Bayilik Almadan Önce Mevcut Bayilere Sorulması Gereken Sorular

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:34

Her ne kadar detaylı araştırma yapsanız ve bayilik veren firmalar ile masaya oturmaya karar verseniz de, mevcut bayilerin fikirlerini almalısınız. Deneyimleri seçimlerinizi yapmadan düşüncelerinizi değiştirebilme gücüne sahip olabilir!

Bayilik Almadan Önce Mevcut Bayilere Sorulması Gereken Sorular
Enes Öksüz admin

Bayilik almak, birikimlerinizi değerlendirmek için en güvenli seçenekler arasında yer alsa da bayilik almadan önce detaylı bir sorgulama sürecinden geçmelisiniz. Doğru kişilere doğru soruları sorarak aynı zamanda pazar araştırmasını eksiksiz yaparak yatırımlarınızın karşılığı alıp alamayacağınızı netleştirmelisiniz. 

Bayilik almadan önce tüm araştırmaları yapmış olabilirsiniz; marka bilinirliği, sektördeki rekabet düzeyi, sunulan ürün ya da hizmetlerin kalitesini ve hatta hedef kitlenin potansiyelini öğrenmek elbette işinize yarar. Ancak unutmamanız gereken çok önemli bir sorgulama daha vardır; hali hazırda bayilik yapan kişilerle mutlaka detaylı olarak görüşmelisiniz. 

Mevcut Bayilerle İletişime Geçin 

Bayilik Almadan Sorulması Gereken Sorular

Bayiliğini almak istediğiniz markaların mevcut bayilerinin listesini bulup, size en yakın lokasyonda olanlarla iletişime geçmelisiniz. Ne kadar fazla bayi ile temasa geçer ve aklınızdaki soru işaretlerini kendilerine iletirseniz, karşılaşabileceğiniz avantaj ve dezavantajlar hakkında o kadar bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Bu süreçte mümkün olduğunda uzun süredir bayilik yapan kişilerle konuşmaya çalışın. İçlerinde size sadece negatif şeyler söyleyecek olanlar olacaktır; karamsarlığa kapılmayın. Salt bayilerin görüşleriyle bu işe başlamayacaksınız, ancak onların fikirlerini de görmezden gelmemelisiniz. Onların görüşlerinden yararlanın, yaptığınız araştırmalar ve bayilerle görüştüğünüz zaman dilimine dek edindiğiniz bilgilerle duyduklarınızı karşılaştırın. Sentezlediğiniz bu düşünceler siz karar verirken en büyük yardımcılarınız olacaktır. 

Bayilik yapanlarla konuştuğunuzda onların hali hazırda sizin yapmayı düşündüğünüz işi yönettiklerini unutmayın. Onlarla konuştuğunuzda ve sorduğunuz her soruda en doğru yanıtları alabilmeyi de umut etmeyin. Zaman yönetimi konusunda mecburiyetlerini görmezden gelmeyin. Üstelik size bilgi de vermek istemeyebilirler, bu tutumları için onları yadırgayamayacağınızı da aklınızda bulundurun. 

Tanıştığınız Bayilere Soru Sorarak Kararınızı Netleştirin

Eğer size bilgi vermeyi kabul eden bir bayiye ulaşma şansı yakalarsanız mutlaka sormanız gereken soruları sizin için bir araya getirdik; 

 • Ne kadar süredir bayi olarak görev yapıyor? Bu bilgi almayı düşündüğünüz bayiliğin kârlılığını, avantajlarının olup olmadığını size ufak da olsa fısıldayacaktır. 
 • Bayilik alma sürecinde onlara yardım eden, bayilik veren firmanın görevlendirdiği bir avukat ya da muhasebeci oldu mu?
 • Bayilik almadan önce profesyonel iş yaşamında hangi alanda çalıştılar?
 • Bayilik öncesi iş deneyimlerinin bayilik sürecinde kendilerine katkıları oldu mu, olduysa hangi açıdan yararlı oldu?
 • Bayilik veren firmanın düzenlediği eğitim kapsamlı mıydı, süreç için yararlı mıydı? Siz de aynı eğitimi alacaksınız bu nedenle eğitimin kapsamının iş hayatınızı şekillendireceğini unutmayın.
 • Bayilik açmadan önce marka yetkilileri sözlerini yerine getirdi mi? Bayilik sözleşmesindeki şartların yerine getirilip getirilmemesi seçim yaparken en önemli konulardan biridir. Resmi bir imza atacak ve bir iş ortaklığı başlatacaksınız. Tarafların yükümlülüklerine bağlı kalması her zaman dikkate alınması gereken bir avantajdır.
 • Bir sorun ile karşılaştıklarında temsilciliğini yaptıkları marka yetkililerinden destek alabiliyorlar mı? Kriz dönemlerinde yalnız kalıp kalmayacağınızı bilmelisiniz.
 • Çalıştıkları zaman dilimleri beklentilerinin üzerinde mi altında mı? Kendilerine umdukları kadar vakit ayırabiliyorlar mı?
 • Kazanmayı hedefledikleri parayı kazanıyorlar mı?
 • Tek bir bayilik alındığında gerçekçi kâr hedefi ne kadar olmalı?
 • Gelecekte kazançlarını arttırabileceklerini düşünüyorlar mı?
 • Hedeflerine ulaşması için, bayilik veren firmalar yapmaları gerekenleri yaptılar mı? Yapmaya devam edeceklerinin sinyallerini veriyorlar mı?
 • İmkanı olsa iş modeli ile ilgili neyi değiştirirdi?
 • Mevcut şartları ön görebilme imkanı olsa, yine bayilik alır mıydı?
 • Bayilik almakla ilgili tavsiyeleri nelerdir?

Bu liste tam anlamıyla tüm ayrıntıları kapsamasa da bayilik almayı düşünen girişimcilere yol gösterecek niteliklere sahiptir. Her bayilik için her soru uygun olmayabilir elbette ancak içlerinden almayı düşündüğünüz bayilik fikrine uygun olanları seçerek girişimlerinizin sağlam temellere dayandırılmasını sağlayabilirsiniz. 
Yeri ürünlerimizin Dünya pazarlarında markalaşma konusunda yaşadıkları sorunları incelediğimiz Marka Sorunu Yaşayan Yerli Ürünler başlıklı bir önceki yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler