Teknoloji geliştikçe hayatımıza yeni kavramlar giriyor. Öğrenen makineler ya da makine öğrenimi de bu kavramlar arasında yer alıyor. Makine öğrenimi; öğrenebilen ve edindiği deneyimlerle kendini geliştirebilen bir yapay zeka uygulaması olarak düşünülebilir. Böylece bilgisayarların verilere erişmesi, analiz etmesi, öğrenmesi ve her yeni bilgiyle kendini güncellemesi saniyeler içerisinde mümkün oluyor.

Günümüzde makine öğreniminin etkilerini yavaş yavaş hissetmeye başladık. Sosyal medyada ilgimizi çekebilecek ürünlerin bize gösterilmesi, bilgisayarların çıkarım yapabildiğini bize gösteriyor. Daha önce yaptığımız internet aramaları ile ilgili uyarılar çıkması ve hatta öneriler sunulması öğrenen makinelerin devrinin başladığının somut göstergeleri olarak yorumlanıyor. Bu yazımızda öğrenen makinelerin pazarlamanın geleceği olduğunun 5 kanıtını sizlerle paylaşacağız. Makine öğrenimi pazarlama stratejilerini uygulayan firmalar neden avantajlı hale gelecek yazımızda bulabilirsiniz.

1. Makine Öğrenimi Gerçek Zamanlılık Sağlıyor

Gerçek zamanlı pazarlama uzun yıllardır iş dünyasında konuşuluyor. Ancak makine öğrenimi teknolojisi gelişmeden önce tam anlamıyla gerçek zamanlılıktan bahsedilemiyordu. Yine bazı internet sitelerinde davranışlarımızı şekillendirmek için aramalarımızla bağlantılı reklamlar gösteriliyordu ancak öğrenen makinelerin başarısına erişemiyordu.

Makine öğrenimi  firmalara daha akıllı ve stratejik yatırım yapma fırsatı sunuyor. Çok fazla veri saniyeler içerisinde analiz ediliyor, üstelik bu süreç 7 gün 24 saat boyunca devam ediyor. Büyük dataların yönetimi ve öngörülü hamleler yapmak mümkün hale geliyor.

2. Pazarlamanın En Büyük Düşmanını Ortadan Kaldırıyor

Ekili pazarlama stratejileri hedef kitleye ulaşır ve onların dikkatini çekerek firmalara geri dönüş yapılmasını sağlar. Daha iyi geri dönüşler alabilmek için firmalar deneme yanılma taktiğine başvururlar ve yeni pazarlama stratejileri denerler. Her yeni pazarlama stratejisi onlara hem zaman hem de para kaybettirir. Firmaların pazarlama stratejilerinin doğrudan potansiyel müşteriler tarafından görüldüğünü, tekliflerin potansiyel müşterilere iletildiğini düşünebiliyor musunuz? Yanlış kitlere ulaşan çabaları öğrenen makineler engelleyebiliyor. Boşuna yapılan pazarlama kampanyalarını tarihe karıştırıyor ve firmaları yalnızca ürün ya da hizmetleriyle ilgilenen potansiyel müşterileriyle buluşturuyor.

Pazarlama Öngörüleri Sunuyor

Pazarlama uzmanları uzun zamandır tahminler üzerine kurulu bir strateji üzerinde çalışıyor. Elbette ellerinde onlara yol gösteren somut veriler bulunuyor ancak pazarlama stratejilerini belirlerken kullandıkları verilerde hala soyutluk var. Öğrenen makineler pazarlama uzmanlarının daha somut verilerle çalışmasını mümkün kılıyor. Müşterilerin talepleri önceden öngörülebiliyor ve böylelikle henüz onlar istekte bulunmadan taleplerinin karşılanması sağlanabiliyor. Firmaların algoritmaları makine öğrenimi sayesinde talep tahmini, ürün arama sıralaması, ürün ve fırsat önerileri, dolandırıcılık tespiti gibi alanlarda yönlendiriliyor.

Öğrenen Makineler Pazarlama İçeriği Yapılandırmasında Rol Oynuyor

Reklam ve içerik yazarları firmaların pazarlama stratejilerini desteklemek için içerik üretiyor. İçerikleri üretirken firmaların taleplerini değerlendiriyor ve SEO çalışmaları kapsamında fayda sağlayan çalışmalar ortaya koyuyor. Ancak üretilen içeriklerde günümüzde bazı tahmin öğeleri ister istemez kullanılıyor. Öğrenen makineler ise yazarların kullanacakları araçları ve bahsedecekleri unsurları daraltıyor. Böylece içerik pazarlaması daha fazla hedefe yönelik hale geliyor ve dolayısıyla başarısı artıyor.

Önerilen İçerik: İçerik Pazarlaması Stratejinizi 4 Adımda Oluşturun

Makine Öğrenimi Maliyetleri Azaltıyor

Pazarlamaya ayrılan bütçede dijital pazarlama yöntemlerinin ağırlığı giderek artıyor. Yapılan reklamlar, sosyal medya yönetimi ve içerik pazarlaması gibi unsurlar maliyetleri ile birlikte geliyor. Öğrenen makineler iletişim maliyetlerini azaltıyor, internet reklamlarının gösterileceği kitleyi daraltıyor ve bu yolla pazarlama için ayrılan bütçeyi de azaltmış oluyor. Daha az bir bütçeyle doğru kitleye erişilmesini mümkün hale getiren makine öğrenimini teknolojisi firmaların daha az para harcayıp daha çok kazanç sağlamasına yol açıyor.