes Öksüz admin

Bir şehre üniversite açıldığı zaman bir çok sektör için yeni iş fırsatları doğar. Bulundukları illerden okumak için gelen yüzlerce gencin barınma ihtiyacı ortaya çıkar, gıda sektörü canlanır, eğlence sektörü için yeni fırsatlar belirir. Üniversitelere yakın lokasyonlarda küçüklü büyüklü bir çok işletme açılır ve hepsinin tek bir amacı vardır; öğrencilerin ilgisini çekerek onların ihtiyaçlarını karşılamak ve kaliteli hizmet vererek para kazanmak. 

Bu konuda hemfikiriz.

Mutlaka tanık olmuşsunuzdur; üniversite etrafında mağazalar yoğunlaşır, gıda üzerine açılan işletmeler çoğalır, öğrencilerin eğlenceli vakit geçirebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri mekanlar oldukça yoğunlaşır. Çünkü gençlikte ve kalabalıkta ciddi bir potansiyel vardır. 

Siz de bu potansiyeli görenlerden ve payınıza düşeni kazanmak isteyenlerdenseniz, konuyu farklı bir perspektiften ele alalım.

Neden Bayilik Sistemi ?

Üniversite çevrelerinde iş kurmak herkesin hayalidir; bu sebeple bu bölgelerde rekabet fazladır ancak doğru iş fikri ortaya konulduğu zaman başarı kaçınılmaz hale gelir.

Yatırım yapmak için belli bir miktar sermayeye sahip kişilerin bu sebeple üniversite yakınlarına işletme açmaları oldukça mantıklıdır. Ama yine her zamanki gibi, belirleyici olan hedef kitledir. Bayilik alarak hedef kitleye ulaşma imkanı sağlayan girişimcilerin her zaman daha avantajlı oldukları söylenir. Biz de aynı fikirdeyiz.  

Neden?

Gençlerin marka duyarlılığının yüksek olduğu bilinmektedir. Giyimden gıdaya, içtikleri kahveden gittikleri güzellik merkezine kadar bilindik ve tanındık markalara yönelirler. Hem bu markaları daha güvenli bulurlar, hem riske girmek istemezler hem de markaların kalitesinden vazgeçemezler.

Ben şuradan alışveriş yaptım, saçlarımı şu kişiye kestirdim, kahvemi şurada içtim” söylemlerini saymıyoruz bile. 

Bu sebeple; bayilik alan işletmeler bu rekabete 1-0 hatta çok daha önce başlarlar. Öğrencileri cezbeden, tercih edilen bir marka ile anlaşma yapıldığı takdirde; hizmet politikalarının dışında dikkat etmeleri gereken önemli bir konu yoktur. 

Üstelik gençlerin sosyal medya kullanım yaygınlığını da avantaj olarak görebilirler. Gittikleri mekanları etiketleyen, konum bildiren öğrenciler; aslında işletmenin reklamını en etkili şekilde yapmış olurlar. 

Düşünsenize en yakın arkadaşları Instagram üzerinden sizin mekanınızda fotoğraf paylaşıyor ya da ne kadar eğlendiklerini Facebook’ta  herkese açık profillerinden canlı yayın yapıyorlar…

Bu işletmelerin tek müşterileri öğrenciler mi olur diye sorarsanız, kesinlikle hayır deriz. Öğrencilerin arkadaşları, çalışan kesim hareketliği tercih eder. Bir kere gençler arasında popüler olduysanız, hedef kitleniz düşündüğünüzün çok daha üzerinde olabilir.

Üniversite Yakınlarında Kârlı Olabilecek Bayilik Fikirleri 

Potansiyel bu denli büyük olunca, bayilik almak isteyen kişilerin iş fikirleri önem kazanır. Bu yazımızda üniversitelere yakın yerlerde alınabilecek bayiliklerle ilgili iş fikirlerinden bahsedeceğiz. 

Fast Food

Klasik evet ama oldukça kârlı olabilen ve mantıklı bir seçimdir. Fast food bayilikleri alarak üniversite çevresindeki öğrencileri ve yerel sakinleri işletmenize çekebilirsiniz. Hem bilindik hem sevildik hem de güvenilir lezzetlerin modası hiçbir zaman geçmez. Ders aralarında, ders çıkışlarında öğrencilerin sosyalleştikleri ve karınlarını doyurdukları bir mekan haline gelmeniz işten bile değildir. 

Güzellik Salonları

Bu konseptin içerisinde küçük kuaför dükkanlarından gelişmiş güzellik merkezlerine kadar birçok farklı iş fikrini tercih edebilirsiniz. Sadece bayanlara yönelik; bu sebeple cazip değil diye düşünmeyin. Tanınmış ve başarı kazanmış markaların bayiliğini aldığınız takdirde, memleketinden uzakta olan öğrencilerin talebi karşısında şaşırabilirsiniz. Sürdürülebilir başarı kazanmak isteyen girişimcilerin bu fikri yabana atmamaları gerektiğine inanıyoruz.

Ayrıca bayan hedef kitlesinin gücünü kesinlikle hafife almayın, markete giderken dahi saçlarını düzelten, hafif de olsa makyaj yapan ve asla güzelliklerinden ödün vermeyen kadınların ilgisi altın değerindedir. 

Cafeler 

Üniversiteler ilköğretim ya da ortaöğretim ders saatlerine bağlı kalmazlar. Bazı günler öğrencilerin ders aralarında 4-5 saatlik boşluklar olabilir. Evleri okullara uzak olan bu öğrencilerin eve gidip gelmeleri çok da mümkün olmaz. Bu boşluklarda vakit geçirmek için farklı alternatif arayışlarına girebilirler. Cafeler birçok açıdan öğrencilerin bu ihtiyaçlarına cevap verir. Küçük atıştırmalıklar, tatlılar, sıcak soğuk içeceklerin bulunduğu bu mekanlar sosyalleşmek için de birebirdir. Cafelerin bayiliğini alarak öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Spor Salonları

Hem bayan hem erkek öğrencilerin yepyeni bir ortama girdiklerini unutmayın. Kendilerine bakmak, fitleşmek, formlarını korumak ya da sadece yeni kişilerle tanışmak için spor salonlarına gitme ihtiyacı duyabilirler. Spor salonları benzer amaçları taşıyan kişilerin sosyalleşmesine olanak tanır. Hem spor yapan hem de yeni arkadaşlıklar kuran kişiler için uğrak mekanlardan birisi haline gelebilirsiniz. 

Paintball Sahası

Bu bayilik fikri biraz şaşırtabilir ancak eğlencesini bilenler için bağımlılık yarattığına emin olabilirsiniz. Kalabalık gruplar halinde gelen müşterileriniz, diğer müşteriler için de işletmenizin çekim merkezi haline gelecektir. Üstelik bu iş fikrinin doğası gereği henüz çok yaygın olmadığı için, paintball bayiliği alırsanız hedef kitleniz okul çevreleriyle de sınırlı kalmayacaktır. 

Kırtasiye 

Kırtasiye firmalarının bayiliğini almak şaşırtıcı gelmeyecektir. Klasik bir fikirdir ancak sağladığı kâr muazzamdır. Uygun fiyatla fotokopi çekebileceğiniz, öğrencileri cezbedecek kalem, dosya, bloknot gibi ürünlerle gençliğin akın akın işletmenize gelmesini sağlayabilirsiniz. Yenilikçi ürünlerinin gücünü, üniversite gibi dinamik bir çevrede kâra dönüştürebilirsiniz.

Özetle, üniversiteye yakın yerler ciddi bir potansiyel barındırır. Gençlerin tercihleri, eğilimleri ve ihtiyaçları doğru belirlendiği takdirde seçilen bayilikler girişimcilerin yüzlerini güldürür. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler