İçerik Pazarlaması Stratejinizi 4 Adımda Oluşturun

Son Güncellenme: Thu Jan 1970 02:00

İçerik pazarlamasının önemi giderek artıyor. Bu yazımızda içerik pazarlama stratejisi geliştirmek isteyenlere özel 4 önemli adımı bulabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Stratejinizi 4 Adımda Oluşturun
Enes Öksüz admin

Dijital pazarlama stratejileri arasında en çok başvurulanlardan ve etkisi en çok ölçümlenebilir olanlardan biri de içerik pazarlamasıdır. Özellikle son dönemde markalar; hem web sitelerinde hem sosyal medyalarında ilgi çekici içerikler yayımlayarak hedef kitlelerinin dikkatlerini çekmeye çalışmaktadır. İçerik pazarlaması stratejilerinin nasıl oluşturulabileceğine geçmeden önce içerik pazarlaması ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

Önerilen İçerik: Bloglar Marka Yaratmak İçin Ne Kadar Önemlidir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

Yeni nesil dijital iletişim ve pazarlama süreçlerinin en önemli unsuru olarak gösterilen içerik pazarlaması; markaların hedef kitlelerine fayda sağlamak ve satın alma dürtülerini yönetebilmek adına ilgi çekici içerik paylaşılmasına dayanan bir pazarlama stratejisidir.

İçerik pazarlamasını uygulayan firmaların dikkat etmesi gereken temel konu dikkat çeken ve paylaşılmaya değer içerikler üretebilmektir. Başarıyla uygulanan içerik pazarlaması karşı tarafta duygu uyandırır, üzerinde konuşturur, merak uyandırır ve evet tüm ilgiyi üzerine çeker. Marka bilinirliğini ve müşteri sadakatini arttırmak adına önemli rol üstlenen içerikler farklı platformlarda markaların reklamını yapar; müşterilerin davranışlarını değiştirip marka ile ilgili farkındalıklarını arttırır.

İçerik Pazarlaması Stratejisi Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

İçerik pazarlamasının temel amacı hedef kitlenin davranışlarını yönlendirebilmek ve onların düşüncelerini şekillendirmektir. Bu nedenle hedef kitle analiz edilmeden gerçekleştirilen içerik pazarlama stratejileri amacını yerine getiremeyecektir. İçerik pazarlama stratejisi oluştururken en zorlu adımlardan biri hedef kitlenin tanınmasıdır. Çünkü tüm stratejinin geneli bu aşamada yapılan tespitlere dayandırılır. Hedef kitleyi tanımanın en hızlı yolu mevcut müşterilerin analiz edilmesidir.

  • Mevcut müşteriler firmanın hangi ürün ya da hizmetlerini almayı tercih ediyor?
  • Beklentileri neler?
  • Seçimlerini yaparken nelerden etkileniyorlar?
  • Satın almayı tercih etmedikleri ürünler neler?
  • Neden sizin firmanızı tercih ediyorlar?

Bu gibi soruların yanıtlarını bulduğunuzda hedef kitlenizle ilgili güçlü varsayımlar yapabilirsiniz. Ancak bu soruları tüm objektifliğinizi koruyarak yanıtlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

2.) Zaman Geçirdikleri Online Platformları Tespit Edin

Hedef kitlenizi tanımak için başlattığınız araştırmaların sonuçlarında onların online oldukları platformları da tahmin edebilirsiniz. Onlara ulaşabilmeniz için zaman geçirdikleri platformlarda yer almanız gerekir. Onlara ulaşamazsanız içerik pazarlama stratejilerinizin hiçbir önemi kalmayacaktır. Müşterilerinizle konuşabileceğiniz, onlara erişebileceğiniz ve markanızla ilgili fikirlerini olumluya dönüştürebileceğiniz platformları bulunca içerik pazarlama stratejilerinizi devreye sokabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya

3.) Hedef Kitlenin Beğendiği İçerik Türlerini Belirleyin

Derin içerikli makaleler mi, yoksa sadece cümle cümle yazılan ilgi çekici içerikler mi müşterilerinizin dikkatini çekiyor? Müşterilerinizi tanıdıktan ve yoğun olarak zaman geçirdikleri platformları bulduktan sonra onların gönlünü kazanacak türde içerik üretebilirsiniz. Onlar içeriklerinizi beğenirlerse paylaşma gereği duyacaklar ve böylece marka bilinirliğinizi arttırmanız önündeki tüm engeller de zaman içerisinde kalkacaktır. Bu aşamanın en önemli amacı müşterilerinizin dikkatini çekecek içerikler üretebilmektir. Zamanınızı boşa harcamış olmamak için daha önce yaptığınız araştırmaların tüm sonuçlarını içerik üretirken kullanmalısınız.

4.) Müşterilerin Neyi Bilmek İstediklerini Araştırın

İçerik pazarlamasının temeli farklılaşmaya ve dikkat çekmeye dayanır. Dikkat çeken içeriklerin kalitesini ise müşterilerin tercihleri belirler. Hedef kitlenizin merak ettiklerini ya da okumayı sevdiği içerikleri belirlemek pazarlama stratejinizi doğrudan etkileyecektir. İlgi çekici ve aynı zamanda fayda sağlayan özgün içeriklerle kısa sürede fark edilebilirsiniz. Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili soru işaretlerini azaltan, müşterilerinizi neden sizin ürünlerinizi tercih etmeleri gerektiğine ikna eden paylaşımların karlılığını siz de yaşayabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler